اگر از اضطراب و استرس، افسردگي، پرخاشگري، وسواس، ترس هاي بی اساس، لکنت زبان، پانيك (هراس)، ضعف حافظه و اعتماد به نفس رنج می برید و از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفته اید. روشهای نوین هیپنوتیزم درمانی همراه با مشاوره پزشكي راهی برای خاتمه دادن به این مشکلات جسمانی و روانی است. با درمان با هيپنوتيزم بيدار هر روز بهتر و بهتر مي شويد.

موفقیت تحصیلی با هیپنوتیزم یادگیری بخشی از موفقیت تحصیلی است. مانع های ذهنی در پروسه یادگیری و موفقیت تحصیلی زیادند: مشغله های فکری ناشی از درگیریهای داخل خانواده، رقابتها، کمال گرایی ها، درگیریهای داخل مدرسه و دانشگاه، مسایل اقتصادی، پیام های منفی از جانب دیگران چه بصورت عمدی چه بصورت غیر عمدی، حسادتها، تحقیرهای هدفدار […]

هیپنوتیزم در اوج افتخار  در کتاب خلاصه روان پزشکی که مربوط به سال ۱۹۹۸ است و از پرفروش ترین کتابها در زمینه روان پزشکی بالینی است و همانطور که از پزشکان نامداری چون کاپلان و سادوک انتظار می رفت به ان مطالب اصیلی اضافه شده و به این نکته اشاره دارد که در تمام انواع […]

 نگاهی به هیپنوتیزم درمانی مقدمه متن کامل سخنرانی دکتر حریری در جمع پزشکان در آزمایشگاه پارسه  با عنوان نگاهی به هیپنوتیزم درمانی هیپنوتراپی در شاخه‌های مختلف طب به ویژه روان‌پزشکی کاربردهای فراوانی دارد، هیپنوتراپی به ‌دلیل توانایی‌های متنوع و شکل خاص تکنیک‌ها، همواره مورد توجه هر دو گروه بیمار و درمان‌گر بوده است. باورهای اشتباهی […]

هیپنوتیزم واثرتلقین شناخت تلقین یکی از مواردی است که برای بشر بسیار ضروری می باشد . تلقین در ظاهر معنائی ساده و همه فهم دارد ولی مکانیسم تاثیر آن یکی از بغرنجترین ، پیچیده ترین و مجهولترین مسائل است . پدیده تلقین همواره مورد توجه انسانها بوده است . آدمی از اولین روزهای تاریخ بشریت […]

 هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی روش درمانی نویی نیست بلکه سابقه ای به قدمت بشر دارد، بطوریکه در کتاب شفای ابن سینا به عنوان یک پدیده در درمان نیز مطرح شده است. هیپنوتیزم در دوره ای به عنوان طب مکمل معرفی شده بود، ولی از سال ۱۹۹۸ به عنوان یک درمان کامل […]

نجات از معلولیت با هیپنوتیزم  ABSTRACT IN ENGLISH خلاصه و مقدمه :  Case presentation: جلسه سخنرانی دکتر حریری در ۲۶ بهمن ماه ۹۱ در انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران با حضور جناب آقای دکتر شریفی روان پزشک و ریاست محترم انجمن هیپنوتیزم و جناب آقای دکتر مهدی فتحی فوق تخصص بیهوشی قلب و استاد دانشگاه […]

هیپنوتیزم بیدارچگونه است ؟ مدتها بود هیپنوتیزم را به روش معمولی بکار می بردم اما همواره به این فکر بودم که با نگرانی های مردم چه کنم ؟ آن دسته از نگرانیهائی که در هیپنوتیزم معمولی  به آنها اشاره کردم . برای آنهایی که باورهای نادرستی از هیپنوتیزم داشتند توضیحات کافی میدادم وقت صرف میکردم و […]

سرفصلهای پیشرفت تحصیلی پیشرفت تحصیلی اجزائی دارد که با شناخت آنها و آموزش و بکارگیری راهکار مناسب برای هر کدام از آنها میتوان باعث پیشرفت تحصیلی یا پیشگیری از افت تحصیلی و یا توقف روند افت تحصیلی شد. در سرفصلها پیشرفت تحصلیلی گروه هدف و مخاطبین من شخص دانش آموز و دانشجو بعنوان یک واحد مستقل و […]

رفع چاقی

رفع چاقی

8 اقدام موثر برای رفع چاقی - هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

