اگر از اضطراب و استرس، افسردگي، پرخاشگري، وسواس، ترس هاي بی اساس، لکنت زبان، پانيك (هراس)، ضعف حافظه و اعتماد به نفس رنج می برید و از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفته اید. روشهای نوین هیپنوتیزم درمانی همراه با مشاوره پزشكي راهی برای خاتمه دادن به این مشکلات جسمانی و روانی است. با درمان با هيپنوتيزم بيدار هر روز بهتر و بهتر مي شويد.

هیپنوتیزم در اوج افتخار  در کتاب خلاصه روان پزشکی که مربوط به سال ۱۹۹۸ است و از پرفروش ترین کتابها در زمینه روان پزشکی بالینی است و همانطور که از پزشکان نامداری چون کاپلان و سادوک انتظار می رفت به ان مطالب اصیلی اضافه شده و به این نکته اشاره دارد که در تمام انواع […]

 نگاهی به هیپنوتیزم درمانی مقدمه متن کامل سخنرانی دکتر حریری در جمع پزشکان در آزمایشگاه پارسه هیپنوتراپی در شاخه‌های مختلف طب به ویژه روان‌پزشکی کاربردهای فراوانی دارد، هیپنوتراپی به ‌دلیل توانایی‌های متنوع و شکل خاص تکنیک‌ها، همواره مورد توجه هر دو گروه بیمار و درمان‌گر بوده است. باورهای اشتباهی مانند قدرت هیپنوتیزور، تحت سلطه قرار‌گرفتن […]

هیپنوتیزم واثرتلقین شناخت تلقین یکی از مواردی است که برای بشر بسیار ضروری می باشد . تلقین در ظاهر معنائی ساده و همه فهم دارد ولی مکانیسم تاثیر آن یکی از بغرنجترین ، پیچیده ترین و مجهولترین مسائل است . پدیده تلقین همواره مورد توجه انسانها بوده است . آدمی از اولین روزهای تاریخ بشریت […]

 هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی روش درمانی نویی نیست بلکه سابقه ای به قدمت بشر دارد، بطوریکه در کتاب شفای ابن سینا به عنوان یک پدیده در درمان نیز مطرح شده است. هیپنوتیزم در دوره ای به عنوان طب مکمل معرفی شده بود، ولی از سال ۱۹۹۸ به عنوان یک درمان کامل […]

نجات از معلولیت با هیپنوتیزم  ABSTRACT IN ENGLISH خلاصه و مقدمه :  Case presentation: جلسه سخنرانی دکتر حریری در ۲۶ بهمن ماه ۹۱ در انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران با حضور جناب آقای دکتر شریفی روان پزشک و ریاست محترم انجمن هیپنوتیزم و جناب آقای دکتر فتحی فوق تخصص بیهوشی قلب و استاد دانشگاه علوم […]

هیپنوتیزم بیدارچگونه است ؟ مدتها بود هیپنوتیزم را به روش معمولی بکار می بردم اما همواره به این فکر بودم که با نگرانی های مردم چه کنم ؟ آن دسته از نگرانیهائی که در هیپنوتیزم معمولی  به آنها اشاره کردم . برای آنهایی که باورهای نادرستی از هیپنوتیزم داشتند توضیحات کافی میدادم وقت صرف میکردم و […]

هیپنوتیزم و آموزش درمان بیماری پانیک ( هراس)

هیپنوتیزم و آموزش درمان بیماری پانیک ( هراس)

بیماری پانیک (هراس) چیست ؟

بیماری پانیک - هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریریبیماری پانیک یا هراس یک حادثه ناگهانی است که در آن ترس شدید سراسر وجود شخص را فرا میگیرد . این حملات پانیک بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشند  با واکنش های شدید بدنی همراهند . حملات پانیک یا هراس میتواند  برای فرد بسیار وحشتناک و دلهره آور باشد  . زمانی که این حملات  پانیک شروع می شوند شخص   کنترل خود را از دست می دهد و شاید حتی  فکر کند دچار حمله قلبی شده و یا  شاید گمان نماید  در حال مرگ است . افراد در طول زندگی خود ممکن است یک یا چند بار این حملات پانیک  را تجربه کرده باشند ، اما اگر این حملات پانیک بارها تکرار شوند می توان گفت فرد دارای بیماری پانیک یا هراس است . بیماری پانیک یا هراس در قدیم به عنوان استرس شناخته میشده است  اما امروزه یک عارضه مستقل محسوب می گردد .

گاهی اوقات سیستم هشداردهنده ی مغز انسان سیگنالهای خطر را اشتباه تفسیر میکند. این سیستم هشدار دهنده در عمق مغز قرار گرفته است ولی بسادگی قابل تخریب و آسیب است ! از جمله علائم آسیب این سیستم میتوان به نگرانی و اضطراب شدید اشاره کرد .

بیماری پانیک (هراس) یک حمله حاد و ناگهانی اضطرابی است که بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. شیوع این بیماری حدود ۶-۲ درصد برآورد می‌شود که با افزایش استرسهای روحی روانی در جوامع پیشرفته پانیک رو به افزایش می‌باشد. بیماری پانیک در زنان ۳-۲ برابر بیشتر از مردان است اگر چه در سنین متفاوتی دیده می‌شود اما اکثراً افراد در سنین جوانی مبتلا می‌شوند.

 نوع دیگری از اضطراب نیز هست که با حملات پانیک ( اضطرابهای حمله ای شدید ) تظاهر میکند اما بندرت بصورت منفرد مورد توجه قرار می گیرد، این حالت را اختلال اضطرابی منتشر G.A.D می نامند. علاوه بر اختلال پانیک، اختلالات اضطرابی شامل ترس ها، اختلال وسواس فکری – عملی، اختلال اضطراب جدایی، و اختلال اضطراب فراگیر. فوبیاها شکل بسیار رایج اختلال اضطرابی در میان مردم امریکا است، و اغلب باعث فراخوانی حمله پانیک یا علایم اضطرابی می شود.

بسیاری از افراد اصطلاح حمله ااضطراب و حمله پانیک را یک چیز معنی می کنند. استفاده از این اصطلاحات به جای هم بلامانع است، اما در واقع تفاوتی بین بیماری پانیک و اضطراب وجود دارد. از دیدگاه بالینی، اضطراب و پانیک دارای ویژگی های متفاوتی هستند، اصطلاح حمله اضطرابی، واقعاً عبارتی نیست که در میان متخصصان مورد استفاده قرار گیرد. در واقع حمله پانیک تنها نشانه ای است که با اختلال پانیک رابطه داردٰ که نوعی از اختلال اضطرابی است. اختلال اضطرابی، اختلالی روانی است که با میزان زیادی از اضطراب مشخص می شود. اختلال پانیک، نوعی از اختلال اضطرابی است که اغلب سبب بیماری پانیک می شود.

در هنگام حمله ی پانیک مقادیر زیادی آدرنالین در خون ترشح می شود و  مبتلایان می گویند این حملات دلهره آورترین وقایع زندگی آنها است. اگر این حملات بصورت مکرر و غیر منتظره اتفاق افتد بعنوان بیماری پانیک تلقی خواهد شد ، ولی حملات پانیک در جریان دیگر بیماریهای اضطرابی نیز اتفاق می افتد. بعنوان مثال کسانی که دچار فوبیا(ترس از مکانهای سربسته ، ارتفاع ، جاهای پرازدحام و … ) هستند ، ممکن است حملات پانیک را با قرار گرفتن در شرایط اضطراب آور تجربه کنند.

فرد مبتلا به بیماری پانیک ( هراس) در طی حمله از نظر ذهنی، احساس اضطراب و ترس شدید همراه با علائم بدنی چون تپش قلب معمولاً شدید، تعریق، لرزش دستها، احساس تنگی نفس و خفگی، درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه، احساس تهوع یا چنگ زدن در معده، احساس سرگیجه و عدم تعادل و گاه غش، احساس لرز در تمام بدن، مورمور شدن اندامها و گاه گرگرفتگی و التهاب بدن، احساس ترس شدید همراه با احساس مرگ قریب الوقوع، احساس از دست دادن کنترل بر حالات خود یا دیوانه شدن ناگهانی را تجربه می‌کند. البته همه افراد این حملات را به یک شکل تجربه نکرده و تعداد و شدت علایم در هر حمله و از فردی به فرد دیگر ممکن است بسیار متفاوت باشد. حمله عموماً بیست دقیقه و ندرتاً بیش از یک ساعت طول می کشد. البته باید دانست که این حملات هرگز به کسی آسیب نرسانده . اگرچه آنها ترسناک و ناگوار هستند اما بی خطرند . تمام افرادی که از حملات خود صحبت میکنند از هیچ  آسیب جسمی سخن نمی گویند با ابنکه هزاران بار آن را تجربه کرده اند .

