بیماری پانیک
۱۳۹۸-۰۳-۲۹
Show all

هیپنوتیزم بیدار چیست؟

هیپنوتیزم بیدار چیست؟

آیا میدانید که “هیپنوتیزم بیدار” یک برند است؟

هیپنوتیزم بیدار چگونه است؟

تعریف هیپنوتیزم

هیپنوتیزم بالینی یا هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتیزم بیدار چیست ؟ “هیپنوتیزم بیدار” نام سایت انحصاری و برند و روش خاص و انحصاری کار آقای دکتر محمد جواد حریری است و سالهاست برند هیپنوتیزم بیدار به ایشان اختصاص دارد.

هیپنوتیزم بیدار یک برند است
آیا میدانید که “هیپنوتیزم بیدار” یک برند است؟

 در گفتگویی که با آقای دکتر حریری پزشک و هیپنوترا پیست داشتم از ایشان در مورد اینکه هیپنوتیزم بیدار چیست و چگونه هیپنوتیزم بیدار را توصیف میکنند پرسیدم و دکتر حریری اظهار داشتند: همه ما تا به حال بارها و بارها هیپنوتیزم را تجربه کرده ایم. تجربه ای که به آن هیپنوتیزم خود بخود می گویند. نه هیپنوتیزم بیدار” به غلط دوستی این نوع هیپنوتیزم را هیپنوتیزم بیدار تعریف کرده اند که بدینوسیله تصحیح میکنم . وقتی اسم هیپنوتیزم به میان می آید اغلب فکر می کنیم هیپنوتیزم یک تجربه عجیب و غریب است و در آن اتفاقات عجیبی رخ می دهد. آقای دکتر حریری می گویند در اوایل که کار هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی  را شروع کرده بودم در مراجعانم این ابهام از هیپنوتیزم را به عینه میدیدم . برخی تصورشان از هیپنوتیزم ” خواب ” بود و برخی ” بیهوشی” . برخی به غلط تصور میکردند در حالت هیپنوتیزم مسلوب الاراده هستند و برخی با باورهای غلط دیگر و برخی با نگرانی های خاص و…

برای رفع این مشکلات چه تدبیری اندیشه کردم … هیپنوتیزم بیدار ، بله هیپنوتیزم بیدار نامی که برای سایت خودم و روش کاریم انتخاب کردم .

ادامه مطلب را بخوانید

آیا میدانید که "هیپنوتیزم بیدار" یک برند است.
آیا میدانید که “هیپنوتیزم بیدار” یک برند است؟

همانطور که میدانید وقتی در گوگل جستجو میکنید  “هیپنوتیزم بیدار” سایت هیپنوتیزم بیدار دات کام https://HypnotismBidaar.com و یا هیپنوتیزم بیدار بلاگفا دات کام  با مشخصه http://hypnotismbidaar.blogfa.com/  نمایان می شود که نشان از انحصاری بودن آن برای فردی است که دومین آنرا خریداری نموده و بر همگان نیز این مطلب مشخص است. آقای دکتر محمد جواد حریری  از این جهت این برند را برای کار خود انتخاب نموده اند که بگویند کلا هیپنوتیزم خواب نیست و امواج مغزی در حالت هیپنوتیزم  به حالت بیداری نزدیک است و کلا هیپنوتیزم یک حالت از مغز است یا  یک State مغزی است.

تاریخچه هیپنوتیزم بیدار

آقای دکترمحمد جواد حریری از سال ۱۳۷۵ درمانهای هیپنوتیزمی  یا هیپنوتراپی خود را در زمینه اختلالات اضطرابی (خصوصاٌ درمان بیماری پانیک ، لکنت زبان ، وسواس فکری و عملی ، درمان انواع ترسها ی ناشناخته و یا رفع فوبیاها ، اختلالات خواب، اضطراب امتحان )   و اختلالات خلقی ( مانند پرخاشگری  و افسردگی ) و نیز در زمینه افزایش اعتماد به نفس ، افزایش عزت نفس ، رفع بیماریهای روان تنی ( بیماریهای جسمی با منشاء عصبی ) ، رفع سردردهای تنشی و میگرن ، تقویت حافظه و ترک سیگار  شروع نمودند.

