درمان بیماری های روان تنی
۱۳۹۱-۱۰-۱۹
عوامل اضطراب زا
۱۳۹۱-۱۰-۱۹
Show all

اضطراب امتحان و راه های کاهش آن

اضطراب امتحان ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

 اضطراب امتحان و راه های کاهش آن

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا اضطراب امتحان دارید و از امتحان می‌ترسید؟

آیا تابحال به صورت عمیق به این موضوع فکر کرده‌اید که چه عواملی در ترس و اضطراب نسبت به امتحان مؤثر بوده‌اند؟

اضطراب امتحان ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

آیا در زندگی تحصیلی راههایی برای کاهش این نوع اضطراب یافته‌اید؟

بدون تردید ترس از امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان تقریبا همه گیر و رایج است و می‌توان گفت مهمترین علت این موضوع ، نتیجه‌ای است که از امتحان بدست می‌آید. نتیجه‌ای که مدرک قبولی یا مردودی محسوب گردیده و باعث ارتقاء ، تهدید ، تشویق و یا تنبیه می‌گردد. گاهی اوقات این نتیجه می‌تواند سرنوشت را نیز رقم زند. به همین علت هر چه نتیجه ، حساسیت و اهمیت بیشتری داشته باشد، به همان نسبت می‌تواند اضطراب و ترس از امتحان گردد، که برخی از آنها عبارتند از:

۱. ترس از فراموش کردن مطالب خوانده شده.
۲. سختگیری مدرسین در طی سال تحصیلی.
۳. انتظار بیش از حد والدین.
۴. عدم وجود خود باوری در فرد.
۵. نامشخص بودن سؤالات.

اکنون که برخی از عوامل ایجاد کننده ترس از امتحان مشخص شدند، لازم است عوامل کاهش دهنده این نوع ترس را نیز بدانیم. در خصوص روشهای کاهش ترس از امتحان نظرات مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشند:محیط آرام

ایجاد محیطی آرام و به دور از تشنج علاوه بر تلاش والدین برای ایجاد چنین محیطی برای مطالعه فرزندان ، فرزندان نیز بایستی کوشش نمایند.

تنظیم برنامه خواب و استراحت

برخی با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلا نباید خوابید و یا خیلی کم خوابید ، خود باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر در مطالب خوانده شده می‌گردند. کاهش زمان خواب در حد متعادل مطلوب است، اما افراط در آن هرگز مفید نخواهد بود.

پرهیز از کاهش تغذیه

افراط و تفریط در تغذیه اثرات نامطلوبی در بر خواهد داشت. بایستی با خواب و استراحت کافی و نیز تغذیه مناسب ، از لحاظ روحی و جسمی ، خود را آماده امتحان کرد.

آماده شدن برای امتحان

داشتن برنامه ریزی صحیح جهت مطالعه در طول سال تحصیلی و رعایت روشهای صحیح مطالعه.

۱. مطالب درسی را بتدریج و در طول زمان مرور کنید، نه اینکه در آخرین دقایق قبل از امتحان به مطالعه فشرده بپردازید.
۲. از یادداشتهای خود ، یادداشتهای فشرده‌ای بردارید، تا بازسازی ذهنی ، رمز گردانی و مرور مطالب برایتان مفید واقع شود.
۳. سعی کنید به نوع آزمون پی ببرید، تا بتوانید مطالعه خود را متناسب با آن پیش ببرید.

پرهیز از فشرده خوانی

فشرده خوانی با مرور کردن مطالب متفاوت است. فشرده خوانی متضمن کوششی است برای یادگیری مطالب تازه بلافاصله قبل از شروع امتحان. و یا به عبارتی آخرین کوششهای شخص در آخرین لحظات قبل از امتحان.

تأکید بیشتر بر مطالبی که انتظار دارید جزء سؤالات امتحانی باشد.
می‌توانید محدوده سؤالاتی را که در امتحان مطرح خواهد شد، حدس زده و بیشتر به آنها پرداخته شود. برای این منظور سؤالات امتحانی سالهای گذشته کمک خواهند کرد. همچنین توجه به مطالب و موضوعاتی که استاد و یا معلم در کلاس درس بیشتر روی آنها تکیه می‌کند.