معمولاً افراد مبتلا به دلیل احساس‌ ترس و نوع نشانه‌ها، درخواست کمک اورژانسی نموده و در بسیاری موارد به اورژانس قلب مراجعه می‌نمایند اما پس از گرفتن شرح حال و بررسی، به آنها گفته می‌شود چیز مهمی نیست و این یک حمله عصبی بوده است البته شنیدن این جمله برای بیمار باور کردنی نیست و او اغلب از پزشکی به پزشک دیگر مراجعه نموده و درخواست بررسی بیشتر برای تشخیص علت حملات را دارد. در برخی افراد ترس از وقوع حملات باعث محدودیت در فعالیتهای آنها شده و از اینکه مبادا در شرایطی که دسترسی به پزشک و کمک اورژانس امکان پذیر نباشد از رفتن به مسافرت، مراجعه به مکانهای شلوغ و گاه حتی حاضر شدن در سر کار امتناع می‌ورزند.

نشانه های رایج حملات پانیک شامل:

۱-      تپش قلب، ضربان افزایش یافته قلب، به زحمت نفس کشیدن، خفگی

۲-      درد قفسه سینه ، وناراحتی بسیار

۳-      عرق کردن، حرکت زیاد، و لرزیدن

۴-      سرگیچه، احساسات غیر واقعی بودن و گسستگی

۵-      ترس از دست دادن کنترل، دیوانه شدن ، مواجه شدن با مرگ

۶-      کرختگی، لرز یا گرگرفتگی

و عوامل تشدید کننده ی این حملات :

عواملی که باعث افزایش این حملات می شوند عبارتند از :

۱- سابقه ی این حملات در خانواده

۲-  استرس بالا

۳- مرگ یا مبتلا شدن کسی که دوستش دارید به یک بیماری جدی

۴- تغییرات بزرگ در زندگی

۵- داشتن مشکل در کودکی

۶-  تحمل یک حادثه تلخ مانند تصادف یا تجاوز

انواع درمان های حملات پانیک :

معمولاً حملات با اقدامات درمانی تحت کنترل درآمده و در سنین بعد کاهش می‌یابد البته در صورت عدم درمان می‌تواند شدت یافته و برای تمام عمر تداوم یابد. اگر چه مطالعات در زمینه پیشگیری به افزایش توان مقابله با استرسها از طریق مشاوره، روان درمانی ، هیپنوتراپی و بالا بردن توانایی انطباق با محیط اشاره دارد اما پیشگیری از انتقال ژنتیکی بیماری به نسلهای بعدی عملاً امکان پذیر نیست. نکته قابل توجه نحوه برخورد فرد با بروز حمله می‌باشد. بهترین اقدام سعی در حفظ آرامش و دوری از وحشت است چرا که حملات پانیک اگر چه آزاردهنده و نگران کننده بوده ولی خطرناک نیست و باعث بروز مرگ، سکته و یا حالات غیر عادی و خطرناک نمی‌گردد. لذا فرد مبتلا می‌بایست تلاش کند این عدم خطرناک بودن حمله را در ذهن خود تداعی کرده و سعی در حفظ آرامش خود نماید تا به تدریج حمله خاتمه یابد، تلاش برای تنفس آرام و عمیق و شل کردن عضلات به رفع سریع حمله کمک می‌کند.

 برای داشتن شرایط روانی سالم و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریهای اعصاب و روان داشتن یک شیوه زندگی سالم حرف اول را می‌زند که این شیوه زندگی سالم آمیزه‌ای است از داشتن تعادل همیشگی در زندگی در فاصله ساعاتی که صرف کار، تفریح، مسافرت، استراحت و ورزش می‌شود. در ضمن توجه به تغذیه سالم به ویژه رژیم غذایی شامل: سبزیجات، میوه جات و لبنیات تازه فراوان و پرهیز از مصرف مواد الکلی و مصرف خودسرانه هر گونه دارو توصیه می‌شود.

دارو درمانی، توان بخشی و روش های آرام سازی (تن آرامی یا ریلکسیشن ) و هیپنوتراپی ( هیپنوتیزم درمانی )  است که می تواند به بیمار در کنترل این حملات کمک فراوانی کند. نکات دیگری که می تواند آرامش بیشتری به فرد دچار حمله دهد شامل این موارد است: اطمینان دادن به بیمار مبنی بر اینکه این علایم مربوط به یک بیماری شناخته شده است و باعث مرگ نخواهد شد، تشویق بیمار به تنفس آرام و عمیق در مواقع تنگی نفس، اجتناب از مصرف کافئین و نیکوتین.در دارو درمانی دوره درمان پس از بهبود اولیه که حدود یک ماه طول میکشد، در حدود ۸ تا ۱۲ ماه است  اما خبر خوب اینکه پانیک به هیپنوتیزم درمانی عالی جواب می دهد بخصوص وقتی با هیپنوآنالیز و جلسات شناخت درمانی همراه باشد ،  دوره درمان را بسیار کوتاه می نماید .

برخی از داروهای مورد استفاده در بیماران پانیک

 بنزودیازپینها :
شایعترین داروهای ضد اضطراب را این گروه به خود اختصاص می دهد ، اینها با خاموش کردن سیستم اعلام خطر در مغز ، عمل میکنند ، عیب اصلی و مهم اینها ، ایجاد عادت وحتی اعتیاد است ، همچنین در برخی موارد با مواد الکلی تداخل اثر بسیار خطرناک و کشنده ای خواهند داشت . به همین خاطر معمولا بصورت کوتاه مدت استفاده می شوند

داروهای مسدود کننده بتا :
این داروها که معروفترینشان پروپرانولول یا ایندرال است ، میتوانند اثرات جانبی اضطراب مثل لرزش دستها ، طپش قلب ، تعریق و… را مهار کنند .بهمین خاطر معمولا یکساعت قبل از قرار گرفتن در شرایط استرس زا ( مثل سخنرانی ، مجامع عمومی ، امتحان ، و… ) با مقادیر تعیین شده توسط پزشک ، مصرف میشوند و گاهی با صلاحدید پزشک بصورت مرتب و  منظم تجویز می شوند.
نکته مهمی که درمورد این داروها باید به آن توجه داشته باشیم ، منع مصرف آن در مبتلایان به آسم است.
بوسپیرون یا بوسپار یکی از داروهای ضد اضطراب جدید است که اثرات آرامبخشی و اعتیادآور ندارد اما تاثیرآن  کمتر از بنزودیازپین هاست .

 داروهای ضد افسردگی :

این داروها نیز نقش ضد اضطرابی خوبی دارند. برخی داروهای این گروه با مهار برداشت مجدد سروتونین عمل می کنند  . داروهای فوق خصوصا در بیمارانی که بیش از حد به فکر فرو می روند ،  بسیار ارزشمند خواهند بود. تفکر بیش از حد نیز مثل سردردهای شدید است ، بدین معنی که برطرف شدن آن به فرد احساس آرامش و شادابی  خواهد داد. درحقیقت این احساس به فرد دست خواهد داد که شخص دیگری شده است ، البته در حقیقت این شخص خود اوست اما در لباسی سالم و شاداب.داروهای مهار کننده با جذب سروتونین در حملات پانیک بسیار مناسبند.داروهای مهار کننده مونو آمینو اکسیداز :
داروهای این گروه مثل ناردیل نیاز به تغییر رژیم غذائی دارند ، به همین خاطر چندان پرطرفدار نیستند اما در مواردی خاص ، ارزشمندند.

یکی از مشکلات شایع در اختلال یا بیماری پانیک، خود درمانی یا استفاده از داروهای آرام‌بخشی است که باعث نوعی وابستگی بیش از اندازه به این داروها می‌شود. بهترین رویکرد در فرد مبتلا به این حملات مراجعه به یک پزشک عمومی است که پس از انجام بررسیهای اولیه اقدامات ابتدایی درمانی شروع می‌شود همچنین اعتماد به این بررسیها و پیگیری درمانی نزد یک پزشک واحد بسیار مهم است و بیمار را از سر درگمی و صرف هزینه‌های بی مورد و گزاف حفظ می‌کند.