آیا میدانید که "هیپنوتیزم بیدار" یک برند است.
آیا میدانید که “هیپنوتیزم بیدار” یک برند است؟

بدلیل عدم گسترش هیپنوتراپی در کشور و عدم اطلاع صحیح از هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی، برخی از مراجعان تصور میکردند که در حالت هیپنوتیزم بخواب می روند و یا بیهوش می شوند برای از بین بردن این تصور نام هیپنوتیزم بیدار را برای روش کارشان انتخاب نمودند و با همین انگیزه نام  هیپنوتیزم بیدار را برای سایت خود برگزیدند.

اینک جای بسی تاسف است که احدی ازافراد که تازه به کار هیپنوتیزم کردن اشتغال یافته، به عمد تعاریف علمی هیپنوتیزمی را با نام “هیپنوتیزم بیدار ادغام نموده تا با شهرت آقای دکتر حریری و نام سایت و شیوه کارهیپنوتیزم انحصاری ایشان که اختصاصاٌ با نام هیپنوتیزم بیدار است بدینوسیله به ارتقاء سایت خود بپردازد غافل از اینکه اینگونه در آمیختن ها دلالت بر عدم آگاهی او از دانش هیپنوتیزمی دارد. صفحه ” هیپنوتیزم بیدار چگونه است “ در سایت ” هیپنوتیزم بیدار” تاریخچه ظهور این نام گذاری را مفصل توضیح داده ام و باز جای بسی تاسف است  که حتی شخصی دیگر همین صفحه ” هیپنوتیزم بیدار چگونه است ” را با کپی پیست کردن در سایت خود بدون ذکر منبع قرار داده است. جهت اطلاع دوستان و هموطنان عزیز این نکته را متذکر می شوم و به صراحت و روشنی می گویم که هیپنوتیزم بیدار برند آقای دکتر حریری و روش کار اختصاصی و انحصاری ایشان است.

هیپنوتیزم بیدار یا هیپنوتیزم خود به خود

هیپنوتیزمی که فرد در هر شرایطی برایش ایجاد می شود هیپنوتیزم خود به خود است ، نه هیپنوتیزم بیدار .

به هیپنوتیزمی که فرد خودش را به حالت هیپنوتیزمی می رساند خود هیپنوتیزم می گویند ، نه هیپنوتیزم بیدار.

فرد هیپنوز شده تقریبا شبیه فرد خوابیده است بدن او ریلکس و چشمانش بسته است. البته در همه موارد هیپنوز کلینیکال هم این گونه نیست که فرد چشمانش بسته باشد. هیپنوتیزم در حالت بیداری هم وجود دارد که به آن   Alert Hypnosis گفته می شود، نه هیپنوتیزم بیدار

هیپنوتیزم بیدار درمانی خوشایند و ارزشمند است برای زندگی بهترو آرامشی دل انگیز…
در حال حاضر، کوتاه ترین و شاید بهترین راه برای دست یابی به ناخود آگاه ، هیپنوتیزم است .

زمانی که فردی در حالت هیپنوتیزمی قرار می گیرد ، مسیر یک طرفه ناخود آگاه – خودآگاه ، دو طرفه می شود. یعنی از یک سو افکار ، هیجانات و خاطرات از ناخود آگاه به سطح آگاهی هوشیار می آیند ومی توان روان کاوی هیپنوتیزمی انجام داد

بدین وسیله می توان ریشه ی بسیاری از مشکلات روان شناختی و اختلالات روان تنی را جست جو و پیدا کرد، از سوی دیگر می توان با استفاده از تکنیک های موثر هیپنوتیزمی و با نفوذ به ناخود آگاه ، تاثیری قدرتمند و پایدار بر اعماق ذهن گذاشت و بسیاری از این اختلالات را درمان کرد.

