شرایط لازم جهت هیپنوتیزم
۱۳۹۱-۱۰-۱۷
مدیریت احساسات ناخوشایند
۱۳۹۱-۱۰-۱۷
Show all

بهداشت خواب

بهداشت خواب

بهداشت خواب

بهداشت خواب

گاهی ذهن شما مشغول کنکاش اتفاقات مهمی می‌شود که در طول روز  رخ داده است و گاهی سروصداهای موجود نمی‌گذارند به خواب بروید.هیچ چیز خسته کننده تر از این نیست که نتوانید بخوابید.  در این موقعیت ها چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ همیشه راهی برای حل مشکلات وجود دارد! در این قسمت برخی از ترفندها را برای خوب خوابیدن ارائه  کرده ایم، که به عنوان “بهداشت خواب” شناخته شده هستند.

تنها زمانی که خواب آلود هستید به رختخواب بروید و بخوابید .

این امر بیدار ماندن شما را در رختخواب کاهش می دهد. اگر نتوانستید در عرض ۲۰ دقیقه به خواب بروید، از رختخواب بیرون روید و کاری انجام دهید مانند مطالعه کتاب  روزنامه تا زمانی که احساس خواب آلودگی کنید.

مکان مناسبی را جهت خوابیدن انتخاب کنید.

برای خوابیدن در مکان های تاریک و بی‌سروصدا دراز بکشید. وجود نور نشانه هایی به مغز می‌فرستد با این محتوا که وقت بیدار شدن از خواب است.

سعی کنید خواب نیمروزی نداشته باشید.

خواب نیمروزی نداشته باشید ،  این به شما اطمینان می‌دهد که هنگام خواب خسته باشید. اما اگر شما هم مثل من عادت کرده اید که هر روز خواب نیمروزی داشته باشید  ، سعی کنید کمتر از یک ساعت وحدود ۵ ساعت  قبل از ساعت خواب  باشد.

زمان مشخصی برای خوابیدن داشته باشید.

زمان مشخصی  برای رفتن به رختخواب داشته باشید حتی در تعطیلات آخر هفته! وقتی که چرخه خواب شما یک ریتم منظم داشته باشد، احساس بهتری هنگام خواب خواهید داشت.

قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید.

حداقل ۴ ساعت قبل از خواب ورزش نکنید انجام ورزش های منظم برای کمک به داشتن خوابی خوب توصیه می شود، اما زمان آن بسیار مهم است. ورزش های صبحگاهی یا اوایل بعد از ظهر تداخلی در خواب ایجاد نمی‌کند.

عادت های قبل از خواب توصیه می‌شود.

عادت های قبل از خواب توصیه می‌شود آیین قبل خواب نشانه هایی برای بدن تان است  تا برای خواب آماده شود. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامش بخش، خواندن مطلبی  تسکین دهنده کوتاه ، یک لیوان شیر گرم، انجام تمرینات تمدد اعصاب و عادت های دیگری می‌توانند در به خواب رفتن شما کمک کنند.

از تخت خواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید .

از تخت خود تنها برای خوابیدن استفاده کنید ، استفاده از رختخواب خود برای تماشای تلویزیون، پرداخت آنلاین قبوض، درس خواندن و … بپرهیزید. در این صورت، هنگامی که شما به رختخواب می‌روید بدن شما می‌داند که وقت خواب است.

از مصرف مواد کافئین دار و نیکوتین قبل از خواب پرهیز کنید .

از کافئین و نیکوتین حداقل ۴-۶ ساعت قبل از رفتن به رختخواب بپرهیزید کافئین و نیکوتین محرک‌هایی هستند که اختلالاتی در زمان بخواب رفتن شما ایجاد می‌کنند. قهوه، چای، نوشابه، کاکائو، شکلات و بعضی از داروهای تجویزی و غیر تجویزی، حاوی کافئین هستند. سیگار و برخی از داروها حاوی نیکوتین هستند. استفاده از مواد الکلی می‌تواند پایانی برای داشتن یک خواب خوب باشند، بنابراین از مصرف مواد الکلی اجتناب کنید.

قبل از خواب، غذای سبک بخورید.

قبل از خواب، غذای سبک بخورید اگر معده شما خیلی خالی باشد، می‌تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند.همینطور، اگر شما عادت به خوردن یک وعده غذای سنگین قبل از خواب داشته باشید، این نیز می‌تواند در خوابتان تداخل ایجاد کند. محصولات لبنی و گوشت برخی از پرندگان چون بوقلمون حاوی تریپتوفان است، که به عنوان القاء خواب طبیعی عمل می‌کند. احتمالا به دلیل وجود تریپتوفان در شیر، گاهی اوقات قبل از خواب توصیه می‌شود.