 دکتر محمد جواد حریری ، پزشک و هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )  هیپنوتیزم  بیداربالینی ایران

۲۷۷ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. اسماعیل می‌گه:

  سلام.من تقریبا درمان شده ام،برای پانیک دارودرمانی دارم،ولی یک چیزی که بیشتر از دارو به درمانم کمک کرده ورزش هست،ازراهکارهای امثال جنابعالی هم واقعا سپاسگذارم،خیلی مشتاقم برای هیپنوتیزم وریشه کنی کامل بیماری خدمتتون برسم.،کی وکجا؟؟؟؟

 2. رسول می‌گه:

  سلام اقای دکتر من ۵۴ سال سن دارم و۱۵سال از پانیک وفوبیا رنج مبرم درمانهای مختلف روان درمانی ودارو در مانی کردم ولی نتیجه نداده حاضرم برای درمان این بیماری هر درمانی را انجام دهم در حال حاضر ساکن تهرانم وفقط با مصرف ۴ میلیگرم لوراز پام می توانم به زندگی پر از رنج ادامه دهم لطفا راهنمای کنید از کجا شروع کنم

 3. مصطفی می‌گه:

  با سلام خدمت آقای دکتر …

  من شاید چند سالی بیمار پانیک داشتم و حتی علتش رو نمیدونستم که اصلا چیزی به نام پانیک هست ! یک بار تو قزوین به یک بیمارستان مراجعه کردم و شرح حالمو برا دکتر بازگو کردم ایشون اون موقع گفتن بیماری پانیک دارم ! داروهایی که دادن خوب شدم !
  لازم به ذکر هست بگم قبلا که به این بیماری مبتلا بودم : همیشه تو خواب مورد حمله واقع میشدم ۲ خواب های عادی میدیدم و پا میشدم و تو خونه راه میرفتم و ترس زیادی داشتم … انگاری مغزم قفل کرده و دنیام به اخر رسیده و دنبال راه چاره برا اون خوابی که دیدم میگشتم ! ولی خوب زود آروم میشدم ( طی ۵ الی ۱۰ دقیقه )

  مشکلم الان اینه : اصلا تمرکز حواس ندارم – همیشه چی زود یادم میره – جدیدا یهو قبلم تو همون بیداری شدت تپشش زیاد میشه و نفس کم میرم تو گفتگو … ولی خب تو ورزش نفس کم نمیارم مثل شنا و … حالا علتشو نمیدونم … ممکنه تنگی نفس و فراموشی و حتی لاغری بیش از حدم به پانیک مربوط باشه ؟

 4. رسول می‌گه:

  سلام من ۵۴
  سال دارم واز این بیماری رنج مبرم ایادر این سن امکان درمان وجود دارد ساکن تهران هستم برای مراجعه به شما چکار کنم

 5. فرزانه می‌گه:

  سلام اقای دکتر من دوسال پیش دچار حالت ضعف شدید شدم طوریکه نمیتوانستم از جایم بلند شوم و چون هیچ دکتری نتوانست کمکم کنه دچار اضطراب شدید و سوزش بدن و حملات عصبی شدم بالاخره به روانپزشک مراجعه کردم و دکتر برایم دپاکین الانزاپین و چون شبها به هیچ عنوان نمیتوانستم بخوابم کلونازپام تجویز کرد مدت دو سال نسبتا خوب بودم فقط زود خسته می شدم اما حدود سه ماه پیش که دو امپول پروزسترون زدم بیماریم دوباره برگشت و اینبار حملات شدید پانیک بهم دست داد دکتر دوز دپاکینم را بالا برد که حملات پانیکم بسیار بهتر شد اما دچار حالتی شده ام که انگار زیر دو سنگ دارند فشارم میدهند با وجود کلونازپام هم خواب درستی ندارم وبقدری فشار عصبی دارم و افسرده ام که ارزوی مرگ دارم ضمن اینکه امکان مسافرت هم ندارم و حتی در مسافتهای کوچک هم حالم بد میشود ایا شمامیتونید کمکم کنیدمن فقط به خاطر فرزندم هنوز زنده ام

  • سلام فرزانه جان.
   شما قطعا به درمان حضوری احتیاج دارید. این موضوع درمان هیپنوتیزمی دارد. هر وقت مایلید با وقت قبلی تشریف بیاورید. من از هیچ نوع کمک متعارفی به شما دریغ ندارم . چه نوع کمک دیگری غیر از موارد گفته شده نیاز دارید؟

 6. بهرام می‌گه:

  سلام
  ۶_۷ ماه با اینمشکل درگیرم.دکتر بهم سیتالوپرام و کلونازپام تجویز کرد.سیتالوپرام اضطرابات بیشتر کرد قطعش کردم. کلونازپام ١/۴ روز میخورم ١/۴ شب. حمله ندارم ولی فکرای مزاحم دیونم میکنه . أفکار پارانوییدی دارم. شدیدا افسردم . دلم واسه همسرم میسوزه. هیچ امیدی به بهبودی ندارم. جلسات رواندرمانی دارم ولی امید ندارم. کلا هراس دارم. إز هیپنوتیزم هم میترسم. لطفا راهنماییم کنید. چه کار کنم. امیدی هست؟

  • سلام بهرام جان.
   درمان این موضوع با هیپنوتیزم مشکل و با روشهای دیگر احتمالا غیر ممکن یا بسیار وقت گیر است . شاید مثلا به ۱۲ جلسه هیپنوتیزم درمانی نیاز داشته باشید. بهترین راهنمایی من برای شما این است که روشی که من در هیپنوتیزم بکار میبرم منحصر به فرد و تحت کنترل خودتان است و بنابراین ترسی ندارد و شما اینرا مانند بعضی از افراد دیگر که آنها هم میترسیدند و یا شک داشتند در همان جلسه اول خواهید دید و خواهید دانست. موفق باشید.

 7. مجید می‌گه:

  سلام آقای دکتر من زمان کنکور دچار پانیک شدم و بعد از سه چهار سال رفتن به دکترهای مختلف به روانپزشک مراجعه کردم و اون هم با دارو درمانی منو کامل خوب کرد اما بعد از سه چهار سال که از درمانم گذشت دوباره بیماری بازگشت کرد و دیگه دارو هم تاثیر زیادی نداره ضمنا من دچار ترس از بالارفتن سن و سال هم هستم آیا این هم مربوط به پانیک هست یا بیماری دیگریه و لطفا اگه در شهرستان ها هم نماینده دارین معرفی کنید چون رفت و آمد به تهران برامون سخته

  • سلام مجیدجان.
   نه این مشکل دیگری است و ربطی به پانیک ندارد. کسی به سبک من کار نمیکند . من سبک درمانی بخصوصی دارم و به همین خاطر افراد بسیاری از سراسر کشور به من مراجعه میکنند. افرادی مراجعه میکنند که به هر دلیلی تحمل دوری راه برایشان آسان تر از تحمل بیماری است. موفق باشید.

 8. Mani می‌گه:

  دکتر سلام مى خواستم بدونم حمله پانیک یا اختلال پانیک جز اضطراب و تنگى نفس و تپش قلب چیز دیگرى هم داره مثلا فرد به ذات خودشو زیره سوال ببره و یه حالاتى که هى بگه من کیم اینجا کجاس اینگار به یک باره کوله شالوده زندگیش پاشیده بشه منظور از مسخ شخصیتى چیست ؟ که تویه پانیک گفته میشه به انسان دست میده ؟ ایا این وسواس از دوران حاد بیمارى با ادم مى اد یا نه واسه پانیک و بعد از درمان پانیک هم از بین مى ره ؟ یا چیز دیگریست ممنون مى شم اگه جواب بدین ….

 9. جاسم می‌گه:

  سلام آقای دکتر ؛ از اینکه وقت میذارید تا سوالات ما رو جواب بدید ممنونم ؛ من یک سالی هست که به اختلال پانیک مبتلا شدم و همیشه نگرانم که هیپنوتیزم جواب ندهد آن وقت من چه کنم؟! آیا یادآوری خاطرات تلخ حملات بعد از هیپنوتراپی باعث عود آن نمیشود؟ راه حل چیست؟

  • سلام جاسم عزیز
   بیماری پانیک یا همان هراس با تکنیکهای انحصاری هیپنوتیزمی که بکار می برم با ۸ جلسه قابل درمان است که خود فرد در روند درمان نقش به سزایی دارد. در شرطی سازیهایی که صورت می گیرد یادآوری خاطرات پانیک باعث عود آن نمی شود . راه حل درمان پانیک از طریق هیپنوتراپی ( هیپنوتیزم درمانی ) یا درمان دارویی و یا درمانهای توامان است .

 10. نصیبه می‌گه:

  سلام اقای دکتر من تهران نیستم و۶ساله که این بیماری رو دارم مدتی خوب شدم ولی الان ۵ماهه که دوباره برگشته و باعث شده از زندگیم چیزی نفهمم و البته نامزدم خیلی کمکم میکنه ولی بازم کمی استرس دارم

  • سلام نصیبه خانم.
   آیا خودبخود خوب شدید یا از روشهای درمانی استفاده کردید؟ افراد بسیاری از سراسر کشور به من مراجعه میکنند . افرادی مراجعه میکنند که به هر دلیلی تحمل دوری راه برایشان آسان تر از تحمل بیماری است. درمان غیر حضوری میسر نیست . موفق باشید.