“افراد لاغر با غذا رابطه راحت و بدون مشکلی دارند.” “از طرف دیگر، افرادی که اضافه وزن دارند مدام به غذا فکر می کنند. آنها تمام اوقات به مقدار و تعداد دفعات غذا خوردن خود توجه می کنند و در نتیجه، زمان صرف غذا از مشغولیات دائمی ذهن و مغز آنهاست.”  متخصصین کاهش وزن به بررسی ذهن اسرار آمیز افراد “ذاتا” لاغر اندام پرداخته و به شما می گویند که آنها چگونه رفتار کرده و شما چگونه می توانید مانند آنان باشید.البته خیلی از چاق ها هم بعد از لاغر شدن ، از ترس دوباره چاق شدن دچار لاغری مفرط می شوند و به جای خوردن میوه و سبزیجات بدون کالری ، خوردن را فراموش می کنند. یادمان باشد لاغری مفرط هم خطرناک است و منجر به سوء تغذیه می شود .

تحقیقات نشان می دهد که افراد باریک اندام اصولا مانند سایر افراد به غذا فکر نمی کنند.

بر اساس تحقیقی از جامعه متخصصین تغذیه آمریکا، افراد لاغر در طول روز به طور متوسط یک وعده میوه بیشتر از اشخاص چاق مصرف کرده و بیشتر از آنکه به مصرف مواد چرب تمایل داشته باشند، به مواد فیبری علاقمندند.

حس “پر” بودن را با “سیر شدن” اشتباه نگیرید. همه ما یک دوست باریک اندام داریم. همان دوستی که هرگز دچار وسوسه سبد نان نمی شود و وقتی می گوید “من یک تکه کوچک برمی دارم”، واقعا همین کار را می کند. واقعا او چطور می تواند؟

 ۱٫ سیرشدن را به پر شدن معده ترجیح دهید.

 به گفته جیل فلمینگ (Jill Fleming) نویسنده کتاب “لاغرها بشقابشان را پاک نمی کنند”، اگر برای پر شدن معده مقیاس از ۱ تا ۱۰ را در نظر بگیریم، لاغرها در حدود درجه ۶ و ۷ دست از خوردن می کشند. اما باقی افراد (از جمله من و شما) تا درجه ۸ و ۱۰ هم پیش می روند.

شاید دلیل این کار اشتباه گرفتن حس “پر” بودن با سیر شدن است و ما تصور می کنیم اگر زود دست از خوردن بکشیم، خود را از غذاها محروم ساخته ایم. یا شاید عادت داریم بدون توجه به اینکه نیاز بدنمان چقدر است، هرچه در مقابلمان باشد تمام کنیم.

 از لاغرها تقلید کنیم: هنگام صرف وعده بعدی غذایتان، در میانه غذا خوردن قاشق و چنگال را کنار بگذارید و با استفاده از مقیاس ۱ تا ۱۰ پری معده، درجه پری خود را بسنجید. یک بار دیگر هنگامی که حدود ۵ لقمه از غذایتان باقی مانده این کار ا انجام دهید. هدف از این کار افزایش آگاهی شما از میزان سیری در طی صرف غذاست و از طرف دیگر، این مکث ها، موجب می شود که احساس سیری فرصتی برای خودنمایی یافته و شما زودتر از قبل سیری را حس کنید.

۲٫ گرسنگی یک مورد اورژانس نیست.

 بسیاری از ما که مدام با کیلوهای اضافه درگیریم، گرسنگی را به عنوان شرایطی در نظر می گیریم که باید به سرعت برطرف شود. به گفته دکتر جودیت بک (Judith Beck) “اگر از گرسنگی وحشت داشته باشید، مدام برای پرهیز از آن به خوردن می پردازیم.” افراد لاغر گرسنگی را تحمل می کنند زیرا می دانند که حمله های گرسنگی همواره می آیند و می روند، پس از اقدام فوری خودداری می کنند.

برای تقلید از آنها یک روز پر مشغله را برای به تاخیر انداختن یکی دو ساعته ناهار انتخاب کنید یا غذای میان وعده بعدازظهر را حذف کنید. خواهید دید که هنوز هم می توانید به خوبی از عهده کارهایتان برآیید. پس در دفعات بعدی که ناله گرسنگی معده را شنیدید، در راه افتادن به سوی یخچال خودداری خواهید کرد.

 ۳٫ از غذا برای تسکین غصه های خود استفاده نکنید .

 مساله این نیست که زنان باریک اندام نسبت به خوردن احساسی ایمن هستند، اما آنها می توانند این حالت را تشخیص داده و از خوردن دست بکشند.

