هیپنوتیزم و بیماری ام اس
۱۳۹۱-۱۱-۱۰
پرخاشگری و تست روانشناسی آن
۱۳۹۱-۱۱-۱۱
Show all

تقویت حافظه

 تقویت حافظه تقویت حافظه2

 گاهی اوقات بعضی چیزها را فراموش می کنیم ، روش ها یی وجود دارند که با آنها می توان به تقویت حافظه   خود کمک  کنیم . باوجود یک حافظه قویتر، بهتر می توانیم فعالیت های روزانه خودرا انجام بدهیم و قادرخواهیم بود ،مغز خودرا دربرابربیماری آلزایمر محافظت کنیم.

کسانی که فعالیت های فکری انجام می دهند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قراردارند و از طرفی حیواناتی که مغز آنها بیشتر تحریک می شود ، مرکز حافظه بزرگتری دارند. شما نیز می توانید با انجام تغییرات کوچکی در زندگی خود علاوه برآنکه حافظه خودرا تقویت می کنید از بروز بیماری آلزایمر نیز پیشگیری کنید.

انجام امور زیر می تواند شروعی برای تغییرات باشد .

ازمیزان تنش ها بکاهید:

تنش زیاد برای مغز  مضر است ، مطالعات نشان میدهدحیواناتی که بطور دائم در معرض تنش قرار دارند ، از سلولهای حافظه کمتری برخوردارند .توجه به  نکات زیر می تواند درکاهش فشارهای روانی وتنش ها موثر باشد.

۱-   در طول روز ، زمانی را برای کاهش تنش  قرار دهید نظیراختصاص دو دقیقه برای تمرین  تنفس عمیق وحداقل ۱۵ دقیقه  برای تمرین ریلکسیشن  و یا خود هیپنوتیزم

۲-   میزان خواب خودرا در حد متعادل قرار دهید .

۳-   از مصرف نوشیدنی های کافئین دار بکاهید.

۴-   به طور مرتب ورزش کنید.

۵-   سعی کنید توقعات خود را از زندگی با واقعیت ها تطبیق دهید.

۶-   بخندید و شاد باشید.

ورزش ذهنی داشته باشید:

ورزش  ذهنی  نقش یک جک را برای مغز  شما بازی  می کند  و گوِیی با آن می توانید  مغز  خود را از جا تکان دهید . فعالیت  های  ذهنی  نظیر حل جدول ، یک مسئله نیمه مشکل ، معمای تصویری  و کلامی  و نظیر اینها به  گونه ای  که بطور لذت بخش  انجام شوند. سبب فعال شدن  ذهن  شما می  شوند.

رژیم غذایی سالم برای مغز داشته باشید :  

تغذیه نقش مهمی در سلامت  مغز دارد. فعالیت های خود را با مقدار مواد غذایی مصرفی  تنظیم  نمایید در غیراینصورت مواد غذایی که بیشتر از  نیاز شما مصرف شود علاوه بر چاقی سبب  ابتلا به بیماریهایی نظیر فشارخون و دیابت می شود.

در مورد مصرف چربیها دقت نمایید. چربی ها نظیر امگا ۳ ، روغن زیتون ، روغن ماهی و گردو برای  بدن  مفید  هستند ، اما خوردن  چربی  حیوانات  می تواند  برای  سلامتی  مضر باشد.

غذاهایی را مصرف کنید  که حاوی  آنتی  اکسیدان هستند. مطالعات  نشان می دهد  حیوانات آزمایشگاهی  که غذاهای حاوی  آنتی  اکسیدان  مصرف می کنند قابلیت ذهنی بالاتری دارند. غذاهایی که حاوی ویتامین C و E  هستند و همچنین  میوه جات و  سبزیجات  برگ سبز حاوی آنتی اکسیدان هستند.

در مورد  مصرف کربوهیدراتها که می خورید دقت کنید غذاهایی فوری و فرآوری شده  می توانند  به یکباره قند خون را افزایش دهند و بر مغز تاثیر گذار بوده می تواند  خطر ابتلا  به دیابت  را افزایش  دهد.

ورزش کنید

سلامت جسم  بر سلامت  مغز تاثیر گذار است . رابطه ای  میان فعالیت های  فیزیکی  و کاهش آلزایمر وجود دارد. یک ورزش آیروبیک  که به همراه نرمش های کششی و ریتم موزیک اجرا می شود ، در صورتی که خطر صدمه به سر را در پی نداشته باشد ، می تواند تاثیر خوب بر سلامت  ذهن شما داشته باشد.