 11. جواد می‌گه:

  سلام اقای دکتر تورو خدا کمکم کن من دچار همین حملات هستم بیشترین حملاتش تپشه قلب شدید دارم دکتر قلبم رفتم میگه عصبه خیلی دارم زجر میکشم وقتی سراغم میاد اینه این دیوونه ها میشم به طوری که اون روز باید یه خون ریزی داشته باشم میرم بیرون به یکی گیر میدم.تا هرسمو خالی کنم تورو خدا کمکم کن دارم میمیرم من هر روز این حملاتو دارم پیشه دکتر اعصابم رفتم هیچ کاری نتونست بکونه تورو به جدت کمکم کن دارم میمیرم

  • سلام جواد جان.
   این که نوشته اید که : ” اون روز باید یه خون ریزی داشته باشم میرم بیرون به یکی گیر میدم.تا هرسمو خالی کنم …” نشان میدهد که احتمالا پانیک نیست . اگر متخصص اعصاب و روان یعنی متخصص روانپزشک رفته اید و شما را دیده اند برایم بنویسید که تشخیص بیماری شما را یعنی نام بیماری شما را چه گفته اند. بعید است اینکه میگویید پانیک باشد. نزد ایشان بروید و از ایشان بپرسید و برایم بنویسید . موفق باشید.

 12. جاسم می‌گه:

  سلام آقای دکتر ؛ من پانیک دارم خواستم ببینم بعد از هیپنوتراپی کامل به حالت طبیعی قبل برمیگردم ؟

  • سلام حاسم عزیز.
   من برای پانیک ۸ جلسه درمانی با هیپنوتیزم در نظر میگیرم که در طی این مدت هم برای اینکه اثرات درمانی مداوم باشد به شما خودهیپنوتیزم را هم آموزش میدهم تا اینکه اثرات درمانی پایدار بماند. قسمتی از درمان بسته به تمریناتی است که باید انجام دهید که اتفاقا تمرینات شیرین و کاربردی و دوست داشتنی است. موفق باشید.

 13. لیلا می‌گه:

  سلام جناب آقای دکتر حریری
  بنده لیلا ۳۹ ساله هستم مدت ۳ سال است دچار اختلال خواب بسیار شدید هستم به طور ناگهانی و دلیل ناتمعلوم در اوج خواب به شدت با ترس و احساس مرگ و تقریبا علائم آپانیک از خواب می پرم و می دوم برای لحاظاتی واقعا مرگ را تجربه می کنم بی نهایت احساس بد و ترسناکی دارم این قضیه واقعا به زندگی روزمره کار و .. لطمه وارد کرده و من هر روز به مرگ فکر می کنم بنده مشکل بینی و تنفس هم دارم ولی فکر نمی کنم در حدی باشد باشد که باعث این حالت وحشتاک شود خواهش میکنم بفرمائید من باید چیکار کنم از شما بینهایت ممنون و سپاسگزار می شوم اگه راهنمایی بفرمائید پدر و مادرم هم مطمئنا دعا گوی شما خواهند بود چون از این اختلال همیشه ناراحت هستند . تشکر

  • سلام لیلای عزیز.
   من برای رفع پانیک شما ۸ تا ۹ جلسه درمانی با هیپنوتیزم در نظر میگیرم که در طی این مدت هم برای اینکه اثرات درمانی مداوم باشد به شما خودهیپنوتیزم را هم آموزش میدهم تا اینکه اثرات درمانی پایدار بماند. موفق باشید.

 14. الهام می‌گه:

  salam,man ye dokhtare 23 sale hastam ke mobtala be hamalate panikam,3 sale ke daro mikhoram vali hich fayedei nadare vaghean na omid shodam kayli aziat misham to rokhoda rahe hali behem bedin

 15. سوذی می‌گه:

  سلام دکتر .عذر میخام دختری ۲۶ ساله ام کارشناسی ارشد خوندم الان دقیقا ۵ سال هستش دچار بیماری پانیک هستم باور بفرمایین دیگه به آخر خط رسیدم و دچار افسرگیم شدم اوایل بیماریم با عوامل فیزیکیش مثل افزایش ضربان قلب و ترس و اضطراب شدید و داشتن درد شدید و سوزش عجیبی در قفسه سینه ام مواجه بودم ولی الان مدتی هستش که اون علایم دیگه برام بی معنا شده من الان با یکسری مشکلات دیگه درگیرم اینکه دچار شخصیت ستیزی شدم طوری که حوصله خودمم ندارم و احساس میکنم که روح و روانم داره از جسمم جدا میشه و دچار اختلال شخصیت شدم فکر میکنم محیط و دنیای اطرافم واسم تخیلی و غیر واقعی شده ازتون خاهش میکنم به این ؟ بنده صادقانه جواب بدین تو رو خدا آیا من راه درمانی دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من می تونم به زندگیم برگردم؟؟؟؟؟؟؟ آیا من میتونم دوباره نفس بکشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا میتونم دوباره اون عواطف و احساساتم رو در درون خودم زنده کنم؟؟؟؟؟؟به بنظر خودم من یک مرده متحرکم یک انسانی که دچار مرگ تریجی شدم و از هیچ پیز لذت نمیبرم زندگیم فقط شده ترس و اضطراب و پوچی ….. حاهش میکنم کمکم کنید به خاطر جوانیم که داره از دستم میره

  • سلام سودی جان.
   شما قطعا به درمان حضوری احتیاج دارید. شما بعلت طولانی شدن بیماری دچار افسردگی هم شده اید با تکنیکهایی که دارم میتوانم به شما در درمان کمک کنم و به نظرم حدود ۱۰ تا ۱۲ جلسه درمان هیپنوتیزمی نیاز دارید. موفق باشید.

 16. حامد می‌گه:

  باسلام .
  آقای دکتر من حامد ۲۷ ساله من سرباز بودم که حملات پانیک شروع شد . اول به دکتر مراجعه کردم گفت باید ام آر آی بگیری و بعد آزمایش خون و تست تعادل و …. هر جا که فکرم رسید و هر دکتری که شد رفتم همه دکترها و آزمایشات سالم بود یه دکتر به من گفت برو دکتر اعصاب و روان و رفتم دارو داد بک ماه مصرف کردم و خوب شدم تا یکسال خیلی خوب بودم ولی بیماری بعد یک سال برگشت و منو اذیت میکرد . رفتم پیش دکتر و دکتر بهم گفت ۶ ماه باید دارو مصرف کنم و منم شروع کردم به مصرف قرص سرترالین ۵۰ و پرفنازین و خوب شدم الان دو ماه میشه دارو روقطع کردم ولی بیماری دوباره برگشت کرده و فقط حالت سرگیجه به من دست میده ازتون خواهشمندم منو راهنمایی کنید . دیگه از زندگی کردن با حالت سرگیجه خسته شدم و رفتم پیش همون دکتر بهم گفت که باید قرص سرترالین رو دو سال مصرف کنم تا خوب بشم و من طول درمانم رو کامل پشت سرگذاشتم. فقط اینو بهتون بگم که من تو زندگیم یه تصادف داشتم با یه موتور و طرف دست و پا شکست و مجبور شدم از جیبم دیشو بپردازم.