چه کنیم که مانند لاغر ها باشیم؟ افزودن لغت “ایست” به مجموعه لغات روزمره بسیار مفید است. این کلمه با فرمان هایی چون “از خوردن باقی بیسکوییت ها دست بکش” متفاوت است، ما باید بیاموزیم که در زمان هایی چون گرسنگی، خشم، اضطراب و استرس ، تنهایی یا خستگی که پنج  دلیل اصلی خوردن احساسی هستند، به خود آمده و فرمان “ایست” را صادر کنیم.

اگر واقعا گرسنه هستید، یک میان وعده متعادل مانند یک مشت آجیل خام انتخاب کنید که بتواند شما را تا وعده بعدی غذا نگهدارد. اما اگر خشمگین، مضطرب ، تنها یا خسته هستید، برای تسکین احساسات خود به دنبال یک راه حل جایگزین و بدون کالری باشید. خشم خود را با پیاده روی یا تنها با بالا و پایین پریدن کنترل کنید زیرا بالا رفتن ضربان قلب می تواند از میزان عصبانیت شما بکاهد. اضطراب و استرس خود را با تمرینات ریلکس محور از اضطراب خود بکاهید . اگر تنها هستید، به یک دوست تلفن کنید، به اقوام و دوستان یک ای-میل بفرستید یا برای قدم زدن به پارک یا فروشگاه بروید.حتی اگر با یک چهره آشنا برخورد نکنید هم، بودن در کنار دیگران شما را بیشتر به اجتماع مرتبط می کند. اگر هم خسته هستید، استراحت نمائید و کمی بخوابید!

۴٫ میوه بیشتری بخورید .

 بر اساس تحقیقی از جامعه متخصصین تغذیه آمریکا، افراد لاغر در طول روز به طور متوسط یک وعده میوه بیشتر از اشخاص چاق مصرف کرده و بیشتر از آنکه به مصرف مواد چرب تمایل داشته باشند، به مواد فیبری علاقمندند.

تقلید از باریک اندام ها: میوه را به غذاهای خود وارد کنید. ببینید در رژیم روزانه شما چه امکاناتی برای افزودن میوه وجود دارد. هدف شما باید افزودن دو یا سه وعده میوه به غذای روزانه باشد. می توانید میوه را در ماست ریخته، برش های میوه را به ساندویچ خود افزوده یا برای دسر از سیب پخته استفاده کنید. همواره یک ظرف میوه روی میز داشته باشید تا هنگام گرسنگی اولین ماده دم دستتان میوه باشد.

۵٫ افراد لاغر اندام خوب می خوابند.

 افراد باریک در مقایسه با افراد دارای اضافه وزن، هفته ای ۲ ساعت بیشتر می خوابند. بنا به نظر محققین، کمبود استراحت با چشمان بسته، با کاهش هورمون های کنترل کننده اشتها مانند لپتین و افزایش هورمون های بالا برنده اشتها مانند گرلین ارتباط مستقیم دارد.

  از این روش تقلید کنیم: ۲ ساعت خواب بیشتر در هفته به معنای ۱۷ دقیقه خواب بیشتر در روز است که حتی برای افرادی که برنامه کاری بسیار فشرده ای دارند هم قابل اجراست. از این مقدار افزایش به زمان خواب شروع کنید تا بتوانید برنامه خود را طوری تنظیم نمایید که هر شب ۸ ساعت بخوابید.

 ۶٫ افراد لاغر اندام دارای ژن اراده و خویشتن داری هستند.

 محققین در دانشگاه تافتز (Tufts) متوجه شده اند که بزرگ ترین عمل تعیین کننده افزایش وزن زنان در سنین ۵۰ و ۶۰ میزان رفتارهای بی قیدانه یا به عبارت دیگر نامحدود آنهاست. زنانی که رفتارهای بی قید کم تری دارند و در مقابل از حس خودداری متعادلی برخوردارند، از کم ترین میزان اضافه وزن برخوردارند. بی قیدی بیشتر و در نتیجه خودداری کمتر، به افزایش وزن تا ۱۵ کیلو در سنین بالاتر منجر می شود.

برای تقلید از این خصیصه، برای زمان هایی که میزان خودداریتان در کم ترین میزان آن است،  مانند مهمانی ها و حضور در گروه بزرگی از دوستان، آماده شوید. اگر در مهمانی هستید، با خود قرار بگذارید که از هر چهار پیش غذایی که به شما تعارف می شود، یکی را بردارید. اگر برای شام بیرون رفته اید، برای غذای اصلی، یک پیش غذا سفارش دهید و دسر خود را با یکی از دوستان شریک شوید. اگر عصبی هستید (یک موقعیت دیگر از خودداری اندک) حتما مقداری خوراکی سالم مانند میوه یا سبزیجات خرد شده ای چون هویج و کرفس در اختیار داشته باشید.

