تفکر مثبت
۱۳۹۱-۱۰-۲۹
درمان فشارخون عصبی ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری
درمان فشار خون عصبی با هیپنوتیزم
۱۳۹۱-۱۰-۲۹
Show all

هوش هیجانی

هوش هیجانی هوش هیجانی

هوش هیجانی ، توانائی فهمیدن و اداره کردن هیجانات است . همان طور که مردم از لحاظ هوش عمومی با هم فرق دارند ، از لحاظ هوش هیجانی نیز با هم فرق دارند .  هوش هیجانی بیش از هوش عمومی به داشتن زندگی موفقیت آمیز و لذت بخش کمک می کند . چون هوش هیجانی عمدتاً آموختنی است نه ارثی ، پس می توانیم آنرا بهبود بخشیم .

مولفه های هوش هیجانی :

هوش هیجانی از پنج توانائی تشکیل می شود که عبارتند از :

 • شناخت هیجانات خود

 • اداره کردن هیجانات خود

 • شناخت و تشخیص هیجانات دیگران

 • اداره کردن روابط خود با دیگران

 • انگیزه دادن به خود برای رسیدن به اهداف

بررسی مختصر این پنج توانائی

 1. شناخت هیجانات خود عبارت است از خودآگاهی ، فهمیدن احساسات اصلی خودمان و نام بردن هیجاناتمان . همچنین به معنای واقف بودن بر نجواهای درونی و گفتگوهای مان با خودمان و افکارخودکاری است که ضمیمه هیجانات و خلقیات هستند .

 2. اداره کردن هیجانات خود ، هم به شناخت هیجانات خود ، افکار خودکار و گفتگوهای درونی ما با خودمان بستگی دارد . رمز زندگی موفق ، مدیریت اثر بخش تر هیجانات است . اگر هیجاناتت را اداره نکنی آنها تو را اداره خواهند کرد .  اداره کردن اثر بخش هیجانات شامل :

 • تسکین دادن و آرام کردن خودمان هنگام ناراحتی

 • تمرین خویشتنداری

 • مدیریت عصبانیت

 • کنترل تکانه هاهوش هجانی

 • ابراز به موقع و بجای هیجانات

 • اجتناب از اضطراب ، عصبانیت و افسردگی مستمر

 • رسیدگی به شکست ها و مشکلات اجتناب ناپذیر زندگی

 • اجتناب از سایه افکندن و تسلط هیجانات منفی بر قضاوت و توان حل مسئله ما

 • تحمل ناکامی

 • پذیرش و بها دادن به خود

 1. شناخت و تشخیص هیجانات دیگران عبارت است از خواندن و درک کردن احساسات و نیات دیگران .

 2. اداره کردن روابط خود با دیگران . اداره کردن روابط تا حد زیادی به شناخت هیجانات خودمان ، مدیریت هیجانات خودمان و شناخت و تشخیص هیجانات دیگران بستگی دارد .

 3. انگیزه دادن به خودمان برای رسیدن به هدف های دست یافتنی است . شامل برنامه ریزی ، پشتکار، به تاخیر انداختن کامیابی ، تحمل ناکامی ، مقاومت در برابر رفتار تکانشی ، پشت سر گذاشتن شکست ها و مشکلات زندگی و ارضا شدن از فعالیت های فعلی است . انگیزه دادن به خود برای رسیدن به هدف ها به شناختن و اداره کردن هیجانات خودمان هم بستگی دارد .

منشاء هیجانات

علت هیجانات چیست ؟ هیجانات از کجا نشات می گیرند ؟

این هیجانات و مراکز مغزی مولد آنها بصورت ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر انتقال یافتند و ما همچنان هیجانات بدوی را حفظ کرده ایم . مراکز بدوی مغز ما تاثیر چشمگیری بر هیجانات دارند . اما زبان و مراکز عالی مغز می توانند بر مراکز بدوی تاثیر بگذارند و ما را از سلطه این مراکز برهانند . تاثیرات اصلی آنها بر هیجانات و رفتار ما فکرکردن ، ارزیابی رویدادها و گفتگوهای درونی ما با خودمان است . هیجانات ما تا حد زیادی ولی نه بطور کامل توسط باورها یا همان طرز فکرمان راجع به مسائل و گفتگوهای درونی ما با خودمان کنترل می شوند .

آیا هیجانات می توانند به سلامت ما آسیب برسانند ؟

بله ! پزشکان ، روانپزشکان و روان شناسان پذیرفته اند که رویدادهای پر استرس ، ناراحتی هیجانی و ارزیابی ما از رویدادهای ناخوشایند ، تاثیر عمیقی بر سلامت ما می گذارند . استرس هیجانی می تواند کشیدگی عضلانی را بیشتر کند سردردهای تنشی و به سایر دردهای عضلانی منتهی شود . گرفتگی عروق خونی مغز هم می تواند باعث سردرد میگرنی شود .

عصبانیت و ترس باعث ترشح موادی در خون می شوند که احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهند . شنیدن خبر بد فشار خون را تا حد خطر ناکی بالا می برد . افزایش فشار خون و لخته شدن سریع خون می تواند باعث مرگ شود . آشفتگی هیجانی می تواند باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شود و ما را در برابر عفونت های ویروسی و باکتریائی آسیب پذیر کند . استرس می تواند در جدار بینی ، گلو ، سینوس ها و ریه تغییراتی ایجاد کند که به عفونت های مکرر یا مزمن ختم می شوند . برخی از دانه های پوستی و ریزش موها نیز علل روانی دارند . ناراحتی هیجانی می تواند باعث ترشح بیش از حد اسید معده شود که زمینه ساز ترش کردن و التهاب معده است . حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال و یبوست هم می توانند معلول مشکلات هیجانی باشند . برخی از اختلالات خوردن ، مثل پرخوری و کم خوری عصبی هم علل روانی دارند .

شناخت ناکافی هیجانات و مدیریت ضعیف آنها می تواند رضایت خاطر ما را کم کند ، روابطمان را مخدوش کند ، مانع تحقق اهدافمان شود و همچنین به سلامت ما آسیب برساند .

دکتر حریری ،پزشک ، هیپنوتراپیست و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.