 17. حسین وهاج می‌گه:

  سلام جناب دکتر
  مدت دو سال است وحشتناک پانیک میشوم
  مواقع کار حالم بد میشود
  حس میکنم تپش قلبم دوبرار شده و حس بدی دارم
  هر شب موقع خواب با حالت ترسو وحشت چند بار از خواب میپرم و بعد بخواب میروم
  از زندگی خسته شده ام
  دیگر هیچ چیز برایم انگیزه ندارد
  آیا من خوب میشوم؟

 18. علیرضا می‌گه:

  باسلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر من نزدیک ۸ سال میشه که به این بیماری دچارم کا تاکنون باهزار مکافات تونستم با روزی یکچهارم کلونازپام ۱ کنترلش کنم.میخوام همین ۱/۴ هم کلا نخورم اما یبار سعی کردم توخیابان دچار حمله شدم بنظرشما چطور میتونم بذارمش کنار آیا اگرترکش کنم دچارتشنج نمیشم؟

 19. مبتلای شدید... می‌گه:

  سلام آقای دکتر،من دختر ۲۴ ساله ای هستم از تبریز. ۳ سال پیش دچار پانیک شدم و به دنبال اون افسردگی و ناامیدی که بعد از ۱ ماه گشتن مطب دکترها و زنده موندن با سرم و در بدترین حالت، طوری که اشتها نداشتم و غذا نمیخوردم و حالت بی قراری و درد شدید بدن و مور مور شدن و گز گز بدن داشتم به یک روانپزشک مراجعه کردم، ۲سال تحت درمان با دارو بودم، اشتهام خوب شد ولی باز این ترس ها باهام بودن و من از اینکه یک روز رو بدون کلونازپام خوابم نبره در استرس بودم،پارسال دیگه داروهامو قطع کردم البته با نظر پزشک ولی بلافاصله در حین قطع مصرف یک ترسی به من تلقین شد که من بدون دارو باز افسرده میشم و … تو این حین بود که من دچار پانیک شدید شدم و همه چی برام بی معنی شد و احساس پوچی کردم، دنیا و ادماش واسم غیرطبیعی شدن و نفسام کوتاه و شبها خواب راحت ندارم، طوری که ۳ سال پیش شکست عاطفی شدید خورده بودم و کاملا فراموش کرده بودم ولی باز دوباره واسم تازه شده و من روز به روز نا امیدتر و افسرده تر میشم، اعتماد به نفسمو از دست دادم، تمرکز ندام، دیگه نمیتونم درسمو ادامه یدم ، میخواستم برای ارشد بخونم ولی دیگه فکرم کار نمیکنه…. تو رو خدا یه راهی جلوم بزارین…. دارم نابود میشم، دیگه نمیدونم چیکار کنم…. از زندگی خسته شدم، از اینده میترسم ، در اضطراب آینده م. میشه راهنماییم کنید که تو تبریز هیپنوتیزم هست یا نه؟ به کجا مراجعه کنم؟

 20. aidin می‌گه:

  سلام آقای دکتر من فردی ۴۵ ساله هستم که به مدت ۳ سال است بیماری پانیک گرفتم و چند بار به دکتر اعصاب و روان مراجعه کرده ام و ایشان با دارو به مدت یک سال مرا مداوا کرده اند و متاسفانه بعد از شنیدن خبر ناگوار بیماری پانیک دوباره شروع شد خواهش میکنم در مورد هیپنوتیزم برای درمان بیماری پانیک راهنمایی بفرمایید متشکرم

 21. عبد المهدی می‌گه:

  سلام خدمت شما دکتر و دوست گرامی
  من بارها تصمیم گرفتم به علت پانیک که تا حالا هم تحت درمان قرار نگرفته ام خدمت شما برسم ولی نمیتونم به دلیل دلایل مختلف از جمله ترس از این که درمان نشم ، مشکلات اقتصادی و خیلی دلایل دیگه با این که خودم در زمینه هیپنوتیزم مطالعه داشتم و میدونم حتما موثره .
  دارو درمانی رو هم اتصلا قبول ندارم و این مشکلات خیلی داره اذیتم میکنه و این فکر ها با ذهنم بازی میکنه که اصلا اینها پانیک نیست بیماری بالاتر از اینهاست و صعب العلاج هستش
  نمیدونم با این که خودم کاملا فرد مذهبی و امیدواری هستم بهم ریختم
  این بار احساس میکنم کم آوردم
  اگه امکانش هست کمکم کنید یک بار تلفنی یا مکالمه تو شبکه های اجتماعی هم صحبت شیم
  ولی از شما تشکر میکنم که حداقل به درد و دل امثال من گوش میکنید
  انشا الله تو سایه امام زمان مستدام و پاینده باشید
  یا حق

  • سلام عبدالمهدی عزیز.
   از لطف شما ممنونم. در صورتیکه مایلید با شخص من صحبت بفرمایید تا گامی برای شروع درمان داشته باشید با مدیر دفتر من خانم صادقی به شماره ۰۹۱۲۳۹۸۹۵۸۷ و ۰۹۱۲۳۲۲۵۸۶۳ و یا در ساعات ۱۰ صبح تا ۹ شب با شماره ۴۴۲۹۵۵۹۶ جهت تعیین وقت مشاوره تلفنی تماس بگیرید . موفق باشید.

 22. leila می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید ، من دچار ترس و دلهره نسبت به همه چی هستم یعنی از سوسک و هر حشره و حیوانی میترسم از هواپیما از کشتی از روح از جن و..این ترس در زندگیه من و بر روی کودک من هم اثر گذاشته است میخواستم بدونم آیا با هیپنوتیزم میتوانم بر این ترس هایم غلبه کنم.با تشکر

  • سلام لیلا جان.
   شما دچار فوبیای متعدد هستید . من فوبیا را با ۵ تا ۶ جلسه میتوانم درمان کنم اما چون تعداد موارد شما بیشتر است تعداد جلساتتان بالاتر میرود باید شما را ببینم. با مدیر دفتر من خانم صادقی به شماره ۰۹۱۲۳۹۸۹۵۸۷ و ۰۹۱۲۳۲۲۵۸۶۳ و یا در ساعات ۱۰ صبح تا ۹ شب با شماره ۴۴۲۹۵۵۹۶ جهت تعیین وقت تماس بگیرید .

 23. سیدعلی موسویخو می‌گه:

  باسلام مدت ۳ماه است که دچار حملات شدید استرسی که همراه با توهمات فروان است راتجربه میکنم که هر ۲هفته یکبار اتفاق می افتند چکارکنم

  • سلام آقای سیدعلی موسویخو.
   گاهی اوقات افراد برای حالتهای خود نامگذاری میکنند مثلا میگویند توهم دارم، در حالیکه توهم نیست ، چیز دیگری است . در مورد این توهماتتان با یک روانپزشک ملاقات کنید و تشخیص ایشان را به من بگویید که اولا آیا توهم است یا نه در ثانی نام بیماری شما از نظر ایشان چیست، یا اگر تهران هستید میتواننید به خودم مراجعه کنید تا بتوانیم تصمیم بگیریم که چه کنیم . موفق باشید.

 24. کیارش می‌گه:

  سلام اقای دکتر بنده ۵ ماه قبل سر شام دچار حمله پانیک شدم بعدش فردا صبح که از خواب پا شدم با یه استرس بد از خواب بلند شدم دیگه استرس شدید داشتم ناگهان یک مطلبودر اینترنت خواندم مسخ شخصیت و واقعیت از اون روز این حالت یهم تلقین شد همش میگم این دنیا چیه؟ اسمون چیه همش تلقین الکی حالا این حسا کمتر شده حالا یه حالتیم انگار برگشتم یه دوران کودکیم همش حس میکنم خورشید پررنگ تر شده در صورتی طبیعی ماله تغییر فصله یا یه حس دیگه همش فکر میکنم تو دوران بچگیمم یعنی اون حالتا رو دارم مثلا روز اول مدرسه خلاصه زندگیم مثل قبلا نیست کمکم کنید این مال چیه ؟ ایا دارم دیوانه میشم؟خودم دارم برا خودم عیب درست میکنم و میترسم :(

  • سلام کیارش عزیز.
   به نظرم دو بار دیگر هم به این سوال پاسخ داده ام . شاید دچار وسواس فکری شده اید . با مدیر دفتر من خانم صادقی به شماره ۰۹۱۲۳۹۸۹۵۸۷ و ۰۹۱۲۳۲۲۵۸۶۳ و یا در ساعات ۱۰ صبح تا ۹ شب با شماره ۴۴۲۹۵۵۹۶ جهت تعیین وقت تماس بگیرید .

 25. پیمان می‌گه:

  با سلام دکتر من ٢ ماه درگیر یک بیمارى اعصاب و روان شدم به شکلى که یهو وارد حالتى شدم که از همه چیز مى ترسم احساس مى کنم قبلا مثل اینکه تو این جسم نبودم احساس پوچى دنیا بسیار ازار دهنده است پیش روانپزشک رفتم گفت پانیک دارم ولى اینگونه حمله که دوستان نوشتن که نفسم بگىره و تپش قلب را با هم تجربه نکردم یک بار توى خواب تجربه تپش قلب رو احساس کردم ولى سرى از بین رفت این احساس بسیار دردناک ِ براى من اگه امکانش هست راهنمایى کنید

 26. پیمان می‌گه:

  سلام اره پانیک هستش همه مراحل رفتم کمکم کنید

 27. اعظم می‌گه:

  سلام آقای دکتر ممنون که پاسخ دادین پیامهای دوستان و پاسخهای شما رو خوندم اما دوست داشتم با شما درد و دل کنم حتما برای درمان مراجعه میکنم بازم ممنون!

