کاربرد خود هیپنوتیزم
۱۳۹۳-۰۵-۲۰
هیپنوتیزم نمایشی - هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری
هیپنوتیزم نمایشی
۱۳۹۳-۰۵-۲۲
Show all

هیپنوتیزم و دسترسی به اطلاعات

هیپنوتیزم و دسترسی به اطلاعات هیپنوتیزم و دسترسی به اطلاعات هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

آیا هیپنوتیزم امکان  دسترسی به  اطلاعات و اسرار خصوصی فرد را میسر می سازد ؟  بر خلاف باورهای غلط مردم ، استفاده از خلسه های هیپنوتیزمی یا شبه هیپنوتیزمی برای دست یابی به اسرار خصوصی افراد با شکست مواجه گردیده است و افراد تحت هیپنوتیزم از دادن اطلاعات خودداری نموده اند . متاسفانه سازمانهای جاسوسی و بویژه سیا بر روی هیپنوتیزم و استفاده از آن سرمایه گذاریهای زیادی کرده اند . رویای استفاده از هیپنوتیزم برای وادار کردن دیگران به اجرای دستورات ،آرزو و هدف اصلی سیا بود. و وقتی مقامات سیا در روزهای اولیه جنگ سرد به این رویا جامه عمل پوشاندند سعی کردند از هیپنوتیزم برای تحمیل خواسته های خود به قربانیان بی خبر استفاده نمایند.آنچه که فاش کرده اند عمدتا” خبر از شکست می دهد . ( کتاب سیا و کنترل مغزها )و این بدلیل وجود و دخالت بخش ناظر پنهان ( Hidden Observer ) است .

هیپنوتیزم و قسمت بیدار وجود یا بخش ناظر پنهان

برای نخستین بار ” ارنست هیلگارد ” (روان شناس آمریکایی (۲۵ ژوئیه ۱۹۰۴ – ۲۲ اکتبر ۲۰۰۰)، استاد دانشگاه استنفورد بود که به خاطر تحقیقاتش در بارهٔ هیپنوتیزم، مخصوصا رابطهٔ هیپنوتیزم و درد، و استفاده از هیپنوتیزم برای کنترل درد، در دههٔ ۱۹۵۰ معروف شد.) این آزمایش را انجام داد. او به سوژه هیپنوتیزم شده تلقین کرد که هیچ صدایی از صداهای محیط را نمی شنود حتی صدای خود او را . و به او تلقین کرد زمانی صدای او را خواهد شنید که او دست بر شانه اش بگذارد برای هیلگارد این سوال مطرح بود که آیا سوژه به همان اندازه که تصور می شود ارتباط خود را با محیط از دست داده است ؟ و برقراری ارتباط وی با محیط ، کاملا” وابسته به اشاره دست بر شانه اوست ؟ برای پاسخدهی به این سوال ، هیلگارد با صدای آرام به سوژه گفت : ” با اینکه تو در حالت هیپنوتیزم صداهای اطراف را نمی شنوی اما ممکن است قسمتی از وجود تو قادر به شنیدن و پاسخدهی باشد . اگر اینطور است انگشت سبابه ات را بلند کن ” سوژه انگشت سبابه اش به حرکت درامد این مسأله حتی باعث تعجب زیاد خود سوژه گردید. هیلگارد با دست بر شانه سوژه اشاره کرد و او توانایی شنیدن را باز یافت از او پرسیده شد که آیا چیزی به خاطر می آورد یا نه ؟ فرد تحت هیپنوتیزم پاسخ داد همه چیز را سکوت فرا گرفته بود و در آن حالت حوصله ام سر رفته بود بنابر این شروع به فکر کردن در باره یک مسأله آماری نمودم و در این حال بطور ناگهانی احساس کردم که انگشت سبابه ام بلند می شود بدون آنکه از علت آن آگاه باشم و حال می خواهم علت آنرا بدانم.
هیلگارد در ادامه آزمایش به سوژه گفت ” مایل هستم از آن قسمت از وجود تو که موجب حرکت انگشت تو گردید گزارشی از علت حرکت انگشت تو بشنوم ” هیلگارد اضافه کرد که خود سوژه قادر به شنیدن این گزارش نخواهد بود . معلوم گردید که این بخش از آگاهی فرد تحت هیپنوتیزم تمام آنچه را که اتفاق افتاده بود را شنیده است و می تواند آنرا گزارش نماید . هیلگارد این شاهد مستتر و پنهان را ناظر پنهان ( Hidden Observer ) یا همان قسمت بیدار وجود نامید .هیلگارد عقیده داشت که هیپنوتیزم، یک «حالت» مشخص و متمایز از هشیاری است، و معروفترین «نظریهٔ حالتی» از هیپنوتیزم را ارائه داد. هیلگارد می‌گفت که هیپنوتیزم باعث می‌شود یک حالت منفصل، یا «جدایی» در آگاهی به وجود آید. به عبارتی دیگر، هیلگارد می‌گفت که هیپنوتیزم عبارت است از جدا کردن قسمتی از هشیاری. همین قسمت جدا شده یا منفصل از هشیاری است که به تلقین‌های هیپنوتیزم کننده پاسخ می‌دهد. قسمت دیگر هشیاری، ناظر پنهان است. ناظر پنهان به فرایند و عملیات هیپنوتیزم کاری ندارد اما بر همهٔ کارهایی که انجام می‌شود، ساکت و صامت، نظارت می‌کند.
تحقیقات گلن نیز در مورد ناظر پنهان نشان داد که در بعضی از افرادی که حتی به درجات بالایی از خلسه هیپنوتیزمی می روند ، ناظر پنهان وجود دارد . با توجه به موارد یاد شده در می یابیم که ناظر پنهان یا قسمت بیدار وجود در مواردی نگهبان انسان در برابر احتمال سوء استفاده ، سوژه رااز عمل باز می دارد و یا موجب آگاهی و هشیاری او می گردد.

