اگر از اضطراب و استرس، افسردگي، پرخاشگري، وسواس، ترس هاي بی اساس، لکنت زبان، پانيك (هراس)، ضعف حافظه و اعتماد به نفس رنج می برید و از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفته اید. روشهای نوین هیپنوتیزم درمانی همراه با مشاوره پزشكي راهی برای خاتمه دادن به این مشکلات جسمانی و روانی است. با درمان با هيپنوتيزم بيدار هر روز بهتر و بهتر مي شويد.

هیپنوتیزم در اوج افتخار  در کتاب خلاصه روان پزشکی که مربوط به سال ۱۹۹۸ است و از پرفروش ترین کتابها در زمینه روان پزشکی بالینی است و همانطور که از پزشکان نامداری چون کاپلان و سادوک انتظار می رفت به ان مطالب اصیلی اضافه شده و به این نکته اشاره دارد که در تمام انواع […]

 نگاهی به هیپنوتیزم درمانی مقدمه متن کامل سخنرانی دکتر حریری در جمع پزشکان در آزمایشگاه پارسه هیپنوتراپی در شاخه‌های مختلف طب به ویژه روان‌پزشکی کاربردهای فراوانی دارد، هیپنوتراپی به ‌دلیل توانایی‌های متنوع و شکل خاص تکنیک‌ها، همواره مورد توجه هر دو گروه بیمار و درمان‌گر بوده است. باورهای اشتباهی مانند قدرت هیپنوتیزور، تحت سلطه قرار‌گرفتن […]

هیپنوتیزم واثرتلقین شناخت تلقین یکی از مواردی است که برای بشر بسیار ضروری می باشد . تلقین در ظاهر معنائی ساده و همه فهم دارد ولی مکانیسم تاثیر آن یکی از بغرنجترین ، پیچیده ترین و مجهولترین مسائل است . پدیده تلقین همواره مورد توجه انسانها بوده است . آدمی از اولین روزهای تاریخ بشریت […]

 هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی روش درمانی نویی نیست بلکه سابقه ای به قدمت بشر دارد، بطوریکه در کتاب شفای ابن سینا به عنوان یک پدیده در درمان نیز مطرح شده است. هیپنوتیزم در دوره ای به عنوان طب مکمل معرفی شده بود، ولی از سال ۱۹۹۸ به عنوان یک درمان کامل […]

نجات از معلولیت با هیپنوتیزم  ABSTRACT IN ENGLISH خلاصه و مقدمه :  Case presentation: جلسه سخنرانی دکتر حریری در ۲۶ بهمن ماه ۹۱ در انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران با حضور جناب آقای دکتر شریفی روان پزشک و ریاست محترم انجمن هیپنوتیزم و جناب آقای دکتر فتحی فوق تخصص بیهوشی قلب و استاد دانشگاه علوم […]

هیپنوتیزم بیدارچگونه است ؟ مدتها بود هیپنوتیزم را به روش معمولی بکار می بردم اما همواره به این فکر بودم که با نگرانی های مردم چه کنم ؟ آن دسته از نگرانیهائی که در هیپنوتیزم معمولی  به آنها اشاره کردم . برای آنهایی که باورهای نادرستی از هیپنوتیزم داشتند توضیحات کافی میدادم وقت صرف میکردم و […]

هیپنوتیزم و آموزش درمان بیماری پانیک ( هراس)

هیپنوتیزم و آموزش درمان بیماری پانیک ( هراس)

بیماری پانیک (هراس) چیست ؟

بیماری پانیک - هیپنوتیزم بیدار - دکتر حریریبیماری پانیک یا هراس یک حادثه ناگهانی است که در آن ترس شدید سراسر وجود شخص را فرا میگیرد . این حملات پانیک بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشند  با واکنش های شدید بدنی همراهند . حملات پانیک یا هراس میتواند  برای فرد بسیار وحشتناک و دلهره آور باشد  . زمانی که این حملات  پانیک شروع می شوند شخص   کنترل خود را از دست می دهد و شاید حتی  فکر کند دچار حمله قلبی شده و یا  شاید گمان نماید  در حال مرگ است . افراد در طول زندگی خود ممکن است یک یا چند بار این حملات پانیک  را تجربه کرده باشند ، اما اگر این حملات پانیک بارها تکرار شوند می توان گفت فرد دارای بیماری پانیک یا هراس است . بیماری پانیک یا هراس در قدیم به عنوان استرس شناخته میشده است  اما امروزه یک عارضه مستقل محسوب می گردد .