شیوه زندگی خود را تغییر دهید :

دارا بودن یک حافظه قوی  در طول دوران زندگی  نیازمند انجام تغییرات در شیوه  زندگی است ، توجه به نکات  زیر علاوه بر موارد گفته شده قبلی ، می تواند در این رابطه موثر باشد:

۱- در صورت اعتیاد به سیگار ، آن را ترک کنید  و از  مصرف الکل اجتناب کنید.

۲-هدفمند زندگی کنید و در فعالیت های اجتماعی  حضور داشته باشید.

۳- در صورت ابتلا به بیماری ، از  طریق پزشک آن را درمان کنید.

۴- برای جلوگیری  از فراموشی ، امور خود را سازماندهی  کنید  ، برای مثال  با نصب  قلاب هایی در آشپزخانه  ، کلیدهای  درها را در آنجا نصب کنید و یا وسایل مورد نیاز خود را در مکان های مشخص  و ثابت قرار دهید  و یک دفترچه  یاداشت  تاریخ دار داشته باشید  تا از طریق آن  بتوانید  نکات مورد نیاز خود را یادداشت  کنید  و همیشه به خاطر داشته باشید .

۵- در پایان در صورتی که با انجام اقدامات گفته شده ، مشکل کم حافظه بودن شما  برطرف نشد، انجام “ریلکس کاربردی” و یا “هیپنوتیزم بیدار” توسط پزشک و یا هیپنوتراپیست ماهر و متخصص  می تواند پیشنهاد خوب و کمک شایانی در رفع این نقیصه باشد .

دکتر حریری ، پزشک ، هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر ) و عضو انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

33 دیدگاه ها

 1. محمد رضا گفت:

  سلام بنده امسال کنکور دارم دچار استرس شدیدی شدم رفتم پیش روانپزشک به من داروی آسنترا۱۰۰ و ریتالین داد الان دو روزه هیچ اشتهایی ندارم حالت تهوع دارم شب ها خوب نمیخوابم و روزها خواب آلود هستم سرگیجه دارم و نمیتونم خوب درس بخونم دارو رو قطع کنم یا خوب میشه پزشک هم جوابمو نمیده و باز سر همین مسئله نگرانی و ترس شدم

 2. علی گفت:

  باسلام وخداقوت خدمت استاد بزرگوار. دکتر عزیز من احساس میکنم عدم تمرکز وضعف حافظه دارم به حدی زیاده که اعتماد بنفسمو تحت شعاع قرار داده وضعیفش کرده منتظر جوابما باسپاس

  • سلام علی جان
   در مشکلات اضطرابی معمولا عدم تمرکز، ضعف حافظه و پایین آمدن سطح اعتماد بنفس امکان پذیر است . اضطرابها به روش هیپنوتیزم درمانی با تکنیکهای هیپنوتیزمی و مشاوره های پزشکی که خواهم داد با ۸ جلسه قابل درمان است. موفق و سلامت باشید.

 3. poorya گفت:

  سلام ببخشید من تو یکی از سایت ها میخوندم که با هیپنوتیزم میتوان یک نابغه ساخت و حافظه اش رو بشدت افزایش داد آیا درسته؟

  • سلام پوریای عزیز.
   همیشه مواردی را که بطور اغراق آمیز میشنوید یا میخوانید را با احتیاط و تردید به آن نگاه کنید.
   بله با هیپنوتیزم میتوان حافظه را افزایش داد و من برای موفقیت تحصیلی دانش آموزان و دانش جویان استفاده میکنم و اثرات خوبی می بینند. بطوریکه معدل آنها ۳ تا ۴ نمره بیشتر میشود.
   موفق باشید.

 4. کریم گفت:

  سلام آقای دکتر من میخوام برای کنکورتجربی۹۴درجلسات تقویت حافظه شما شرکت کنم
  ولی چند سوال داشتم که ممنون میشم اگه جواب بدید چون می خوام سریع تر ثبت نام کنم:
  ۱-اگه در ۵جلسه تقویت حافظه شرکت کنیم بعد از اون خودمون هم می تونیم این کارو انجام بدیم؟(منظورم خودهیپنوتیزم برای تقویت حافظه است)
  ۲-این ۵جلسه چند ماه طول میکشه؟(چون من در استان لرستان هستم ورفت آمدم ممکنه وقت گیر باشه)
  ۳-اومدن به این دوره چغدر می تونه روی نتیجه کنکور موثر باشه؟
  با تشکر

  • سلام کریم جان. سال نو مبارک.
   ۱-بله
   ۲-دو یا سه جلسه اول را با هماهنگی میتوانید در فواصل پشت سرهم بگیرید دو تای بعدی فاصله تقریبا ۵ تا ۶ روزه دارند . کاش تلفنی پرسیده بودید تا زمان را از دست ندهید.
   ۳-هر چه بیشتر تمرین کنید اثرش بیشتر می شود و ماهرتر می شوید. کسانیکه در حین تحصیل مراجعه میکنند معدل پایان ترمشان با معدل ترم قبل ۳ تا ۴ نمره بهبود می یابد.
   شادکام باشید.