شرکت در جلسات آخر درس
حتما در جلسات آخر درس پیش از امتحان در کلاس شرکت کنید. زیرا اغلب ، مطالب مهمی را احتمال بیشتری در طرح سؤالات دارند، در جلسات آخر مرور و توضیح داده می‌شوند.

پرهیز از اضطرابهای متفرقه

مثلا شب امتحان مسابقات فوتبال را دنبال نکنید. اگر امتحان قبلی رضایت بخش نبوده است، به آن فکر نکنید  و بررسی  امتحان قبلی را به فرصت مناسب خودش موکول کنید.

داشتن تصور ذهنی مثبت از خود

بجای پرداختن به جنبه‌های منفی ، همواره یک تصویر ذهنی مثبت از خودتان داشته باشید و پس از تلاش کافی جهت مطالعه مطالب به موفقیت خود امیدوار باشید.

حال که برخی از عوامل کاهش ترس از امتحان مطرح شدند، بایستی مواردی را در جریان امتحانات و هنگام پاسخگویی به سؤالات مد نظرمان باشد، که رعایت این موارد می‌تواند در موفقیت بیشتر و کاهش اضطراب نسبت به امتحان مؤثر باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

به موقع و سر وقت به جلسه امتحان بروید و پیش از آغاز امتحان با خاطری آسوده در جای خود مستقر شوید.
کلیه وسایل و ابزارهایی که در امتحان مورد نیاز است همراه خود به جلسه ببرید.
دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و اگر دستورات شفاهی است، با توجه کامل به آن گوش دهید و عینا همان کاری را که از شما می‌خواهند انجام دهید. در مورد سؤالات تستی ، اگر نمره منفی داشته باشند، حدس زدن کار عاقلانه‌ای نیست.
به زمان بندی سؤالات دقت کنید، تا با مشکل کمبود وقت مواجه نشوید.
اگر زودتر از زمان تعیین شده سؤالات را پاسخ دادید، عجله نکنید و مجددا مروری داشته باشید.
خود را برای پاسخ گویی به هر گونه سؤالی آماده سازید، اما نه با این برداشت که باید صد درصد سؤالات را جواب دهید. برای پاسخگویی به سؤالات به طرح چهار مرحله‌ای زیر دقت کنید:

۱. ورقه سؤالات را نسبتا با سرعت بخوانید و به تمام سؤالات که پاسخ آنها برایتان روشن است جواب بدهید. برای این مرحله حداقل نیمی از وقت امتحان را در نظر بگیرید.
۲. دوباره ورقه را بخوانید و به تمام سؤالات که تا آن موقع پاسخشان به یادتان آمده است پاسخ دهید.
۳. در نوبت سوم باید به تمام سؤالاتی که باقی مانده پاسخ دهید.
۴. در نوبت چهارم یکبار دیگر نیز کنترل کرده و ببینید که آیا سؤالات را همانگونه که می‌خواستیم پاسخ داده‌ایم.

برای پاسخ گویی به آزمون تشریحی پیشنهاد می‌شود، موضوع را بطور کامل یاد گرفته و پرسش را به دقت بخوانید. و قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، پاسخ خود را سازمان بندی کنید.

برای پاسخگویی به آزمون تستی پیشنهاد می‌شود:

۱ . سؤالات ساده را جواب داده و از سوالات سخت بگذرید.
۲. وقتی به سؤالات نیمه مشکل رسیدید، مقابل آن علامت (+) (در پاسخ نامه) به معنای قابل حل و در مقابل سوالات مشکل علامت (-) به معنای غیر قابل حل بگذارید.
۳. وقتی تمام سؤالات در یک درس خاص را پاسخ دادید، به سراغ سؤالاتی بروید که جلوی آنها علامت (+) گذاشته‌اید و سپس به سؤالاتی که علامت (-) دارند، پرداخته شود.