به این منظور هیپنوتیزم بیدار، ارائه دهنده راه کارهای نوین درمانی همراه با آموزش خود هیپنوتیزم جهت ارائه به هموطنان عزیز و گرانقدر ایجاد گردیده است .

همانگونه که ذکر شد مواقعی هست که ما در شرایطی با چشمان باز بدون اراده هیپنوتیزم می شویم که به آن هیپنوتیزم خود بخود می گویند، نه هیپنوتیزم بیدار . گاهی فردی با همان چشمان باز ما را ممکن است هیپنوتیزم کند . ( مثل هیپنوتیزم اریکسونی ) که هیپنوتیزم درمانگر یا هیپنوتیزور با توسل به محاوره که گاهی همراه با داستان گویی همراه است میتواند سوژه را هیپنوتیزم کند که به آن هم هیپنوتیزم اریکسونی  یا هیپنوتیزم محاوره ای می گویند  نه هیپنوتیزم بیدار

انواع هیپنوتیزم ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری
آیا میدانید که “هیپنوتیزم بیدار” یک برند است؟

در چه شرایطی هیپنوتیزم بیدار را تجربه نمی کنیم؟

“هیپنوتیزم بیدار” ، ارائه دهنده راه کارهای نوین درمانی همراه با آموزش خود هیپنوتیزم برای درمان بیماری ها جهت ارائه به هموطنان عزیز و گرانقدر ایجاد گردیده است .

وقتی هر فعالیتی شما را آنقدر مشغول خود کند که به محیط پیرامون تان بی توجه باشید در حال تجربه هیپنوتیزم خود به خود هستید و به صورت Passive هیپنوتیزم می شوید در حالیکه در هیپنوتیزم بیدار به صورت Active هیپنوتیزم می شوید. و به آن هیپنوتیزم خود به خود می گویند، نه هیپنوتیزم بیدار. به عبارت دیگر هر فعالیتی که در حین انجام آن حواس شما کاملاً معطوف به آن باشد و به سایر موضوعات و اتفاقات اطراف خود بی توجه باشید، در چنین شرایطی شما در حال تجربه هیپنوتیزم خود به خود هستید. در هیپنوتیزم خود به خود به صورت Passive هیپنوتیزم می شوید در حالیکه در هیپنوتیزم بیدار به صورت Active هیپنوتیزم می شوید.

اجازه دهید چند مثال بزنم تا مطلب روشن تر شود.

تا به حال شده که غرق در انجام یک کار یا فکری باشید؟ اگه پاسخ تان به این سؤال بله باشد پس حتماً هیپنوتیزم خود به خود را تجربه کرده اید نه هیپنوتیزم بیدار را.

آیا تا به حال آن چنان غرق در تماشای یک فیلم شده اید طوری که حواس تان به محیط اطراف نباشد؟ در آن صورت شما هیپنوتیزم یا هیپنوز آن فیلم شده اید نه اینکه هیپنوتیزم بیدار را تجربه کرده باشید.

تا به حال شده برای خودتان چای ریخته باشید اما غرق در مطالعه یک مطلب یا دیدن کلیپ هایی در گوشی همراهتان شوید طوری که چنان غافل از چای خود باشید و چای کاملاً سرد شده باشد؟! در آن صورت شما هیپنوز آن مطالب یا کلیپهای پی در پی گوشی همراهتان شده اید نه اینکه هیپنوتیزم بیدار را تجربه کرده باشید.

آیا تا به حال چنان در افکارتان غرق شده اید طوری که وقتی اسم شما را صدا می زنند نشنوید؟ یا در مترو و اتوبوس باشید و فراموش کنید در ایستگاه مورد نظرتان پیاده شوید؟ در آن صورت شما غرق افکارتان شده اید و در واقع هیپنوز فکرتان یا همان هیپنوتیزم خود به خود شده اید نه هیپنوتیزم بیدار.