 28. سپیده می‌گه:

  سلام اقای دکتر من حدود ۲سال با یکی در ارتباط بودم و متاسفانه خیلی عاشقش شدم الان حدود ۲ ماهی میشه ک من از نظر روحی ب شدت مشکل پیدا کردم میخواستم بدونم هیبنوتیزم میتونه به من کمک کنه که این رابطرو ک تموم شده هضم کنم? این اقاام الان چندوقته ک هیلی دن دمی شده یروز خوبه یروز بد و این منو بیشتر عذاب میده …میخوام کامل فراموشش کنم ک خاطراتش از یادم بره به نظر شما هیپنوتیزم کمکی به من میکن???

 29. tara می‌گه:

  با سلام
  من در خارج از ایران زندگی می کنم و بیماری پانیک دارم . آیا هیپنوتراپی از طریق تماس تلفنی با دفتر شما امکان پذیر است ؟ و آیا هیپنوتیزم به زبانی غیر از زبان مادری و زبانی که تسلط کامل نداریم اثر گذار است؟

  با تشکر

  • سلام تارا جان.
   هیپنوتیزم به زبانی غیر از زبان مادری که تسلط کامل ندارید موفقیت آمیز نیست و هیپنوتیزم درمانی معمولا حضوری است . اما با لحاظ کردن شرایطی میتوان انجام داد. می توانید با تهران ۴۴۲۹۵۵۹۷ و ۴۴۲۹۵۵۹۶ تماس بگیرید . موفق باشید.

 30. مرضیه پورعبدالله می‌گه:

  سلام خدمت شما
  اگه یادتون بیاد من پارسال مریض شما بودم و پانییک داشتم که درمان تا حد زیادی انجام شد و تقریبا حملات خیلی کم شده می خواستم از شما تشکر کنم

  • سلام خانم مرضیه پورعبدالله گرامی.
   بله بله شما را خوب بیاد دارم. از لطف شما بسیار ممنونم. بیاد دارم که سرکار بخاطر اینکه حدود سه سال دچار پانیک شدید و مداوم و بی وفقه ای بودید ۹ ماه قبل مراجعه فرمودید و درمان شما دو ماه و نیم بطول انجامید، طی ۸ جلسه، و بهبودی فوق العاده زیاد و کاملی یافتید. پانیک شما بحدی بود که روی تمام شئونات زندگی شما اثر بدی گذاشته بود و حتی باعث شد که تا انتهای جلسه دوم بخاطر ترسهای شدید ناشی از پانیک ، هیپنوتیزم کامل و مداومی امکان پذیر نشود، اما بحمدالله پس از هشت جلسه، درمان موفقیت آمیز انجام شد ؛ حالا که میفرمایید که قدری مشکل دارید، یااینکه تمریناتی که داده ام و تمرینات ساده و خوشایند و در عین حال عملی بودند را یا اینکه انجام نمیدهید یا اینکه قدری غیر استاندارد انجام میدهید و یا اینکه مسئله جدیدی اتفاق افتاده است . خوب است یک جلسه ای داشته باشیم تا بررسی شود و مروری روی تکنیکها داشته باشیم . موفق باشید.

 31. پیمان می‌گه:

  سلام پیمانم ٢٨ از ٢٠ سالگی تا الان همین الان دارم رنج میکشم مشکل اصلی هم تنگی نفسمه بجدا از صبح تا شب اصلا خوبی ندارم حتی یه لحظه حاظرم همه چیزمو بدم ٢ دقه راحت باشم تورخدا کمکم کنید زندگیم شده قرص ارامبخش من تقاضا کمک دارم

  • سلام پیمان جان.
   آیا تنگی نفستان بخاطر پانیک است یا مثلا مشکلات قلبی عروقی و یا سیگار کشیدن مفرط و خرابی بافت ریه و یا چیز دیگری؟ اگر پانیک باشد و یا سایر مواردی که هیپنوتیزم کمک میکند ، میتوانم کمکتان کنم. ناامید نباشید . موفق باشید.

 32. اعظم می‌گه:

  سلام آقای دکتر بیشتر از یک هفته پیش براتون کامنت گذاشتم منتظر پاسخ و راهنمایی شما هستم خواهش میکنم مرا یاری کنید بقدری بهم ریختم که تصمیم به خودکشی گرفتم ..

  • سلام اعظم جان.
   چه کمکی میتوانم به شما بکنم؟ در سایت و در کامنت ها مکررا گفته ام که میتوانم پانیک را بدون دارو و فقط با هیپنوتیزم و با حدود ۸ جلسه درمان کنم. اگر ابهامی هست آن را مشخصا بفرمایید تا پاسخ بدهم . موفق باشید.

 33. بهزاد می‌گه:

  سلام دکتر .من ۵ ساله است که این بیماری دارم وبرای درمان زیر نظر روان پزشک می باشیم و دارو کلومیپرامین با دوز ۱۰ میخورم بعد از دو سال خوب شدم ودوباره دوچار علایم پانیک شدم نه حمله آن دوست دارم این بیماری در بدن ریشه کن شود لطفا راهی غیر از هیبنو پیزم را به من بگید مانند ورزش و تغذیه مناسب آن خواهشا جواب من را تا فردا شب بدهید چون واقعا حالم بده و زندگی ام داره سخت میشه.

  • سلام بهزاد جان.
   هیچ راه دیگری غیر از هیپنوتیزم درمانی و دارو درمانی ندارد و ورزش و تغذیه روی بهبود آن تاثیر ندارد. برایم سوال پیش آمده چرا نمی آیید از برکات هیپنوتیزم بهره مند شوید؟ اینهمه بیمار پانیک را درمان کرده ام و دارند از زندگی لذت میبرند چرا شما جزء انان نباشید؟ از سراسر کشور دارند به من مراجعه میکنند برای درمانشان، شما هم برای سلامتیتان ارزش قایل شوید. موفق باشید.

 34. منصوره می‌گه:

  با سلام و عرض ادب
  آیا هیپنوتیزم تهوع شدید بارداری را کاهش می دهد؟ به چه میزان و چگونه؟
  با تشکر

 35. Arash می‌گه:

  با عرض سلام
  آیا سیگار و مشروب اثرات این بیماری رو بیشتر می کند؟
  من ۶ ماه است که درگیر این بیماری هستم
  و بیماری من در این ۶ ماه نوسانات زیادی داشته حس مرگ خفگی و غیره
  الان اسنترا و کلردیاز پوکساید و پراپرانول میخورم
  شما می توانید من را راهنمای کنید؟
  با تشکر

 36. اعظم می‌گه:

  سلام اقای دکتر
  خانم ۳۷ساله متاهل دارای دو فرزند هستم چند سالی است به بیماری پانیک مبتلا شده ام بعد از زایمان اولین فرزندم شدت بیماری به حدی بود که حتی میترسیدم تا سر خیابان تنهایی برم به دکتر اعصاب و روان مراجعه کردم اما مصرف قرصها باعث سردمزاجی و حتی شدت بیماری بالا گرفت به اصرار همسرم داروها را ترک کردم و با این بیماری میجنگیدم بعد از زایمان دوم شدت بیماری به حدی رسیده که از سر کار رفتن میترسم و حتی سر کار هم دچار حمله پانیک میشم اچند جلسه هم مشاوره رفتم ولی نتیجه ای نداشت به روانپزشک مراجعه کردم دو هفته دارو مصرف کردم حس کردم بدتر شدم و داروها رو با ناامیدی مجدد قطع کردم /الان حدود چهار ساله آرزوی اینو دارم که بتونم تنها جایی برم زندگیم مختل شده و شوهرم با اینکه تحصیل کرده هستند بر این باور هست که من مشکلی ندلرم و این بیماری فقط یک توهم هست و نیاز به درمان دارویی و یا روانشناس ندارد و من از ترس عکس العمل همسرم جرات بروز ناراحتی و شدت یافتن بیماریم رو ندارم خودم واقعا خسته شدم و هر روز ارزوی مرگ میکنم تا اشاید اینگونه از شر این کابوس پانیک رها شوم مطلب شما رو الان دیدم و گفتم شاید این آخرین راه من باشه /تو رو خدا بمن کمک کنید نگران آینده بچه ها هستم زندگیم بهم ریخته واقعا مستاصل شدم ایا من درمان میشم؟!!ایا درمان دارویی برای من لازمه یا فقط هیپنوتراپی کافیه؟

  • سلام اعظم جان.
   چه کمکی میتوانم به شما بکنم؟ در سایت و در کامنت ها مکررا گفته ام که میتوانم پانیک را بدون دارو و فقط با هیپنوتیزم و با حدود ۸ جلسه درمان کنم. اگر ابهامی هست آن را مشخصا بفرمایید تا پاسخ بدهم . موفق باشید.

