تاریخچه هیپنوتیزم
۱۳۹۱-۱۰-۱۳
Show all

دکترحریری

اعتبار علمی هیپنوتیزم - دکتر حریری در دومین کنگره بین المللی هیپنوتیزم

دکتر حریری

دکتر محمد جواد حریری - هیپنوتیزم بیدارمن دکتر حریری ( محمد جواد )  پزشک و هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )  ، عضو انجمن جهانی هیپنوتیزم و عضو انجمن علمی  هیپنوتیزم  بالینی ایران هستم .

تصورات غلطی درباره هیپنوتیزم وجود دارد که باعث شده خیلی از افراد جامعه به هیپنوتیزم بدبین شوند و نتوانند از تاثیرات مثبت درمانی آن بهره گیرند .  

متاسفانه بسیاری از مردم هیپنوتیزم را یک کار خارق‌العاده می‌دانند که انسان را اسیر دست هیپنوتیزم‌گر می‌کند اما هیپنوتیزم در حقیقت، یک پدیده طبیعی مغز انسان است، همان‌طور که خواب و بیداری وضعیت‌های مختلف و طبیعی مغز انسان هستند.

واقعیت این است که هیپنوتیزم در زندگی روزانه اشخاص ممکن است بارها اتفاق بیافتد. برای مثال دانشجویان و دانش آموزان وقتی استاد در حال صحبت است گاه هیپنوتیزم افکارشان می شوند. 

هیپنوتیزم فرآیندی علمی است که به کمک آن سطح هوشیاری و آگاهی انسان گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود و توجه و تمرکز افزایش می‌یابد. در این حالت فردی که هیپنوتیزم شده است می‌تواند به بخش‌ ناهوشیار (یا ضمیر ناخودآگاه) دسترسی داشته باشد. 

هیپنوتیزم تکنیکی برای تمرکز حواس، با بهره‌گیری از روش‌های علمی اثبات‌ شده است و می‌تواند به انسان در دستیابی به ضمیر ناخودآگاهش کمک کند.  فرد هیپنوتیزم شده تقریبا شبیه فرد خوابیده است بدن او ریلکس و چشمانش بسته است. البته در همه موارد هیپنوز کلینیکال هم این گونه نیست که فرد چشمانش بسته باشد. هیپنوز در حالت بیداری هم وجود دارد که به آن Alert Hypnosis گفته می شود.

هیپنوتیزم یکی از شیوه‌های کار پزشکان، روانپزشکان و روان‌شناس است و بر پایه‌ی اصول پزشکی و روان‌شناسی انجام می‌شود. کسی که هیپنوتیزم را انجام می‌دهد باید دارای گواهینامه‌ی علمی هیپنوتیزم باشد. 

انجام هیپنوتیزم بدون داشتن مهارت و گواهینامه‌ی علمی، کاری غیرقانونی و غیراخلاقی است. هیپنوتیزم به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود و مراحل هر روش تفاوت‌هایی با هم دارند.

هدف من  از ایجاد این سایت معرفی روشهای درمان با شیوه  هیپنوتیزم بیدار است تا افراد بتوانند از برکات و مزایای هیپنوتیزم استفاده ببرند.

۱- پذیرش ۲- تمرکز ۳- تلقین ۴- انجام فرآیند ۵- بازگشت

– پذیرش: نخستین گام برای انجام هیپنوتیزم این است که فرد بخواهد هیپنوتیزم شود چون هیپنوتیزم فرآیندی نیست که به زور انجام شود. اگر کسی نخواهد هیپنوتیزم شود یا با هیپنوتراپیست (هیپنوتیزم کننده) همکاری نکند هیپنوتیزم نخواهد شد. خوب است بدانید که برخی پذیرش هیپنوتیزم در انسان‌های گوناگون به یک اندازه نیست و برخی از افراد هیپنوتیزم پذیر نیستند.

– تمرکز: تمرکز کردن و آرام‌سازی ذهن بسیار مهم است اگر کسی که می‌خواهد هیپنوتیزم شود نتواند تمرکز کند فرآیند هیپنوتیزم با چالش روبه‌رو می‌شود و انجام هیپنوتیزم شکست خواهد خورد. برای آرامش و تمرکز از فرد خواسته می‌شود بدنش را در شرایط آرام و ریلکس قرار دهد. می‌تواند دراز بکشد یا بنشیند. تنفسش را عمیق و منظم کند. ماهیچه‌هایش را شل و تمرکز کند. فکر خود را آرام کند و به خود تلقین کند که می‌خواهد بخوابد.