بسیاری از ورزشکاران، هنرپیشه ها و نوازندگان در حین اجرای برنامه خود در حالت هیپنوتیزم خود به خود و نه هیپنوتیزم بیدار قرار دارند. آن ها چنان غرق در اجرا هستند که بیننده حس می کند برای او در آن لحظه هیچ چیزی به جز عملکردش وجود ندارد و تمام تمرکزش معطوف به انجام آن فعالیت شده است.

آیا میدانید که "هیپنوتیزم بیدار" یک برند است.

بسیاری از تماشاچیان مسابقات ورزشی و کنسرت های موسیقی و سخنرانی ها هم ممکن است هیپنوز یا هیپنوتیزم آن شرایط خاص قرار گیرند و به آن هیپنوتیزم بیدار نمی گویند. و می گویند فرد تحت هیپنوز مسابقه و یا آن کنسرت قرارگرفته است و نه هیپنوتیزم بیدار همانطور که متوجه شدید مثال هایی که زده شد هیچکدام مربوط به هیپنوتیزم بیدار نبود بلکه هیپنوتیزم خود به خود  و یا هیپنوز یا هیپنوتیزم  فیلم یا سخنرانی یا کنسرت و … شده اید نه اینکه شما هیپنوتیزم بیدار را تجربه کرده باشید.

هیپنوتیزم به عنوان یک علم یا پدیده ای است که در آن انسان به ضمیر ناخودآگاه و سیستم غیر ارادی بدن دست یافته و با ایجاد یک پیوند مناسب بین این حوزه و ضمیر خودآگاه، فرد را به شکوفایی ذهنی می رساند.

در طول زندگی روزمره یا در زمان انجام فعالیتی خاص ممکن است شما در شرایط هیپنوتیزم خود به خود قرار بگیرید  اما در درمانها که از روش دگر هیپنوتیزمی ( به معنای اینکه کس دیگری حالت هیپنوتیزمی را در شما ایجاد نماید) استفاده می شود لازم است هیپنوتیزم درمانگر یا هیپنوتراپیست با قرار دادن ذهن شما در شرایط خاص یا همان خلسه و یا همان ایجاد  امواج الفا در مغز ، شرایط خلسه یا هیپنوز  را ایجاد نماید و با توجه به اهداف مورد نظر درمانی القا یا تلقینات خاص و تخصصی را انجام دهد . به عبارت دیگر، هیپنوتیزم درمانگر می تواند با توجه به نیاز درمانی مراجعه کننده، او را در حالت هیپنوتیزم قرار دهد.

هیپنوتیزم بیدارحتی با هیپنوتیزم اریکسونی هم متفاوت است

اریکسون اعتقاد دارد که ذهن ناهشیار همواره در حال شنیدن است و بنابراین تلقین ها چه در حالت خلسه و چه در حالت طبیعی اثر خود را بر روی ضمیر ناخودآگاه می گذارد.

بیمار ممکن است به مطالب تلقین شده کاملا آگاه باشد یا برعکس کاملا از وجود آن ها بی خبر باشد. او می خواست بداند که آیا بیمار در حین درمان به تلقین های غیرمستقیم پاسخ می دهد و ممکن است ناهشیار در فرایند درمان حضور داشته باشد؟ بدین ترتیب اریکسون به جای این که به بیمار بگوید الان در حال به خلسه رفتن هستی، می گوید الان می توانی یاد بگیری چگونه با آرامش کامل به حالت خلسه بروی. با این کار به آزمودنی خود فرصت می دهد تلقین هایی را بپذیرند که با آن ها راحت تر هستند و انجام هیپنوتیزم با آرامش کامل و در طول مکالمه انجام می شود. به همین علت است که به کار اریکسون هیپنوتیزم پوشیده می گویند.

