من باید بهترین باشم ( کمال گرائی )

چگونه به هدف خود برسیم
۱۳۹۲-۰۵-۲۸
ترک سیگار و قلیان با هیپنوتیزم
۱۳۹۲-۰۶-۰۹
Show all

من باید بهترین باشم ( کمال گرائی )

من باید بهترین باشم (کمال گرائی )

آیا شما فرد کمال گرائی هستید؟

آیا دائماٌ در حال خرده گیری و انتقاد از خودتان و دیگران هستید ؟من باید بهترین باشم (کمال گرائی ) ، هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریری

آیا فکر فکر می کنید در هر کاری که انجام می دهید باید صد در صد کامل و بی نقص باشید اگر اینگونه نباشید خود را بازنده و شکست خورده می دانید؟

می پندارید که همواره باید در همه کارها بهترین باشید مثلاً بهترین دوست ، بهترین ورزشکار و …

آیا همواره انجام کارها و فعالیت های پژوهشی را صرفاً به این خاطر که کامل نیستند به تعویق می اتدازید ؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا مثبت است احتمالاً شما فردی کمال گرا هستید .

کمال گرائی به چه معناست

بر خلاف باور عموم کمال گرائی یک تلاش سالم برای رسیدن به اهداف واقعی نیست بلکه یک فشار اجباری به سمت اهدافی واقعی و غیر ممکن است .

فرد کمال گرا اهداف اجباری و غیر ممکنی را در نظر گرفته و به شکلی وسواس گونه برای رسیدن به آنها کوشش می کند و در این مسیر خود را برای خطا ها و اشتباهات تنبیه کرده و در نتیجه عزت نفس خود را تضعیف می کند ، چرا که قادر نیست به اهداف غیر واقعی نزدیک شود.

خود کمال گرا چگونه می اندیشد؟

کمال گرائی بر پایه این تفکر شکل می گیرد که اگر کامل نباشم به اندازه کافی خوب نیستم و در چنین حالتی و با چنین تفکری ، این افراد گاه نقاط ضعف دیگران را زیر ذره بین می برند تا با بزرگ کردن اشکالات دیگران و مقایسه آیا خودشان با آنها احساس برتری، وخود ارزشمندی نمایند . در مواقعی نیز خود را با افراد موفق تر و مطرح تر مقایسه کرده و بدین ترتیب احساس ضعف و شکست می نمایند . نیاز به کامل بودن فرد را وادار می سازد که در کشمکش دائمی با خود به سر برد و مرتب خود را نقد کرده و آرامش روانی را ازخود بستاند .

برخی افکار منفی مرتبط با کمال گرائی

 • ترس از بازنده بودن

 • ترس از اشتباه کردن

 • ترس از عدم پذیرش

 • تفکر همه یا هیچ

 • تاکید بسیار بر روی باورهای غیر ممکن

مقایسه افراد واقع گرا با افراد کمال گرا

افراد واقع گرا

افراد کمال گرا

–          اهداف معقول و منطقی را انتخاب می کنند

–          اهداف نامعقول و عجیب را انتخاب می کنند

–          احساس آرامش می کنند و گاه به خود پاداش می دهند

–          هرگز احساس آرامش و رضایت درونی نمی کنند.

–          ویژگی های منحصر به فرد و مثبت خود را شناخته و ارج می نهند

–          دائماً خود را با دیگران مقایسه می کنند و نقاط منفی خود را یادآور می شوند .

–          اشتباهات و خطاهای خود را به عنوان بخشی از درسهای زندگی می پذیرند.

–          اشتباهات و خطاهای خود را به راحتی نپذیرفته و قادر نیستند در باره آن صحبت کنند .

–          شکست را بعنوان بخشی از روند یاد گیری می پذیرند.

–          نسبت به شکست ترس دائمی وسواس گونه دارند.

–          تعیین هدفهایشان بر اساس نیاز های شخصی و خواسته های شخصی می باشد.

–          تعیین هدف هایشان بر اساس معیارهای دیگران و موفقیت های سایرین است .

–          از خود کار و ماهیت آن لذت می برند.

–          تنها به نتیجه و پایان کار می اندیشند .

–          به حفظ تعادل در زندگی اهمیت می دهند .

–          به کنترل همه امور در زندگی اعتقاد دارند .

–          در صورت کامل نبودن هنوز خود را ارزشمند می دانند .

–          اگر به بهترین شکل عمل نکنند خود را کوچک و حقیر می دانند .

شما به کدام گروه تعلق دارید ؟

دکتر محمد جواد حریری ، پزشک  وهیپنوتراپیست  ( هیپنوتیزم درمان گر )  ه

یپنوتیزم  بیداربالینی ایران

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

7 دیدگاه ها

 1. آزاده گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من با خوندن این مقاله متوجه شدم مشخصات زیادی از فرد کمال گرا رو دارم… البته کمال گرای تنبل! همیشه فقط به نتیجه فکر میکنم و از شکست به شدت میترسم. از نظر شغلی در موقعیت بسیار خوبی هستم اما بخاطر کمال گرایی هرگز از این موقعیت راضی نیستم اما بخاطر تنبلی یا ترس از شکست نمیتونم کارهای بزرگ دیگه ای که تو ذهنم هست رو انجام بدم… چطور میتونم این مشکل رو درمان کنم؟
  ضمن اینکه در داشتن رابطه هم مشکلاتی دارم

 2. پروانه گفت:

  سلام من یک فرزند ذکور دارم و چهارم دبیرستان رشته ریاضی است . احساس می کنم کمال گرا و همین باعث شده از ترس شکست و اینکه نتواند مساله ایی را حل کند اصلا به سراغ درسهای تخصصی اش نمی رود و همین باعث شده که سیر نزولی طی کند مرتب در حال قضاوت کردن دیگران است و خیلی از وقتها هم مرا با خودش مقایسه می کند و علیرغم اینکه من دارای تحصیلات عالیه کارشناس ارشد هستم و در موقعیت اجتماعی خوبی بسر می برم مرا کم و بی مقدار می پندارد و می گوید تو فکر می کنی من مثل تو به هیچ جا نمی رسم چکارکنم

  • سلام پروانه خانم.
   درمان و یا بهبودی در صورتی امکان پذیر است که کسی خودش مایل به درمان و یا بهبودی باشد و به بیماری و یا مشکل خودش آگاه باشد. متاسفانه مشکلات ارتباطی هم با یکدیگر دارید. باید ایشان را ببینم و از زبان خودشان نظراتشان را بشنوم و حالتهایشان را ببینم تا بتوانم نظر دهم آیا با هیپنوتیزم کاری میشود برای ایشان انجام داد و یا باید مشاوره های روانشناسی به ایشان توصیه کرد. موفق باشید.

 3. مريم گفت:

  سلام من بسیار کمال کرا هستم واحساس می کنم حتمأ باید به یک مقام مهم و با ارزشی دست یابم جطور می تونم با هیبنوتیزم به خواسته هام برسم !

 4. رضا گفت:

  سلام اقای دکتر . من یک فرد کمال گرا هستم دوست دارم بهترین باشم دوست دارم خوب باشم ولی توضیحات بالا رو خوندم و دقیقا ویژگی های من رو نوشته بود . آقای دکتر من باید چکار بکنم ؟من دوست ندارم از هدف هام از چیزهای که میخوام کوتاه بیام دوست دارم همه چی داشته باشم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.