 5. داود-پ گفت:

  باسلام خدمت استادارجمند دکترحریری بزرگوار-اینجانب علاقه بسیار زیادی به ادامه تحصیل تا مقطع دکترا دارم ومشکل مهمی هم درمورد حافظه دارم آیا توسط شما امکان تقویت حافظه واصلاح روش مطالعه وتقویت فکروتمرکز وجود دارد-من علاقه زیادی به مطالعه دارم ولی نمیتونم خوب تمرکز و حفظ کنم-درضمن برای تمامی موارد جندجلسه نیاز است

 6. كريم گفت:

  سلام دکتر حریری،من سال گذشته با این که بسیارعالی برای کنکور درس خوانده بودم ولی به دلیل استرس وترس ونگرانی روز کنکور نتونستم حتی۴درصد از توانایی هامو نشون بدم ،استرسم طوری بود که حتی شب امتحان یک ساعت بیشتر نخوابیدم ونتیجه ای که گرفتم رتبه۱۲۰۰۰بود بعد اعلام نتایج اونقدر اوضاع روحیم.خراب بود که اصلا نمی تونستم دوباره شروع کنم.جالبه که بدونید.معدل کتبیم ١٧٠۵٣ ودیپلمم ١٩٠۴۵ وبین تمام اقوام ودوستانم به.عنوان کسی که قوی ترین حافظه رو داره معروف بودم.وهستم.حالا می خوام واسه کنکور شروع کنم اما تواین مدت که خیلی ناراحت بودم دچار مشکلاتی مثل عدم تمرکز کافی وترس و نگرانی وعدم انگیزه وشوق شدم ویه.ماهه.که بخاطر قدم دچار عدم اعتماد بنفس شدم واز یه آدم.کاملا شوخ وبرونگرا وسرحال به آدمی درون گرا وافسرده تبدیل شدم، آقای دکتر هیپنوتیزم چقدر می تونه روی انگیزه وحافظه وتمرکز و انگیزه و آرامش من اثر داشته باشه؟ من می خوام امسال پزشکی قبول شم و۲۰سالمه وتوی منطقه ۳هستم

  • سلام کریم جان.
   اضطراب امتحان از مواردی است که هیپنوتیزم بسیار خوب میتواند آنرا برطرف کند و کلا برای اهداف تحصیلی تلقینها و تکنیکهای خوبی دارم که برای مراجعینم استفاده میکنم و بحمدالله نتیجه های خوبی گرفته اند. الان که من دارم جواب میدهم آخر اسفند ماه است و شما باید برای هیپنوتیزم درمانی سریعتر اقدام کنید تا بتوانید از نتایج هیپنوتیزم درمانی برای کنکور ۹۴ استفاده ببرید. شادکام باشید.

 7. محیا گفت:

  با سلام
  من دختری هستم که فوق العاده تنبل واسه درس خوندن هستم
  در حالیکه بشدت دوست دارم درس بخوونم اما تحمل دو دقیقه نشستن سر کتاب ندارم
  و راستش حفظیاتم هم جالب نیست
  فکر ونم اراده ندارم
  آیا با هیپنوتیزم میشه درمانش کرررد

 8. ملیحه گفت:

  سلام من میخوام برای افزایش تمرکز هیبنوتیزم بشم ولی میترسم کمکم کنید. واقعا تاثیر داره؟

 9. منیر گفت:

  سلام وخسته نباشید
  بنده ۲۸ سال سن دارم متاسفانه هر چیزی که می خوانم خیلی زود فراموش می کنم و نمی توانم برای بقیه توضیح دهم. در درسهای حفظی هم باید عین کلمه را حفظ کنم تا بتوانم بنویسم ولی بعد از امتحان همه را فراموش می کنم. برنامه هایی که دارم فراموش می کنم یا در زمان مناسب به یاد نمی آورم. بیشتر مواقع نمی دانم وسایلم را کجا گذاشته ام. و شدیدا دچار مشکل شده ام. در هنگام مطالعه تمرکز ندارم. چه کنم؟ آیا هیپنوتیزم موثر است؟