– تلقین: تلقین را می‌توان محرکی نامید که به انجام فرآیند هیپنوتیزم کمک می‌کند و مثلا به فرد می گویند بخواب و فرد در شرایط خواب عصبی قرار می‌گیرد. تلقین و محرک‌ها می‌تواند دیداری یا شنیداری باشند. یکی از نمونه‌های محرک دیداری برای تلقین، متمرکز شدن به یک نقطه است. برای محرک شنیداری می‌توان از گوش دادن به صدای تیک تاک ساعت یا صدای موسیقی ملایم و یا صدای خود هیپنوتراپیست باشد.
هیپنوتراپیست در فرآیند تلقین، فرد را به آرامش فرا می‌خواند و در تلقین‌هایش فرد رابه ریلکس و آرام شدن تشویق می‌کند ومی خواهد که در راحترین وضعیت ممکن قرار گیرد و فرد به آرامش قبل از خواب نزدیک می شود.

– انجام فرآیند هیپنوتیزم: در این هنگام فرد هیپنوتیزم شده است . همان‌گونه که گفتم هنگامی که کسی هیپنوتیزم می‌شود می‌تواند به سطوح عمیق‌تر هوشیاری و نیز ناخودآگاه ذهنش دسترسی داشته باشد. هیپنوتراپیست‌ها در این هنگام به درمان کسی که هیپنوتیزم شده است می‌پردازند.

– بازگشت: پس از انجام هیپنوتیزم باید کسی که هیپنوتیزم شده است را بار دیگر به کمک تلقین‌های دیداری و شنیداری به شرایط طبیعی بازگرداند. و از حالت هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی بیرون آورد.

رفع اضطراب و استرس  ، پرخاشگری ، افسردگی ، حملات پانیک ، بیش فعالی ،  رفع فوبیاها ، رفع بیماریهای روان تنی ( بیماریهای جسمی با منشاء عصبی ) ، فشار خون عصبی ، لکنت زبان ،   ، افزایش اعتماد به نفس ، افزایش عزت نفس ، رفع سردردهای تنشی و میگرن ، اختلالات خواب ، اضطراب اجتماعی  ، تصویر سازی ذهنی – درمانی ، آموزش خود هیپنوتیزم ، مدیریت خاطرات بد ،  بیماری وسواس ، سندرم روده تحریک پذیر ، کمک در پیشگیری از آلزایمر ،  میگرن ، تقویت حافظه ،اضطراب امتحان   ، ایجاد تمرکز فکر و  تقویت حافظه ویژه دانش آموزان و دانشجویان ، افزایش خلاقیت ویژه هنرمندان و مبتکران و برطرف کننده برخی معضلات و عادات مانند ناخن جویدن ، سیگا ر کشیدن  ،  چاقی و لاغری ناشی از پرخوری یا کم خوری و یا اضطرابی است .

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

794 دیدگاه ها

 1. س.س گفت:

  سلام و وقت بخیر. من یک مورد درمان معلولیت با هیپنوتیزم در سایت شما مشاهده کردم. میخواستم بپرسم به طور کلی روی درمان هر مشکل یا معلولیت جسمی با هیپنوتیزم میشه حساب کرد یا اینکه فقط یک مورد خاص بوده. سوال دیگر اینکه گاهی اوقات اغراق در زمینه کاربرد هیپنوتیزم در جامعه دیده میشه مثلا زمینه جذب ثروت یا همسر ایده ال یا درمان مشکلات جسمی مثل سرطان چقدر صحت داره و قابل اعتماد هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام س. س عزیز.
   کامنت دیگری هم گذاشته بودید که این کاملتر بود.
   بله این یک مورد خاص بود که من روی آن خیلی زحمت کشیدم. در مورد سایر مشکلات جسمانی بطور پراکنده گزارشاتی وجود دارد که با هیپنوتیزم بهبودی حاصل شده اماچون جامعه آماری وجود نداردنمیتوان گفت آن مسایل با هیپنوتیزم حتما قابل درمان هستند. در مورد سرطان هم همینطور است مثلا من خودم روی یک مورد سرطان پروستات روی یک مهندس معروف کشور کار کردم که بنا به اظهار خودشان در معاینه و در آزمایش مشخص شد که بهبودی شروع شده است اما ایشان حاضر به آوردن آزمایشها و اعلام نتایج پس از بهبودی کامل نشدند که بعلت مشهور بودن ایشان قابل درک است، اما بنا بدلایل نامعلومی درمان را نیمه کاره گذاشتند و خبری از ایشان ندارم وگرنه آنهم یک مورد جنجالی و جالب مثل همین مورد میشد.
   مورد جالب دیگری هم وجود دارد که آن هم با وجود بهبودی کامل در بازگشایی عروق قلبی و نیاز نشدن به جراحی بای پس قلب ایشان هم حاضر به معرفی نشدند.
   در مورد جذب ثروت و همسر نظری ندارم!
   موفق باشید.