 37. مونا می‌گه:

  سلام
  آقای دکتر خیلی سپاس گذارم خیلی خیلی ممنون اصلا” فکر نمیکردم جواب نوشتمو بدین حتما” حتما” به مطب شما مراجعه میکنم
  ازاینکه برای بیمارانتون وقت میزارید واقعا” ممنونم

 38. یکتا می‌گه:

  آقای دکتر
  با سلام
  متشکرم از پاسخگویی تان
  من خیلی راه ها رو امتحان کردم و هیپنوتیزم در واقع آخرین راه من است؟ به نظر شما چقدر اطمینان وجود داره از درمان؟
  ممنون می شم اگه در اسرع وقت بهم جواب بدبد چون واقعا این بیماری زندگی رو برام زجرآور کرده.
  من قبلا هرچی دکتر و یا مشاوره هم رفتم اطمینان کامل بهم می دادند که خوب می شم ولی این اتفاق نیفتاد.
  متشکرم

  • دکتر محمد جواد حریری می‌گه:

   سلام یکتای عزیز.
   از لطف شما ممنونم. اول از هر اقدامی شفای همه بیماران را از درگاه خدای متعال خواستارم. من برای درمان پانیک و رسیدن به نتیجه ۸ جلسه درمانی در نظر میگیرم . نمیدانم برای درمان به کجا مراجعه کرده اید اما شاید ایشان ارتباط درمانی درستی نتوانسته اند با شما برقرار کنند و یا موانعی در ضمیر ناخودآگاه شما مانع از ایجاد ارتباط درمانی شما با ایشان شده است . امکان دارد با درمانگر دیگری بتوانید به نتایج درمانی برسید. بیماری پانیک یکی از بیماری هایی است که من به شیوه خاصی تلقیناتی برایش تهیه کرده ام و بیان میکنم و بحمدالله خیلی خوب نتیجه میدهد . انشاءالله به دفتر من با هماهنگی قبلی مراجعه بفرمایید امیدوارم نظر شما جلب و نتیجه مطلوب حاصل شود . موفق باشید .

 39. فهیمه می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید. من ۳۰ ساله متأهل و در حال حاضر باردار و ضمنا کارمند هستم. چند روز قبل از اینکه بفهمم باردارم به صورت خود به خودی دچار حالتهای خاصی شدم که اول با بی قراری، تهوع، رنگ پریدگی، درماندگی و نوع خاصی از اضطراب شده بودم که به زور میتوانستم ارتباط برقرار کنم و انگار ماده ای در سینه من ترشح میشد و خواب شب و استراحت را از من گرفته و همه زندگی در برابر چشمانم بی جاذبه بود. انگار تمام لحظه ها مثل لحظه غروب جمعه دلگیر و همچنین مثل لحظه قبل از امتحانهای مهم اضطراب آور بود. اواخر دچار حالتهای افسردگی و گرگرفتگی بدن شدم. متأسفانه در سه ماه اول به سختی گذراندم چون خوردن هیچگونه قرصی را مجاز نمیدانستم و همه افراد این حالات من را به بارداری ربط میدادند و اینگونه گذشت. ولی خودم می‌دانستم زیاد ربطی به بارداری ندارد و من قبل از اینکه بفهمم باردارم دچار این حالات شدم. شبها راه میرفتم و پاهایم سریع کرخت میشد و گاهی هم اتفاق می افتاد که پاهایم سست میشد و از زانو خم میشد و تعادلم را از دست می‌دادم. اگر خوابم میبرد چند دقیقه بعد با ترس از خواب می‌پریدم و دوباره به خواب رفتنم سخت بود.تاحدودی دچار حالات فراموشی و عدم تمرکز میشدم. تا اینکه به روانپزشک مراجعه کردم و به من سرتالین داد.بعد از دوهفته استفاده بهتر شدم ولی تغییر عادتهای رفتاری و تغییر وضعیت زندگی در روزگار الآن کار سختی و مستلزم تغییر افکار است که این هم کار سختی است و از طرفی با توجه به مطالعاتی که داشتم این بیماری برگشت پذیر است. و می ترسم که بعد از قطع قرص دوباره برگردد. لطفا شما من را راهنمایی کنید

 40. یکتا می‌گه:

  من یک سال و نیمه که
  درگیر پانیکم واقعا کم آوردم. خیلی دوست دارم
  به طور کامل خوب شم. . من خیلی دکتر
  رفتم ولی فایده ای نداشت . فقط من
  موندم و خدا. می شه کمک کنید که چی
  کار کنم خوب بشم
  در ضمن از هیپنوتیزم خیلی می ترسم. مشاورم گفت این کار رو نکن. من واقعا موندم چی کار کنم. تو رو خدا کمک کنید

  • سلام یکتای عزیز
   در کتاب خلاصه روان پزشکی که مربوط به سال ۱۹۹۸ است و از پرفروش ترین کتابها در زمینه روان پزشکی بالینی است به این نکته اشاره دارد که در تمام انواع پزشکی غیر متعارف ، تنها هیپنوتیزم و بیوفیدبک ( بیوفیدبک نه نروفیدبک ) به داخل جریان اصلی روان پزشکی وارد شده اند . در فصل ۳۴ کتاب خلاصه روان پزشکی مربوط به سال۱۹۹۸ با عنوان روان درمانی ها در هفتمین قسمت به هیپنوتیزم در ردیف امکانات دیگری مانند روان کاوی و … اشاره شده است .
   در کتاب کاپلان و سادوک سال ۲۰۰۷ آمده است ” زمانی هیپنوتیزم و پسخوراند زیستی درمانهای جایگزین تلقی می شدند و خارج از جریان اصلی روانپزشکی سنتی بودند ، امروزه این روشها در روانپزشکی استاندارد گنجانده شده اند.”” در جایی دیگر این کتاب عنوان شده “که اکنون سالهاست که هیپنوتیزم جزء بدنه علم روانپزشکی قرار گرفته است .”” ودر کتاب کاپلان سادوک چاپ ۲۰۰۷ به صراحت ذکر گردیده که انجمن پزشکان آمریکا و انجمن روانپزشکان آمریکا از سال ۱۹۸۵ هیپنوتیزم درمانی را موثر و بدون ضرر اعلام کرده اند و تدریس آنرا توصیه نموده اند. همچنین به صراحت اعلام کرده است که اکنون مدت زمان زیادی است که هیپنوتیزم از دسته طب مکمل و طب جایگزین خارج شده و جزء بدنه علم روانپزشکی و پزشکی قرار گرفته است.
   اکنون در شرایطی که :

   رهبر معظم انقلاب هیپنوتیزم درمانی و آموزش هیپنوتیزم به کادرهای پزشکی را مجاز اعلام فرموده اند .
   از لحاظ علمی معتبرترین و پرفروش ترین کتاب روان پزشکی جهان آنرا به علمی بودن به رسمیت شناخته است و توصیه به تدریس آن در دانشگاههای پزشکی و … نموده است
   بیش از بیست سال است که انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران به عنوان یک نهاد علمی و تخصصی پروانه گرفته است .
   تاکنون بیش از هفتاد هزار پزشک و گروههای درمانی در کلاسهای انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران با این هنر درمانی آشنا شده اند .
   تا کنون کتابهای بسیاری در باره هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی از منابع معتبر به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است .
   در شرایطی که در بیشتر کشورهای صنعتی و پیشرفته از هیپنوتیزم برای درمان بسیاری از بیماریها و ناتوانیها استفاده می نمایند .