۷٫ افراد لاغر اندام اهل حرکت هستند .

 لاغر اندام ها، به طور متوسط هر روز دو و نیم ساعت بیش از افراد دیگر سرپا هستند که برای سوزاندن ۱۵ کیلو در سال کافی است. اگر قصد دارید بر میزان تحرک خود بیافزایید، قبل از هرچیز باید صادقانه مقدار حرکت خود را ارزیابی کنید. بسیاری از افراد در برآورد مقدار تحرک خود غلو می کنند. اکثر مردم ۱۶ تا ۲۰ ساعت از روز خود را در حالت نشسته می گذرانند.

اگر یک گام شمار در اختیار داشته دارید، در یک روز عادی آنرا به کار ببرید و ببینید تا چه حد به تعداد توصیه شده- ۱۰ هزار قدم – نزدیک شده اید. روز شما باید شامل ۳۰ دقیقه تمرین ورزشی با برنامه و مجموعه ای از عادات مفید مانند استفاده از پله به جای آسانسور یا تمیز کردن منزل با سرعت و انرژی بیشتر باشد.

۸٫ افراد لاغر اندام بنده عادتند .

 هر متخصص تغذیه به شما خواهد گفت که داشتن رژیم غذایی متنوع بسیار مفید است اما تنوع بیش از حد می تواند نتیجه معکوس ببار آورد. تحقیقات نشان داده اند که مزه ها و بافت های بیش از حد متنوع افراد را به پرخوری تشویق می کنند. به گفته دکتر بک ” افراد باریک اندام دارای چیزی هستند که من آن را “عادت غذایی” می نامم. اکثر غذاهای این افراد از مواد اولیه ای که با دقت انتخاب شده اند تشکیل می شوند. این غذاها از موارد تنوع بخش و غافلگیر کننده اندکی برخوردارند و در کل، رژیم غذایی آنها قابل پیش بینی است.”

برای در پیش گرفتن این روش باید در مورد وعده های اصلی غذایتان تا حد امکان برنامه ریزی شده و ثابت باشد

برای مثال صبحانه شامل برشتوک و شیر، سالاد برای ناهار و الی آخر. افزودن مرغ آب پز یا کبابی به سالاد در یک روز و ماهی تن در روز دیگر اشکالی ندارد، مهم این است که دنبال کردن یک برنامه غذایی تقریبا از پیش تعیین شده، امکان افراط را از شما سلب می کند.

 توصیه مهم: صبحانه بخورید! ۷۸% از رژیم گیرندگان موفق هر روز خود را با صبحانه آغاز می کنند.

دکتر محمد جواد  حریری ، پزشک و هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )  هیپنوتیزم بیدار بالینی ایران

۱۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. taraا گفت:

  Salam doctor .man dar morede digey ham payam dadam.alan ham mikham begam mitonam ba hipnotizm laghar ham beshamm. 114kilo hastam ba 155 ghad dos daram laghare laghar sham. Age mishe chetorie va cheghad zaman mibare. Rasti dar morede on on yeki moshkelam mikhastam bedonam age biam pisheton mishe hiponotizmam konid ke hame etefagharo begam.? Akhe nemitonam khodam begam

 2. armia گفت:

  سلام اقای دکتر

  چگونه وکجا می توانم شما را ملاقات کنم.من ۸۲کیلو دارم .قدم ۱۵۵ است.کارم پر از استرس است و…………..حوصله ورزش کردن ندارم.قبلا”با طب سوزنی ۲۰کیلو کم کردم

 3. آسمان گفت:

  سلام جناب دکتر
  من خیلی چاقم و مث خیلی از چاقها بیشتر روشها رو انجام دادم و چند باری رفتم و لب مرگ رو بوسیدم و برگشتم….
  اما متاسفانه هیچ نویدی جز غم و اندوه و فکرای کثیف برام نداشته….اونقدر ناراحت و غمگینم که این روزها فکر من شده مرک و خودکشی….:(

 4. سی سی گفت:

  سلام آقای دکتر. من ۳۴ساله،۹۰کیلو،قد۱۶۴،با اراده صفر .به نظرتون هیپنوتیزم میتونه به من کمک کنه من اراده پیدا کنم برای کاهش وزنم. قبلا ارادم خوب بود،لاغر میشدم.الان دیگه بیشتر از ۲هفته نمیتونم.متاهلم.فکر میکنم دیگه هیچ کاری نمی تونم بکنم.روحیم صفر…مرسی از سایت خوبتون.منتظر جوابتونم.