 10. امید گفت:

  سلام می خواستم بدونم تاثیر هیپنوتیزم برای تقویت حافظه ممکنه به مرور زمان از بین بره یا نه

 11. جعفر گفت:

  سلام برای هیپنوتزم جهت تقویت حافظه توسط شما چکنم

 12. مهشید گفت:

  سلام.خسته نباشید. من ۱۹ سالمه و دانشجوی رشته معماری هستم.متاسفانه بخاطر اخطار های بیش از استادانم برای امتحانات ترس زیادی از امتحان دارم به حدی که اصلا تمرکز کافی برای درس خوندن ندارم و همش به این فکر میکنم که موقع امتحان جواب ها فراموشم شود و نمره بالایی نگیرم.
  لطفا اگه میشه کمک کنید تا مشکلم رفع بشه.متشکرم

 13. مریم گفت:

  سلام
  راه حل هایی برای کاهش بیش فعالی کودکان نیازمندم
  راه کنترل پرحرفی چیست؟

 14. لیلا گفت:

  با سلام
  من به دلیل ترس از خون نتونسم به چیزی که همیشه بهش علاقه داشتم یعنی پزشکی برسم. رشته ریاضی رو انتخاب کردم و معماری خوندم.
  سوالم اینه که این ترس از خون از طریق هیپنوتیزم قابل درمانه؟ و اینکه با استفاده از هیپنوتیزم من که رشته ریاضی خوندم و باید شروع کنم به خوندم درسهای رشته تجربی آیا میشه حافظه و قدرت یادگیریم زیاد شه؟ مثل همون کاری که دکتر «ان. ای.استراتاس» برای خودشون انجام دادن
  یه سوال دیگه 🙂 چقدر زمان میبره؟ من قدرت تصویرگری بسیار بالایی دارم

  • سلام لیلا جان .
   شاید بهتر باشه یک بررسی بفرمایید در این زمینه که متقاعد شوید شاید همین رشته ای که زحمت کشیده اید و خوانده اید را ادامه دهید و پیشرفت کنید . در این زمینه مشاوره های روانشناسی بیشتر کمکتان میکند . درمان فوبیای خون و تقویت حافظه با هیپنوتیزم امکان پذیر است .هرکدام ۵ تا ۶ جلسه . موفق باشید . همان که دارید هم خوباست !

   • لیلا گفت:

    ممنون از پاسختون
    من خود هیپنوتیزم رو امتحان کردم.تو اولین سعی برای این کار موفق شدم دستم رو بلند کنم. حس بسیار جالبی بود کمی ترسیده بودم و خندم گرفته بود از این اتفاق 🙂
    حتما حضورا خدمتتون میرسم. با تشکر

 15. مريم گفت:

  سلام میشه یه راهکار قوی برای افزایش حافظه ارائه بدین.مثﻷ باید جطور هیبنوتیزم انجام بدم تا حافظه ام قوی تر بشه.ممنون

 16. سامان گفت:

  با درود و سلام
  بنده از نوجوانی به علت اینکه از حافظه ام استفاده کمی کرده ام(رشته ام ریاضی بوده و درس ها را هیچ وقت به صورت حفظی نخوانده ام..حتی اهل شعر و ورزش و ..هم نیستم که بخواهم شعر یا اسامی بازیکنی را حفظ کنم) حافظه ام به شدت ضعیف شده است. به طوریکه الان که قصد خواندن برای کنکوری را دارم که حفظیات خیلی مطرح هست؛به شدت دچار مشکل شده ام.(با اینکه تمرکز خوبی دارم)
  با اینکه درباره تاثیر هیپنوتیزم بر حافظه خیلی صحبت شده اما من جایی شنیده ام که این تبلیغات اغراق آمیز اند و هیچنوتیزم حتی می تواند باعث اخلال در حافظه شود.آیا شما تایید می کنید؟
  و اینکه هیپنوتیزم حداکثر و حداقل در چه حد و چه مقدار می تواند روی حافظه تاثیر بگذارد؟

  بی اندازه ممنونم..لطفا زودتر جواب بدهید چون من خیلی برای کنکورم نگرانم.
  سپاس

  • سلام سامان جان .
   برای کنکور باید زودتر اقدام کنید . هیپنوتیزم تاثیر مثبت بر افزایش حافظه دارد . به شایعات توجه نکنید . کمک بسیار موثری برای شما و سایر دوستانتان خواهد بود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.