زمان حمام کردن قبل از خواب .

۹۰ دقیقه قبل از خواب حمام کنید یک حمام داغ، دمای بدن را افزایش می‌دهد، اما پس از آن است که با کاهش دمای بدن به شما احساس خواب آلودگی دست می‌دهد.

مناسب بودن دمای اتاق خواب و نور آن

از راحتی تخت خواب و اتاق خواب خود اطمینان داشته باشید . اتاق گرم می‌تواند ناراحت کننده باشد. اتاق کمی خنک‌تر همراه با پتوی مناسب برای گرم ماندن، توصیه می‌شود. اتاق خواب‌تان نباید دارای نور مزاحمی باشد که در این صورت می‌توانید از ماسک خواب استفاده کنید. در صورت وجود سر و صدایی که شما را اذیت کند، می‌توانید از گوش بند استفاده کنید.

ساعت بیولوژیکی بدن خود را با خورشید تنظیم کنید.

قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید ساعت بیولوژیکی بدن خود را با خورشید تنظیم کنید. هرچه صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید، شب ها نیز بهتر می‌توانید به خواب بروید.

قبل از خواب از سرگرم شدن با تلویزیون و اینترنت بپرهیزید.

قبل از خواب از سرگرم شدن با تلویزیون و اینترنت بپرهیزید مطالعات نشان داده اند افرادی که قبل از خواب، با اینترنت یا تلویزیون سرگرم می‌شوند، بیشتر در خطر بدخوابی قرار می‌گیرند.

لینکهای مرتبط :

اختلالات خواب

آیا شما دچار اختلال خواب هستید ؟

بهداشت خواب

تعریف بی خوابی

اختلال خواب اعظم خانم

دکتر حریری ، پزشک ، هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر ) و عضو انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران

دكتر محمد جواد حریری
دكتر محمد جواد حریری
با سلام افتخار دارم با عنوان سایت هیپنوتیزم بیدار در خدمت شما هموطنان عزیز و گرانقدر باشم. من دکتر محمد جواد حریری متولد شیراز دیماه سال 1340 هستم. در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رشته پزشکی عمومی پذیرفته وپس از انقلاب فرهنگی مشغول به تحصیل شدم و در سال 1369 نائل به کسب درجه دکترای طب از دانشگاه مذکور گردیدم دوران طرح خارج از مرکز را در شهرستانهای مختلف با کسب تجربیات بسیار سپری کردم . در طول دوران تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در مراکز و بیمارستانهای بسیاری واقع در شیراز و تهران و غالب اوقات در بخش اورژانس نسبت به مداوای بیماران همت گماردم ، در همین دوران با مطالعات آزاد که در زمینه روانشناسی و هیپنوتیزم داشتم به فن هیپنوتیزم علاقه وافری پیدا نمودم و در نهایت پس از مطالعات بسیار در سال 1375 با گذراندن دوره های تخصصی انجمن علمی بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران به عضویت آن انجمن درآمدم و همواره سعی در بروز رسانی اطلاعاتم در زمینه فوق الذکر را داشته ام. از آن سال تاکنون علاوه بر فعالیتهای پزشکی به بررسی و درمان بیماران نسبت به رفع اضطراب ، تقویت حافظه ، افزایش اعتماد بنفس ، اختلالات خواب ، درمان بیماریهای روان تنی ، لکنت زبان و..... با روشهای "ریلکس محور" همت گمارده و همواره کوشیده ام تا با فعالیتهای خود دوستداران و مراجعین خود را راضی نگه دارم و تلاشم بر این بوده که مانند یک دوست واقعی آنچه را که اندوخته ام برای بالا بردن سطح آگاهی و بینش مردم عزیز دراختیارشان قرار دهم و بنظرم در این باب موفق هم بوده ام . اکنون نیز با جمع بندی آن تجربیات و مشاهده آثار و برکات روشهای ریلکس محور، به تبیین روشهایی میپردازم که با حفظ اصول ، کاربردی نیز هستند، و بدینسان "هیپنوتیزم بیدار " متولد شده و پا به منصه ظهور گذاشته است. امیدوارم در سایه لطف و عنایت خداوند متعال و نظرات و راهنمائی های ارزشمند شما بزرگواران بتوانم هر چه بهتر و کاملتر پاسخگوی شما عزیزان باشم . و من الله التوفیق . دکتر محمد جواد حریری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.