منبع: رشد

دکتر حریری ، پزشک ، هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )

 و عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران

10 دیدگاه ها

 1. سمانه گفت:

  آقای دکتر حریری
  با سلام و خسته نباشید به شما . من ۲۰سالمه و مدتی به خاطر کنکور و فشار های درسی تپش قلب داشتم . به دکتر مراجعه کردم گفتند از سلامت قلب برخوردارم برای کم شدن تپش قلبم پروپرانول دادند و علت آنرا استرس بیش از حد و اضطراب تشخیص دادند . کم کم بعد از کنکور احساس دردی در اطراف قلب همراه با سوزش می کردم که با خوردن پرو پرانول تپشقلبم کمتر شد اما این حالت با هیجانی شدنم دوباره شروع می شود . الان نمی دانم با این تپش قلب چه کنم آیا باید دوباره به پزشک مراجعه کنم ؟ از راهنمایی شما سپاسگذارم

  • سمانه عزیز سلام .
   این مورد از بیماریهای روان تنی و از آثار اضطراب هست و خوشبختانه به هیپنوتیزم درمانی بخوبی جواب میده. برعکس اگر درمان نشود موجب بیماری های دیگر و همزمان موجب افت عملکردهای اجتماعی و تحصیلی و مانع جدی برای پیشرفت های بعدی میشود. اگر مایل بودید با من تماس بگیرید. متشکرم.

 2. هانیه گفت:

  افای دکتر حریری

  سلام
  من۱۷ سالمه و دبیرستانی هستم . خرداد ماه امتحان نهائی دارم و خیلی دلشوره دارم . سر امتحان نیز دچار دلشوره و دل درد می شوم . باید چکار کنم ؟ آیا با هیپنوتیزم میتوانم خوب شوم که موقع امتحان دل درد نگیرم یا دلشوره نداشته باشم .
  ممنون میشم جواب بدید.

  • هانیه عزیز سلام. در کل بله این مشکل و مسائلی از این دست با هیپنوتیزم بخوبی قابل رفع است. اما الان ۱۷ اردیبهشت است و شما فرصت زیادی ندارید ، در واقع برای خرداد امسال خیلی دیر به فکر افتاده اید. حداقل چهار جلسه به فاصله یک هفته نیاز دارید . اما ناامید نباشید با دفتر هماهنگی تماس بگیرید ببینید اولین وقت موجود چه روزی است بفرمایید که با من هم هماهنگی کنند ببینیم برای امتحانات امسال شما ، چه امکانی میتوانیم فراهم کنیم. موفق باشید.

 3. رضا گفت:

  سلام اقای دکتر حریری
  مطلب این بخش را بدقت خواندم . برایم این سوال پیش آمد که هیپنوتیزم بیدار در این زمینه چه کمکی می تواند به یک دانش آموز و یا دانش جو داشته باشد؟ ممنونم

  • سلام رضاجان. هیپنوتیزم میتواند به این گروه از هم وطنان در افزایش اعتماد به نفس ، افزایش حافظه، افزایش قدرت تمرکز، رفع تنش و اضطراب، و در به یاد آوری سریع مطالب حفظ شده، کمک کند. اگر منظورتان چگونگی مکانیسم عمل هیپنوتیزم است؛ باید بگویم باارتباط با ضمیر ناخودآگاه و تلقین های تخصصی و صحیح ، این کار را انجام میدهد. از سوال شما متشکرم.

 4. نوشین گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۲۸ سال دارم . در حال حاضر شاغل هستم و تحصیل نمی کنم . وقتی این مطلب را بصورت گذری می خواندم چقدر مرا بفکر فرو برد که روان آدمی چقدر پیچیده است . چگونه در زمانهای امتحان اینقدر اضطراب داشتم . تمام بدنم از درون می لرزید . نفسم حبس می شد و قلبم از جا کنده می شد . نمی دانستم علتش چیست با توضیحات در اینجا حالا متوجه شدم . خیلی ممنون از مطالب خوبتان حتماً از آنها برای فرزندانم استفاده خواهم کرد .

 5. نسیم گفت:

  بسیار آموزنده بود ممنونم.من خودم اضطراب زیادی دارم وهمواره بدنبال روش هایی برای کاهش ان هستم از راهکارهایی که دادید ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.