تقویت حافظه
۱۳۹۱-۱۱-۱۱
اعتماد به نفس چیست ؟
۱۳۹۱-۱۱-۱۱
Show all

پرخاشگری و تست روانشناسی آن

پرخاشگری و تست روانشناسی آن

 آیا تابه‌حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که حس کنید دارید از عصبانیت منفجر می‌شوید؟

 آیا تا به حال به دلیل عصبانیت و خشم دست به کارهایی زده‌اید که بعداً از انجام آنها پشیمان شده ‌باشید ؟

 آیا تا به‌حال این حس به شما دست داده که همسر یا نامزدتان بیش از حد سر مسائل پیش پاافتاده عصبانی ‌شود؟

 با انجام این تست می‌فهمید خودتان یا اطرافیان‌تان شخصیت و عادات پرخاشگرانه دارند یا نه.

تعریف پر خاشگری 

پرخاشگری یک هیجان و احساس منفی سرکوب‌شده است که فرد در موقعیت‌هایی که فرصت دست می‌دهد آن را به فرد خاص یا شیء خاص یا حتی نا مشخصی بروز می‌دهد. این احساسات و هیجانات سرکوب‌شده به صورت رفتاری یا کلامی بروز داده می‌شود و اغلب فرد قادر به کنترل آن نیست و ممکن است پس از ارتکاب عمل از عملکرد خود پشیمان شود. به اعتقاد برخی روانشناسان، پرخاشگری شکل دیگری از افسردگی است. به عبارتی، پرخاشگری خشم علیه محیط بیرون است و افسردگی غالبا خشم علیه خود است. افراد پرخاشگر دربیشتر مواقع دارای تحمل پایینی هستند و نمی‌توانند آنچه را که بر وفق مرادشان نیست قبول کنند؛ درنتیجه عصبانی شده و رفتار پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند. علل پرخاشگری می‌تواند شخصیتی، خانوادگی، آموزشی، اجتماعی باشد.

راه‌هایی برای آرامش

تکنیک‌هایی که می‌توان برای کنترل پرخاشگری و عصبانیت شدید از آنها استفاده کرد شامل:

 1-صمیمیت با دیگران

۲-تامل و سکوت

۳-تخلیه یعنی به‌طور مستقیم جواب خشونت را ندادن (تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پرخاشگری کلامی و حتی فیزیکی متقابل علاوه بر اینکه خشم را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعث افزایش آن نیز می‌شود.)

۴- صحبت کردن در مورد مشکل: بهترین روش برای کاهش پرخاشگری، صحبت کردن در مورد آن است که به ۲ روش گفت‌و‌گو با خود در مورد نحوه مقابله و مواجهه با مشکل و گفت‌و‌گو با فردی که از دست او عصبانی شده‌ایم، است.

۵- گذشت کردن

۶- انتخاب‌های سالم برای پیشگیری از خشم (به منظور اداره و کنترل خشم به خواب منظم، غذای خوب، لذت از اوقات فراغت با ورزش، موسیقی آرام، قدم زدن در پارک، عبادت و معنویت و… نیاز داریم.)

۷- بپذیرید که زندگی همیشه منصفانه نیست؛ تا وقتی که نپذیریم زندگی هیچ انسانی بی‌عیب و نقص نیست، شاید به همه‌کس و همه‌چیز خشمگین ‌شویم.

این تست به شما کمک می‌کند تا به میزان پرخاشگری خود یا همسرتان پی ببرید و همچنین اینکه بیشتر از چه نوع پرخاشگری در طول روز استفاده می‌کنید.

به این ۳۴ سؤال براساس کلید جواب دهید

۱- دوستانم معتقدند من زیاد بحث می‌کنم.

۲- معتقدم همه مردم همیشه از قانو‌ن‌شکنی استفاده می‌کنند.

۳- من زود از کوره‌ در می‌روم اما زود هم آرام می‌شوم.

۴- اغلب با دیگران مخالفت می‌کنم.

۵- بسیاری از مواقع، احساس می‌کنم که در زندگی با من ناجوانمردانه و ناعادلانه برخورد شده.