   الف : هنوز در برخی از کادرهای درمانی کشورمان در مورد استفاده از هیپنوتیزم درمانی تردیدها و احیاناٌ مخالفتهائی مشاهده می شود که علت آن معلوم نیست .
   ب: خنده دار و با کمال تاسف این در شرایطی است که افراد غیر پزشک و یا غیر روانشناس با عناوین هیپنوتیزم درمانگر و کاشفان انواع انرژی ؟! افراد نا آگاهی را که به آنها مراجعه می کنند ، به قول خودشان درمان می کنند ، کتاب تالیف می کنند ، CD منتشر می کنند و گزارش پزشکی ارائه می دهند !
   در پایان از خواننده هوشمند و فرهیخته انتظار می رود که به عنوان یک پزشک و هیپنوتراپیست که سالها به عنوان یک درمانگر خدمت نموده ام این سخنان را بررسی و قبول فرمایند که :
   ۱- هیپنوتیزم یک ابزار علمی است که بیشتر از هر جائی ، در علوم پزشکی کاربرد دارد .
   ۲- شایسته است این وسیله پزشکی تنها توسط کسانی مورد استفاده قرار گیرد که از لحاظ علمی و قانونی امکان و اجازه این کار مهم را دارند .
   ۳- شایسته است شما برای درمان مشکلتان تنها به کسی مراجعه فرمایید که صلاحیت و تجربه درمان داشته باشد.
   ۴- بیماری پانیک بوسیله هیپنوتیزم درمانی و تکنیکهایی که بکار میبرم با حدود ۸ تا ۹ جلسه ۴۵ دقیقه تا یکساعت قابل درمان است
   من الله توفیق
   دکتر محمد جواد حریری ، پزشک ، هیپنوتراپیست و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

 41. فرشاد می‌گه:

  سلام من هم حدود دوساله اینجوری شدم من هم کل دکترهای متخصص داخلی قلب و عروق وریه و بعد روانپزشکرفتم حتی پیش روانشناس هم رفتم کهبا یک دستکاه از طریق آلفا وبتاهای مغز باعث کم شدن استرس وتقویت حافظه وزیاد کردن تمرکز میشد ده جلسه رفتم ولی جواب داد وفقطعادت کردم به داروهای ارام بخش مثل زانکس ومتورال.دو ساله که مدام این داروها رو استفاده میکنم. قبلا تو زندکیم یک بار نشده که از چیزی ترس داشته باشم یا روابط عمومیپایینی داشته باشم ولی حالا بر عکس شدم از همه چیز بخصوص در محل کارم بیشتر ارت اجتماعی وتماسهای تلفنی هر که باشه ضربان قلبم میره بالا وصدام به لرزه درمیاد انکار که الانه ایست قلبی کنم.ولی قرصهای ارام بخشو میخورم خیلی اعتماد به نفسم میره بالا فکر کذشته میکنم دقیقا انقدر اعتماد به نفس بالای داشتم انکار که الام با این داروها اینجوریم قبلا طبیعی اینجوری بودم هر کاری میکنم دست از سرم بر نمیداره و همیشه باهاش مبارزه میکنم ولی رهایی ندارم. از شما خواهشمندم راه حل دایمی سر راهم قرار بدید و صمیمانه ممنونم از این اطلاعات شما. با تشکر

  • سلام فرشاد عزیز
   مشکل شما با توجه به شرحی که داده اید با ۸ جلسه درمان هیپنوتیزمی قابل بر طرف شدن است . در مراجعه حضوری که شرح حال مفصل تری از شما گرفته خواهد شد تعداد دقیق جلسات و پلنهای درمانی برایتان شرح داده خواهد شد . موفق و سلامت باشید .

 42. پریا می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  من حدود ۵ ماه هست که دچار بیماری پانیک هستم، میخواستم بدونم ایا هیپنوتیزم کمکی به درمان این بیماری میکنه واقعا؟؟؟

 43. حدیث می‌گه:

  خاله منم یکسال مبتلا به پانیک شده ۲ ماه اول هر روز دو بار هم صبح هم ظهر دقیقا ساعتای مشخص ینی صبح طرفای ساعت ۸ /۹ شب هم طرفای همین ساعت… دو هفته اصلا حرف نمیزد ینی دکترش منع کرده بود. مقاله رو که خوندم گفته بودین زمانی که اضطراب و هراس و… بگیری این حالت بهت دست میده ولی خاله من حتی موقعی که با هم میگفتیم و میخندیدیم بدون هیچ استرس و هیچ فکری درباره مریضیش حالش بد میشد و فشارش ۱۹ / ۲۰ میشه.
  میشه گفت تقریبا مثل تشنج این بیماری مگه ن؟؟؟
  ممکن باعث مرگش هم بشه؟؟؟ چون چند نفر گفتن مگه چقد قلبش توان این فشار رو داره
  دکترش گفت داروها رو کم کم قطع کن که بعد از دو هفته باز حالش بد شد و شروع کرد به دارو خوردن. باید تا همیشه دارو بخوره؟؟؟
  الان بازم حالش بده خیلی سخته برامون
  ممنون میشم جواب بدید

  • شما اشتباه متوجه شده اید . در مطلب من آنچه شما نوشته اید نیست، برعکس چندین بار نوشته شده است که حملات پانیک ناگهانی و غیر منتظره می آید . اصلا شبیه تشنج نیست و باعث مرگ نمیشه همانطور که در متن نوشته ام . شاید مطلب دیگری در جای دیگری خوانده اید . خودشان در صورت تمایل به درمان تلفن بزنند تا کمکشان کنم .

 44. زهره از تهران می‌گه:

  سلام..۲۳ ساله و مجرد…
  اولین باری که این حالت بهم دست داد ۱۴ سالم بود .. غروب بود یک دفعه حس کردم دارم میمیرم سریعا خودمو برای خوندن نماز اماده کردم و آروم شدم اصلا نفهمیدم این چه حالتی بود فقط از اطرافیانم میخواستم کاری کنن من نمیرم!
  تا اینکه فرداش غروب باز این حالت بهم دست داد..تا چندماه غروبها حالم بد میشد
  دیگه خسته شده بودم لاغر شدم از غذا خوردن میترسیدم
  فقط اطرافیانم این موضوع رو میدونستن فکر میکردیم چشم نظره و نیازی به دکتر نیست!!!
  تا اینکه یه روز متوجه شدم خاله ام هم مثل منه و چندوقته داره رنج میبره .. من وقتی فهمیدم این مشکل رو فقط من توو دنیا ندارم آروم شدم… بعدا فهمیدم همسرش هم این بیماری رو داره… و یکی دیگر از بستگانمون هم همین طور شد… اینکه فهمیدم بقیه هم این مشکل رو دارن خوشحالم نمیکرد اما بهم اعتماد به نفس داد
  خالم و شوهرش خیلی حرف از مردن میزدن با اینکه میترسیدن اما همش میگفتن که ما میدونیم زود خواهیم مرد.. تااینکه روز عاشورای ۸۸ هردوی آنها در تصادف از دنیا رفتند!!! (خاله ام ۳۰ و همسرش ۳۵ ساله)
  با مرگ آنها و دیدن صحنه تصادفشان و تشییع پیکرشان این ترس از مردن و نشانه های این حمله بطور کلی از من دور شد تا ۴سال راحت زندگی کردم
  اما متاسفانه الان ۶ ماهه که باز این حمله ها به سراغم اومده…اختلاف شدید با یکی از اقوام باعث شد بسیار ناراحتی کنم..یک شب با یک حمله عصبی شدید حملات دوباره برگشت…با این تفاوت که موقع ترس درد قفسه سینه و آه کشیدن به سراغم میاد… نزدیکه ۵ کیلو وزن کم کردم غذا خوردنم به حداقل رسیده
  انواع آزمایش حتی تست کانسر هم دادم چکاپ کامل قلب هم دادم هیچ مشکلی نیست شکر خدا
  اما ۲ماهه اول بازگشت حمله تا دلتون بخواد درمانگاه رفتم و سرم و آرامبخش زدم همش دنبال اینم که پزشک سلامتم رو تایید کنه
  همش فکر میکنم خاله ام با این مشکل توو جوونی مرد پس منم میمیرم… عمه ام هم این مشکل رو داره اما با کمک شوهرش خیلی خوب خودشو کنترل میکنه
  آخر یک دکتر بهم گفت که وسواس فکری دارم با یه عالمه قرص ضد اضطراب که با مصرف اونها دائما” خواب بودم و بسیار منگ و هیچی جز آب نمیتونستم بخورم .. که بعداز سه روز مصرف رو قطع کردم
  با جستجو در اینترنت تازه فهمیدم نام این حالتها حملهء پانیک است
  پانیک باعث میشه دائم در اضطراب باشم..دیگه نه از ته دل شاد میشم نه انگیزه برای کاری دارم..از رفتن به بازار و مترو به شدت میترسم..همین موضوع باعث شد خون خفیف دفع کنم که با انجام کولونوسکوپی دکتر تشخیص داد بخاطر استرس بیش از حد اینطوری شدم و باید از هیجان دور باشم! همچنین اضطرابم باعث شده سرگیجه خفیف و لحظه ای (مثله لحظه برخواستن هواپیما) رو هر روز مخصوصا موقع خوردن غذا داشته باشم

  باتشکر از زحمات و راهنماییهای شما

 45. ماریا می‌گه:

  سلام آقای دکتر گاهی اوقات خودبخود یک حس خیلی وحشتناک میادسراغم طوری ک طپش قلبم بالامیره بدنم یخ میشه بیقرارمیشم نمیدونم چطورتوصیف کنم ولی حتی تصورش برام سخته خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید.ماریا۳۵ساله متاهل

دیدگاه خود را به ما بگویید.