مطالب  مرتبط :

تعریف هیپنوتیزم

تاریخچه هیپنوتیزم

فوائد هیپنوتیزم

انواع هیپنوتیزم

اعتبار علمی هیپنوتیزم

هیپنوتیزم علمی را بیشتر بشناسیم

هیپنوتیزم درمانی ایران برابر فرانسه

هیپنوتیزم نمایشی در تضاد با هیپنوتیزم درمانی

آیا من هیپنوتیزم می شوم

هیپنوتیزم و دسترسی به اطلاعات

هیپنوتیزم شاهکارش ایجاد آرامش است

کلیدهای اصلی موفقیت هیپنوتیزم

هیپنوتیزم بیدار چگونه است

هیپنوتیزم را چطور تعریف می کنید

هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی

زندگی خوب با هیپنوتیزم بیدار

ارتباط ریلکسیشن و هیپنوتیزم

همسو نگری با بیمار

باورهای نادرست

آموزش فن خود هیپنوتیزم

کاربرد خود هیپنوتیزم

تعریف ضمیر خود آگاه و ناخود آگاه

پرسشهای متداول در مورد هیپنوتیزم

شرایط لازم جهت انجام هیپنوتیزم

آمادگی جهت آموزش خود هیپنوتیزم

هیپنوتیزم در اوج افتخار

 بازدید کننده محترم؛

 لطفا در صورتیکه قصد دارید هر یک از مطالب این وب سایت  را به هر شکل، اعم از شفاهی، مکتوب و یا دیجیتالی، نقل یا منتشر فرموده یا به اشتراک بگذارید، خواهشمندم لینک مستقیم و اشاره صریح به سایت هیپنوتیزم بیدار دات کام   www.HypnotismBidaar.com داشته باشید.

 کلیه حقوق این سایت برای مدیر و مالک آن محفوظ است، لطفا شما هم آنرا محفوظ و محترم بشمارید.

 متشکرم

دکتر محمد جواد حریری ، پزشک ، هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )  و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

4 دیدگاه ها

 1. علیرضا گفت:

  سلام
  چند روز پیش سؤالم رو مطرح کردم و البته احتمالا به واسطه ی مشغولیت هنوز فرصت نداشتید بررسی کنید.
  این بار به این صورت مطرح میکنم: آیا در زمینه ی regression therapy هم فعالیت دارید و میتوانم به شما مراجعه کنم؟

 2. علیرضا گفت:

  جناب دکتر حریری
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران محترم

  میخواستم عرض کنم که من به دنبال درمان نیستم بلکه میخواهم نوعی از تجربیاتی که از سر میگذرانم را برای خودم بیشتر واضح کنم. تجربیاتی که برای اکثر آدمها احتمالا بی معنی باشند. پرسش من از شما اینست که آیا می توانم از تخصص شما در زمینه ی هیپنوتیزم برای مرور اتفاقات و به خاطر آوردن کامل تجربیاتی که چه در خواب و چه در حالت نیمه بیدار یا بیدار داشته ام استفاده کنم؟
  ضمنا در صورت مثبت بودن پاسختان، آیا جلسه ی هیپنوتیزم را به طور کامل ضبط می کنید و فیلمش را در اختیار مراجع می گذارید؟
  سپاسگزارم

 3. یلدا گفت:

  سلام میشه منو راهنمایی کنید من دنبال کسی میگردم که هیبنوتیسم بشم خیلی مشکل روحی دارم همیشه توی خواب دنبال خانوادم میگردم و در حال پروازم توی زندگی عادی با محیط هایی که زندگی کردم غریبه بودم هرگز احساس ارامش نکردم همیشه مثل یک مسافر و گمشده زندگی میکنم و گاهی یک خواب زجر اور برام تکرار میشه یک خانواده ای که نمیشناسم همراهم هستند جایی مثل کردستان دستامون بسته است با خانواده میبرنمون پشت بوم و کشته میشم ودر حالت پرواز از خانواده ام جدا میشم و نیرویی به سرعت من رو تو اسمون از اونا دور میکنه بعد از اون روی پشت بومهای دیگه شهرهای دیگه دنبالشون میگردم و با اضطراب از خواب بیدار میشم مسئله اینجاست که بعد از بیداری هم ارامش ندارم انگار چیزی گم کردم تمام زندگیمو تحت شعاع قرار داده همیشه در حال سفرم مقصد نا معلوم…….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.