۶- زمانی که افراد با من مخالفت می‌کنند نمی‌توانم با آنها وارد بحث شوم.

۷- بسیاری از مواقع، بی‌دلیل عصبانی می‌شوم.

۸- ممکن است کسی که مرا عصبانی کرده، مورد ضرب و شتم قرار دهم.

۹- گاهی فکر می‌کنم که چرا درمورد بعضی مسائل اینقدر حس بد و تلخ دارم.

۱۰- می‌دانم که گاهی افراد دیگر را تهدید می‌کنم.

۱۱- کسی که به من حمله کند با او به‌شدت برخورد می‌کنم و حتما او را می‌زنم.

۱۲- مشکل کنترل کردن خلق خود را دارم.

۱۳- اگر به قدر کافی عصبانی باشم، ممکن است کار دیگری را نیز خراب کنم.

۱۴- وقتی که عصبانی باشم در را محکم روی کسی که در اتاق است می‌کوبم.

۱۵- وقتی افراد پرادعا هستند من فقط برای اینکه به آنها خودم را نشان دهم کاری که می‌خواهند را انجام می‌دهم.

۱۶- وقتی مردم با من مهربان هستند به این فکر می‌کنم که حتما چیزی از من می‌خواهند.

۱۷- گاهی آنقدر عصبانی می‌شوم که وسایل را می‌شکنم.

۱۸- گاهی اوقات درمورد افرادی که از آنها خوشم نمی‌آید غیبت می‌کنم.

۱۹- فرد آرامی هستم.

۲۰- وقتی افراد من را می‌رنجانند، به آنها می‌گویم که در موردشان چه فکر می‌کنم.

۲۱- گاهی فکر می‌کنم مردم پشت سرم و در غیابم به من می‌خندند.

۲۲- وقتی چیزی که می‌خواهم را به دست نمی‌آورم، عصبانیتم را نشان می‌دهم.

۲۳-گاهی تمایل شدید خود را برای زدن کسی نمی‌توانم کنترل کنم.

۲۴- بیشتر از افراد دیگر دعوا می‌کنم.

۲۵- اگر کسی مرا بزند من هم او را خواهم زد.

۲۶- وقتی که با دوستانم موافق نیستم کاملا صریح این موضوع را به آنها می‌گویم.

۲۷- اگر قرار باشد که برای دفاع از حقوق خودم از خشم و پرخاشگری استفاده کنم، این کار را خواهم کرد.

۲۸- من به افراد غریبه‌ای که خیلی صمیمی هستند نمی‌توانم اعتماد کنم.

۲۹- گاهی احساس می‌کنم مثل یک بمب از عصبانیت خواهم ترکید.

۳۰- وقتی که فردی من را آزرده کند فقط سکوت می‌کنم.

۳۱- می‌دانم که دوستانم پشت‌سرم حرف می‌زنند.

۳۲- بعضی از دوستانم فکر می‌کنند من آدم زودجوشی هستم.

۳۳- بعضی اوقات آنقدر حسود می‌شوم که نمی‌توانم به چیز دیگری فکر کنم.

۳۴- من از شوخی‌های غیرکلامی و هل دادن، مشت زدن، لگدزدن و… خوشم می‌آید.

نمره خشم شما چند است؟ 

شما پرخاشگری عملی دارید یا نه؟

سؤال‌های ۸، ۲۳، ۲۵، ۱۱، ۲۷، ۱۰، ۲۴، ۱۷ نشانه پرخاشگری عملی (یعنی داشتن رفتار خشن‌ و آسیب‌زننده) مثل دعوا و ضرب و شتم هستند که اگر جمع نمره شما به این سوال‌ها بین ۲۸ تا ۳۲ شود، یعنی از پرخاشگری عملی بالایی برخوردارید و به شما توصیه می‌کنیم که حتما برای مطرح کردن این مسئله به روانشناس مراجعه کنید. اگر جمع نمرات شما بین ۲۴ تا ۲۸ شود یعنی شما از پرخاشگری عملی متوسط برخوردارید که صحبت با یک روانشناس و مشاور به شما پیشنهاد می‌شود. اگر هم زیر ۲۴ بود یعنی دچار پرخاشگری عملی نیستید.
 زبان شما خشن است؟