اریکسون با استفاده از رویکردهای غیرمستقیم هیپنوتیزم‌درمانی (هیپنوتیزم اریکسونی) با ساختار سطوح رده بالای ذهن، سر و کار داشت و به سطح اولیه تجربه آگاهانه نمی‌پرداخت. بیماران معمولاً نمی‌دانند متخصص درمان چه کاری انجام می‌دهد، زیرا سطح اولیه آگاهی و هشیاری آن‌ها را محدود می‌کند. سطوح رده بالا نیمکره راست را به فعالیت وا می‌دارند. به این ترتیب، شکل عجیبی از زندگی را تجربه می کنیم که خاصیت درمانی نیز دارد.

هنگامی که یک بیمار روحی و روانی پیش میلتون اریکسون می آمد، در اکثر مواقع ابتدا بیمار را در خلسه ای سبک (همان آرامش و ریلکس معمولی) فرو می برد و بعد یک قصه برای بیمار تعریف می کرد و بعد از قصه بیمار را مرخص می کرد و بیمار هنگامی که از در خارج می شد در بهت و حیرت زیر لب غرغر می کرد که : “مردک لعنتی! فقط یه قصه؟! همین؟! این دیگر چجور کلاهبرداری است؟ حیف پولی که برای ویزیت داده ام. لعنت به من که به همین سادگی فریب این شیاد لعنتی را خوردم …”  اما همان بیمار بعد از چند روز حضوراً و یا طی نامه ای در کمال سپاسگزاری و شگفتی به میلتون اریکسون اظهار می داشت : ” آقای اریکسون انگار که معجزه ای روی داده است. از آن روز که از نزد شما آمده ام اتفاقات شگرفی برای من رخ داده است. نمی دانم چگونه ولی روش شما کاملاً جواب داده است آقای اریکسون واقعا متشکرم احساس خیلی خوبی دارم…”

داستانهای میلتون اریکسون گاه پر مفهوم و گاه ساده و گاه نیز به عمد گیج کننده، نامفهوم و بی سر و ته بود و گاهی نیز هرگز پایانی نداشتند.

هدف میلتون اریکسون از داستان گویی، کار کردن بر روی ذهن ناخودآگاه بیمار بود. او پیامها و اهداف خود را در قالب یک داستان به بیمار تلقین می کرد و  برای اینکه ذهن هشیار بیمار را دور بزند و از دخالت و مقاومت آن در برابر تلقین جلوگیری کند، گاه به عمد روش بی سر و ته گویی و یا گیج کنندگی و یا استعاره گویی را در پیش می گرفت تا به این ترتیب ذهن هشیار را موقتاً گمراه کند و بتواند مستقیماً با ذهن ناخوداگاه بیمار در ارتباط قرار گیرد

میلتون اریکسون یکی از بزرگترین هیپنوتیزم درمانگران  قرن اخیر در اجرای هیپنوتیزم محاوره ای  تبحر ویژه ای داشت .

اکثر روش هایی که امروزه تحت عنوان هیپنوتیزم محاوره ای یا هیپنوتیزم اریکسونی نه هیپنوتیزم بیدار  مورد استفاده قرار می گیرد توسط او ابداع یا به کار گرفته شده است.

مطالب مرتبط

هیپنوتیزم چیست

 تاریخچه هیپنوتیزم

 انواع هیپنوتیزم

 فوائد هیپنوتیزم

 هیپنوتیزم علمی را بیشتر بشناسیم

 هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی

 هیپنوتیزم و اثر تلقین

 هیپنوتیزم ، مغز و امواج مغزی

 آموزش های تخصصی هیپنوتیزم

 هیپنوتیزم شاهکارش ایجاد آرامش است

  کلیدهای اصلی موفقیت هیپنوتیزم

 هیپنوتیزم بیدار چگونه است

 ارتباط ریلکسیشن و هیپنوتیزم

  همسو نگری با بیمار

 باورهای نادرست

 آموزش فن  خود هیپنوتیزم

  تعریف ضمیر خود آگاه و ناخود آگاه

 پرسشهای متداول در مورد هیپنوتیزم  

 شرایط لازم جهت انجام هیپنوتیزم

 آمادگی جهت آموزش خود هیپنوتیزم

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.