تهدید سلامت ایرانیان ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری
تهدید سلامت ایرانیان
۱۳۹۳-۰۶-۱۱
اعتبار علمی هیپنوتیزم
۱۳۹۳-۰۶-۲۰
Show all

خطرسیگارهای الکترونیک

خطرسیگارهای الکترونیکسیگارهای الکترونیک ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

«سیگار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را ۵ برابر می کند و…» «زندگی سرشار از سلامتی حق شماست، با سیگار کشیدن و ابتلا به سرطان آن را تباه نکنید…»
به گزارش خبرگزاری آریا، در حالی که تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیک و شیمیایی با تأکید بر سرطان زایی سیگارهای معمولی بر بی خطر بودن سیگارهای تولیدی خود تأکید می کنند، پزشکان و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بر خطرناک بودن این سیگارهای مصنوعی هشدار می دهند و مخصوصاً به زنان و جوانان توصیه می کنند هرگز از سیگارهای الکترونیک و شیمیایی استفاده نکنند. این کارشناسان می گویند مواد شیمیایی که از طریق این نوع سیگارها وارد بدن افراد می شود به همان اندازه نیکوتین موجود در سیگارهای معمولی برای مصرف کنندگان زیان آور است.
در پی موج گسترده تبلیغاتی که از طریق شبکه های ماهواره ای درباره سیگارهای الکترونیک راه افتاده مدتی است این نوع سیگارهای شیمیایی از راه قاچاق به بازارهای ایران نیز راه یافته و با عرضه در برخی فروشگاه ها، برخی سیگاری ها بویژه جوان ها را به استفاده از آن ترغیب کرده است. آری این نوع سیگار جدید و مد روز در برخی فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی لوکس به فروش می رسد و گاهی هم با یک تماس تلفنی این نوع سیگار توسط گردانندگان وابسته به شبکه های ماهواره ای در کمترین زمان ممکن به در خانه خریداران فرستاده می شود. به گفته کارشناسان پزشکی این سیگار الکترونیک که کمی شیک تر از سیگار سنتی است عادات مربوط به سیگار کشیدن را شبیه سازی می کند. در حقیقت این دستگاه با تولید بخار خاصی با طعم های مختلف و البته حاوی نیکوتین احساس سیگار واقعی را به مصرف کننده القا می کند، بدون آن که میل به سیگار کشیدن را تسکین دهد اما نکته مهم اینجاست که جذب نیکوتین موجود در کارتریج این سیگارها گاهی از سیگار معمولی هم بیشتر است و بخارهای متصاعد شده از آن بالقوه سمی هستند. اخیراً هم پزشکان سازمان بهداشت جهانی هشدار داده اند سیگارهای الکترونیک نه تنها باعث ترک سیگار در بلندمدت نمی شود بلکه مصرف ماده شیمیایی موجود در آن برای مصرف کنندگان بخصوص زنان و جوانان خطرناک است.
پزشکان ایرانی نیز با تأیید این موضوع می گویند در حقیقت این سیگار با شعار سلامت و جلوگیری از اثرات سوء و عواقب خطرناک سیگار معمولی وارد بازار شده و از آنجایی که برای روشن شدن نیازی به کبریت و فندک ندارد و از آن مهم تر خاکستر مزاحم و بوی آزار دهنده هم تولید نمی کند، کم کم در میان برخی هواداران سیگار نفوذ کرده و به وسیله ای برای فخرفروشی یا ترک سیگار تبدیل شده است.
الکترواسموک یا همان سیگار الکترونیک که امروزه در فروشگاه های لوکس آرایشی و بهداشتی به جوان ها فروخته می شود از راه های زیرزمینی و قاچاق وارد کشور شده است.
به گفته یک مقام آگاه در مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور تاکنون مجوزی برای ورود این قبیل سیگارها به کشور صادر نشده و مصرف آن به خاطر زیان هایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده خطرناک است.
وی گفت: چندی پیش یک مراجعه کننده برای اخذ مجوز برای واردات سیگارهای الکترونیک داشتیم که از نظر تأیید وزارت بهداشت به آن وزارتخانه هدایت شد تا در صورت تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراحل بعدی در مورد اجازه واردات یا منع واردات آن در این مرکز انجام شود. او که خواست نامش فاش نشود به شوک گفت: حدود دو یا سه هفته دیگر جلسه ای با حضور نماینده وزارت بهداشت و دو سرمایه گذار درخواست کننده برای واردات سیگار الکترونیک و نماینده این مرکز تشکیل و در آن جلسه در مورد این موضوع بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.
این در حالی است که چندی پیش سازمان بهداشت گزارشی در مورد خطرات استفاده از سیگار الکترونیک منتشر کرد. در این گزارش به همه کشورها توصیه شده که استفاده از این وسیله در اماکن عمومی سرپوشیده و فروش آن به جوانان و زنان ممنوع شود.
سازمان جهانی بهداشت با بیان مضرات سیگارهای الکترونیک آن ها را خطر جدی برای جوانان و نسل های آتی دانسته و از دولت ها خواسته مانع تبلیغ آن به عنوان جایگزین سیگار شوند. از سوی دیگر پژوهشگران و مقامات بهداشتی تأیید می کنند عده ای با تصور این که این وسیله عاری از نیکوتین است به آن روی می آورند و در حقیقت الکترواسموک می شود راهی برای شروع استفاده از سیگارهای سنتی. از سوی دیگر آن ها با تصور سیگار بدون نیکوتین ممکن است چند بار آن را استفاده کنند و میزان نیکوتین بیشتری از یک سیگار معمولی وارد خون خود کنند. خطرات ناشی از استفاده از سیگارهای جدید به حدی است که کشور فرانسه استفاده از آن را در اماکن عمومی مانند هتل ها و رستوران ها ممنوع کرده است. مسئولان در کشور اسپانیا فروش سیگار الکترونیک را به نوجوانان و استفاده از آن در اماکن عمومی را ممنوع کرده اند و با پخش گزارش سازمان جهانی بهداشت استفاده از این نوع سیگار را که با هدف کمک به کاهش مصرف سیگارهای سنتی متداول شده وسیله ای برای نابودی سلامتی افراد می دانند.
کشورهای ایتالیا، پرتغال و… نیز اقدام هایی برای محدودکردن مصرف سیگارهای الکترونیک یا شیمیایی انجام داده اند.
یکی از پزشکان می گوید در شرایطی که کشورهای جهان با نگاهی نو به مصرف سیگارهای الکترونیک سعی دارند استفاده از آن را کاهش دهند و با وضع قوانین جدید می خواهند عرضه آن را در فروشگاه ها ممنوع کنند، درخواست ورود آن به کشور ما مطرح شده است. مادری می گفت آیا زندگی در هوای آلوده که هر از گاهی باعث تعطیلی مدارس و… می شود برای آسیب دیدن کودکان و نوجوانان کافی نیست که با ورود سیگارهای الکترونیک نگرانی بخارهای سمی آن هم به مشکل آلودگی هوا اضافه شود؟

بیشتر بخوانیم

ترک سیگار با هیپنوتیزم

ترک سیگار 

بهترین درمان اضطراب

دکتر حریری، پزشک و هیپنوتیزم درمان گر، عضو انجمن جهانی هیپنوتیزم

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.