 2. سحر گفت:

  برای چاقی صورت میشه ازش استفاده کرد؟؟

 3. سحر گفت:

  سلام برای بلندشدن قد هم خوبه ؟ و اینکه برای افراد خارجی که ایرانی بلد نیستن روشون کار میکنه؟ و اخرین سوال اینکه برای تقویت اراده چند جلسه باید بیایم حدودا؟؟؟

 4. ارزو گفت:

  سلام
  من می خوام که با هیپنوتیزم قدم رو افزایش بدم خودم به شدت معتقدم که میشه با هیپنوتیزم اینکار رو انجام داد
  شما میتونید اینکار رو انجام بدید؟
  و اینکه من نوزده سالمه

 5. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر عزیز.یه سوال در مورد هیپنوتیزم داشتم و دکترهای این نوع درمان خواستم بدونم چون ترسیدم از این موضوع تا به حال نرفتم انجام بدم ممنون اگه جواب بدید دکتر های معتبر تو استان اصفهان رو میخواستم

  • سلام علیرضایی عزیز.
   در مورد اصل درمان، درمان باید توسط پزشک که پروانه طبابت (یعنی همان پروانه مطب را) باید داشته باشد انجام شود. در مورد هیپنوتیزم هم باید مدرک معتبر هیپنوتیزم درمانی را داشته باشد. اگر این دو مدرک در مطب درمانگر شما وجود دارد ترس شما در واقع موجه نیست بر این ترس غلبه کنید.
   در شهر شما شخصی را آشنایی ندارم. موفق باشید.

 6. عسگری گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر من برای دومین بار ازدواج کردم ترس از خیانت دارم ،وابستگی دارم و اضطراب و در حال حاضر کمبود اعتماد بنفس همش کارم گریه شده ،
  البته این ترس از خیانت خیلی دلایل داره که خودم میدونم ،میخام یکاری کنم که دیگه احساس نداشته باشم و فقط زندگی کنم خسته شدم انقدر احساس دارم و بی احساسی میبینم البته در حال حاضر اصلن نکات مثبت به چشمم نمیاد خیلی خیلی نیاز به بهبودی دارم و میخام تمام تلاشمو بکنم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام خانم عسکری عزیز.
   ترس از خیانت که مطرح فرمودید اگر واقعا آن خیانت وجود ندارد، پارانوئید محسوب میشود که متاسفانه با هیپنوتیزم درمان نمیشود و اگر احتمال خیانت وجود دارد جزء مسائل و مشکلات بین فردی است که من در این زمینه کار نمیکنم.
   برای رفع افسردگی شما، که میفرمایید دائم گریه میکنید، و برای افزایش اعتماد به نفس شما امکان دارد بشود درمان هیپنوتیزمی انجام داد، شرح حال کامل و حضوری نیاز هست تا معلوم بشود تا چه حد میشود به شما کمک کرد.
   با تلفنهای مطب تماس بگیرید.
   موفق باشید.

 7. یاسییی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید میخواستم ازتون بپرسم که ایا تغییر رنگ چشم با استفاده از قدرت ضمیر ناخوداگاه حقیقت داره؟و ایا امکان همچین کاری هست؟؟؟

 8. M گفت:

  سلام وقت بخیر من از یک رابطه با تصمیم طرف مقابل بیرون اومدم به عبارتی پس زده شدم
  حالا هم احساس وابستگی اذیتم می‌کنه هم مرور خاطرات به علاوه اینکه رو اعتماد به نفسم هم تاثیر منفی گذاشته آیا برای بی تفاوتی و رسیدن به آرامش راهی هست؟

  • سلام سرکار خانم M
   رفع وابستگی و همچنین برطرف کردن آزار خاطرات با روش درمان هیپنوتیزمی من نیاز به ده تا ۱۲ جلسه قابل بهبودی است. با شماره مطب تماس بگیرید و جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و تعیین نوبت ویزیت اقدام فرمائید. سلامت و موفق باشید.

  • هادی گفت:

   سلام اقای دکتر حریری عزیز، در وهله ی اول می خواستم تشکر کنم ازتون بابت وقتی که برا پاسخ دادن میزارید، بنده پسری هستم ۳۰ ساله از وقتی که خودمو شناختم به پوشیدن لباس زنونه علاقه داشتم و همراه این کار خودارضایی کردم بعد از انجام این کار به شدت احساس بدی پیدا می کنم شاید بعضی وقتا پیش میاد که چند ماهی ترکش کنم ولی باز دوباره یهویی تو ذهنم میاد و میرم انجامش میدم خیلی عذاب اوره اینم بگم که اصلا به هم جنس خودم علاقه ندارم، علاقه ی شدید دارم به پوشیدن لباس زنونه مثل سوتین، جوراب شلواری، دامن و …. ممنون میشم بگید این مشکل من راه درمانی داره یا نه؟ میشه بگید با هیپنوتیزم میشه درمانش کرد؟ سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.