گاهی اوقات سیستم هشداردهنده ی مغز انسان سیگنالهای خطر را اشتباه تفسیر میکند. این سیستم هشدار دهنده در عمق مغز قرار گرفته است ولی بسادگی قابل تخریب و آسیب است ! از جمله علائم آسیب این سیستم میتوان به نگرانی و اضطراب شدید اشاره کرد .

بیماری پانیک (هراس) یک حمله حاد و ناگهانی اضطرابی است که بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. شیوع این بیماری حدود ۶-۲ درصد برآورد می‌شود که با افزایش استرسهای روحی روانی در جوامع پیشرفته پانیک رو به افزایش می‌باشد. بیماری پانیک در زنان ۳-۲ برابر بیشتر از مردان است اگر چه در سنین متفاوتی دیده می‌شود اما اکثراً افراد در سنین جوانی مبتلا می‌شوند.

 نوع دیگری از اضطراب نیز هست که با حملات پانیک ( اضطرابهای حمله ای شدید ) تظاهر میکند اما بندرت بصورت منفرد مورد توجه قرار می گیرد، این حالت را اختلال اضطرابی منتشر G.A.D می نامند. علاوه بر اختلال پانیک، اختلالات اضطرابی شامل ترس ها، اختلال وسواس فکری – عملی، اختلال اضطراب جدایی، و اختلال اضطراب فراگیر. فوبیاها شکل بسیار رایج اختلال اضطرابی در میان مردم امریکا است، و اغلب باعث فراخوانی حمله پانیک یا علایم اضطرابی می شود.

بسیاری از افراد اصطلاح حمله ااضطراب و حمله پانیک را یک چیز معنی می کنند. استفاده از این اصطلاحات به جای هم بلامانع است، اما در واقع تفاوتی بین بیماری پانیک و اضطراب وجود دارد. از دیدگاه بالینی، اضطراب و پانیک دارای ویژگی های متفاوتی هستند، اصطلاح حمله اضطرابی، واقعاً عبارتی نیست که در میان متخصصان مورد استفاده قرار گیرد. در واقع حمله پانیک تنها نشانه ای است که با اختلال پانیک رابطه داردٰ که نوعی از اختلال اضطرابی است. اختلال اضطرابی، اختلالی روانی است که با میزان زیادی از اضطراب مشخص می شود. اختلال پانیک، نوعی از اختلال اضطرابی است که اغلب سبب بیماری پانیک می شود.

در هنگام حمله ی پانیک مقادیر زیادی آدرنالین در خون ترشح می شود و  مبتلایان می گویند این حملات دلهره آورترین وقایع زندگی آنها است. اگر این حملات بصورت مکرر و غیر منتظره اتفاق افتد بعنوان بیماری پانیک تلقی خواهد شد ، ولی حملات پانیک در جریان دیگر بیماریهای اضطرابی نیز اتفاق می افتد. بعنوان مثال کسانی که دچار فوبیا(ترس از مکانهای سربسته ، ارتفاع ، جاهای پرازدحام و … ) هستند ، ممکن است حملات پانیک را با قرار گرفتن در شرایط اضطراب آور تجربه کنند.

فرد مبتلا به بیماری پانیک ( هراس) در طی حمله از نظر ذهنی، احساس اضطراب و ترس شدید همراه با علائم بدنی چون تپش قلب معمولاً شدید، تعریق، لرزش دستها، احساس تنگی نفس و خفگی، درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه، احساس تهوع یا چنگ زدن در معده، احساس سرگیجه و عدم تعادل و گاه غش، احساس لرز در تمام بدن، مورمور شدن اندامها و گاه گرگرفتگی و التهاب بدن، احساس ترس شدید همراه با احساس مرگ قریب الوقوع، احساس از دست دادن کنترل بر حالات خود یا دیوانه شدن ناگهانی را تجربه می‌کند. البته همه افراد این حملات را به یک شکل تجربه نکرده و تعداد و شدت علایم در هر حمله و از فردی به فرد دیگر ممکن است بسیار متفاوت باشد. حمله عموماً بیست دقیقه و ندرتاً بیش از یک ساعت طول می کشد. البته باید دانست که این حملات هرگز به کسی آسیب نرسانده . اگرچه آنها ترسناک و ناگوار هستند اما بی خطرند . تمام افرادی که از حملات خود صحبت میکنند از هیچ  آسیب جسمی سخن نمی گویند با ابنکه هزاران بار آن را تجربه کرده اند .