شما پرخاشگری کلامی دارید یا نه؟

سوال‌های ۱،۶، ۲۶، ۴، ۲۰ نشانه پرخاشگری کلامی (با خشم و توهین حرف زدن) هستند که اگر جمع نمرات شما بین ۱۶ تا ۲۰ شود،‌ نشان‌دهنده میزان بالای پرخاشگری کلامی شماست که بهتر است از تکنیک‌های کنترل آن و همچنین صحبت با یک مشاور یا روانشناس بهره ببرید و اگر نمرات شما بین ۱۲ تا ۱۶ شود شما از پرخاشگری کلامی به میزان متوسط برخوردارید و بد نیست در مورد شیوه‌های آرام کردن خود تحقیق و مطالعه کنید.
 با دیگران دشمنی دارید؟
 

فکر می کنید چقدر حس خصومت در شما وجود دارد؟

سوال‌های ۲۸، ۲،‌ ۵، ۹، ۱۶، ۲۱، ۳۱، ۳۳ نشانه وجود حس خصومت هستند که اگر جمع نمرات آنها بین ۲۸ تا ۳۲ شود یعنی شما از میزان خصومت بالایی برخوردارید و به شما توصیه می‌شود در باورها و عقاید خود تغییر دهید و در صورت امکان به روانشناس برای کمک گرفتن در تغییر این نگرش‌ها مراجعه کنید و اگر جمع نمرات شما بین ۲۴ تا ۲۸ بود یعنی شما از حس خصومت متوسطی برخوردارید. (خصومت درواقع داشتن حس پرخاشگری درونی و بد بینی نسبت به دیگران است که می‌تواند فرد را به سمت رفتارهای خشن و پرخاشگرانه سوق دهد.)

چه مقدار پرخاشگری غیرمستقیم در شما وجود دارد؟

 پرخاشگری غیرمستقیم یعنی حالتی که علت عصبانیت و خشم خودرا نمی‌شناسیم؛ مثلا در اتوبوس به اشتباه به فردی برخورد می‌کنیم و او شروع به پرخاشگری می‌کند، این نوع پرخاشگری را که درواقع زمینه‌های قبلی دارد و درحقیقت تخلیه هیجان‌های قبلی است، پرخاشگری غیرمستقیم می‌نامند. درواقع این همان حالت خشمی است که به‌طور معمول به آن می‌گوییم: «طرف دلش از جای دیگر پر بود، اینجا خالی کرد و…»
 خشم درونی دارید؟

شما چه مقدار از مقیاس خشم را دارا هستید؟

سوال‌های ۳، ۲۹، ۱۹، ۳۲، ۷، ۱۲، ۲۲ نشانه مقیاس خشم درونی هستند که اگر جمع نمرات بین ۲۴ تا ۲۸ شود این یعنی ذهن شما از خشم درونی بالایی برخوردار است. (خشم، وضعیتی هیجانی است که از ناراحتی کم و خفیف تا انفجار عصبانیت می‌تواند گسترده شود. نشانه‌های فیزیکی خشم شامل تند شدن ضربان قلب، افزایش فشارخون و بالا رفتن میزان آدرنالین در خون است. خشم درونی هر لحظه می‌تواند به خشم بیرونی بیانجامد)

مجله ایده آل

دکتر حریری، پزشک، هیپنوتیزم درمان گر عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران

هیپنوتیزم بیدارچیست؟ ، هیپنوتیزم بیدارچگونه است؟، فواید هیپنوتیزم، آیا برای هیپنوتیزم شدن تردید دارید؟ هیپنوتیزم و اثر تلقین ، هیپنوتیزم به تنهایی اثر درمانی ندارد، ارتباط با هیپنوتیزم بیدار، هیپنوتیزم ، هیپنوتیزم درمانی، هیپنوتراپی، بیماری پانیک، هیپنوتیزم بیدار- دکتر حریری

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.