  • سلام سی سی جان.
   در خوردن های استرسی و بدون هدف و عادتی هیپنوتیزم موثر است ، همچنین در بالا بردن اعتماد به نفس و در از بین بردن این خطای شناختی که اینقدر تواناییهای خود را هیچ می بینید . موفق باشید.

 5. خضر زنده بودی گفت:

  با سلام مطالب بسیار اموزنده و ارزشمند میباشد امیدوارم بتوانم اجرایشان کنم با تشکر

 6. الهه فروزنده گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون

 7. نغمه شکوهی گفت:

  چگونه می توانم با پرخوری عصبی مقابله کنم ؟

  • سلام خانم نغمه شکوهی
   ابتدا باید دید واقعا شما مبتلا به پرخوری روانی هستید یا خیر؟ و چه کاری برای کمک به خودتان می توانید انجام دهید؟
   اگر به اختلال خوردن مبتلا هستید یا مستعد ابتلاءبه آنید از روشهای زیر برای کمک به خود می توانید استفاده نمائید:
   ۱) به سلامتی خود به اندازه قیافه ظاهریتان ارزش دهید.
   ۲) به آرامی غذا بخورید، از غذا لذت ببرد و هر گاه سیر شدید خوردن را قطع کنید.
   ۳) از یک متخصص رسمی تغذیه اطلاعات لازم را دریافت کنید.
   ۴) به غذا به عنوان سوخت مورد نیاز جهت کار کردن نگاه کنید نه به عنوان دوستی تسلی بخش
   ۵) انتظارات اجتماعی در مورد عادات خوردن و ظاهر شخصی را مورد بی اعتنایی قرار دهید.
   ۶) وقتی دلتان خوردن افراطی و یا خودداری از خوردن را می خواهد سعی کنید احساسات همزمان از قبیل “غمگینی ” و یا کاهش احساس ارزشمندی را در خود مشخص نمایید.
   ۷) بعد از شناخت احساسات خود می توانید شیوه های اداره کردن آنها را بیاموزید.

   همچنین نخستین گام ، شناخت احساسهایی که به رفتارهای خوردن ناسالم منتهی می گردد، تغییر این رفتارها می باشد طوری که غذا دیگر مشکلی برای فرد نباشد. این امر توانایی شخص برای لذت بردن و داشتن احساس خوب را به شدت مختل می کند. ، رژیم غذایی و تصویرذهنی اندام و اشتغال ذهنی با غذا، غذا را در مقام کنترل کننده زندگی شخص قرار می دهد و نتیجه آن آسیب دیدن سلامتی و قیافه ظاهری است. اختلالات خوردن عصبی از آن دست اختلالاتی است که هیپنوتراپی میتواند کمک شایانی به شخص داشته باشد .

   با تشکر از سوال شما

 8. رویا گفت:

  باسلام وسپاس فراوان
  میخواستم بدونم از هیپنوتیزم میشه برای جذب عشق ومحبت هم استفاده کرد
  من از هیپنوتراپی برای لاغری استفاده میکنم ونتیجه هم گرفتم وبرام خیلی جالب وسودمند بوده ولی در رابطه با زندگی مشترک وعشق نمیدونم چه میشه کرد لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم از زحماتتون

  • سلام رویا جان.
   خوشحالم که به خواسته خود رسیده اید. برای بهبود ارتباط با دیگران ، فنون NLP بیشتر موثر هستند. همچنین مشاوران خانواده ، بهتر میتوانند کمک کنند. در کل در ارتباط با دیگران نحوه گفتار و رفتار شما در نحوه تنظیم روابطتان موثر است. و اگر شما در گفتار خودتان با شخص مورد نظر موجب تحقیر ، سرکوفت و سرزنش، تهدید، قضاوت، بی اعتمادی ( دروغ و پنهان کاری) ، محاکمه و ناسزاگویی نشوید امید هست که روابط شما در حد مطلوب باقی بماند . از توجه شما متشکرم.

 9. الهام گفت:

  سلام آقای دکتر
  من فکر میکنم یک فرد چاق بیشتر از هرچیزی باید روی اراده اش کار کنه تا بتونه خودش رو برای نخوردن چیزهای خوشمزه آماده کنه ؟ مرسی از مطلب خوبتون.

دیدگاه خود را به ما بگویید.