معمولاً افراد مبتلا به دلیل احساس‌ ترس و نوع نشانه‌ها، درخواست کمک اورژانسی نموده و در بسیاری موارد به اورژانس قلب مراجعه می‌نمایند اما پس از گرفتن شرح حال و بررسی، به آنها گفته می‌شود چیز مهمی نیست و این یک حمله عصبی بوده است البته شنیدن این جمله برای بیمار باور کردنی نیست و او اغلب از پزشکی به پزشک دیگر مراجعه نموده و درخواست بررسی بیشتر برای تشخیص علت حملات را دارد. در برخی افراد ترس از وقوع حملات باعث محدودیت در فعالیتهای آنها شده و از اینکه مبادا در شرایطی که دسترسی به پزشک و کمک اورژانس امکان پذیر نباشد از رفتن به مسافرت، مراجعه به مکانهای شلوغ و گاه حتی حاضر شدن در سر کار امتناع می‌ورزند.

نشانه های رایج حملات پانیک شامل:

۱-      تپش قلب، ضربان افزایش یافته قلب، به زحمت نفس کشیدن، خفگی

۲-      درد قفسه سینه ، وناراحتی بسیار

۳-      عرق کردن، حرکت زیاد، و لرزیدن

۴-      سرگیچه، احساسات غیر واقعی بودن و گسستگی

۵-      ترس از دست دادن کنترل، دیوانه شدن ، مواجه شدن با مرگ

۶-      کرختگی، لرز یا گرگرفتگی

و عوامل تشدید کننده ی این حملات :

عواملی که باعث افزایش این حملات می شوند عبارتند از :

۱- سابقه ی این حملات در خانواده

۲-  استرس بالا

۳- مرگ یا مبتلا شدن کسی که دوستش دارید به یک بیماری جدی

۴- تغییرات بزرگ در زندگی

۵- داشتن مشکل در کودکی

۶-  تحمل یک حادثه تلخ مانند تصادف یا تجاوز

انواع درمان های حملات پانیک :

معمولاً حملات با اقدامات درمانی تحت کنترل درآمده و در سنین بعد کاهش می‌یابد البته در صورت عدم درمان می‌تواند شدت یافته و برای تمام عمر تداوم یابد. اگر چه مطالعات در زمینه پیشگیری به افزایش توان مقابله با استرسها از طریق مشاوره، روان درمانی ، هیپنوتراپی و بالا بردن توانایی انطباق با محیط اشاره دارد اما پیشگیری از انتقال ژنتیکی بیماری به نسلهای بعدی عملاً امکان پذیر نیست. نکته قابل توجه نحوه برخورد فرد با بروز حمله می‌باشد. بهترین اقدام سعی در حفظ آرامش و دوری از وحشت است چرا که حملات پانیک اگر چه آزاردهنده و نگران کننده بوده ولی خطرناک نیست و باعث بروز مرگ، سکته و یا حالات غیر عادی و خطرناک نمی‌گردد. لذا فرد مبتلا می‌بایست تلاش کند این عدم خطرناک بودن حمله را در ذهن خود تداعی کرده و سعی در حفظ آرامش خود نماید تا به تدریج حمله خاتمه یابد، تلاش برای تنفس آرام و عمیق و شل کردن عضلات به رفع سریع حمله کمک می‌کند.

 برای داشتن شرایط روانی سالم و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریهای اعصاب و روان داشتن یک شیوه زندگی سالم حرف اول را می‌زند که این شیوه زندگی سالم آمیزه‌ای است از داشتن تعادل همیشگی در زندگی در فاصله ساعاتی که صرف کار، تفریح، مسافرت، استراحت و ورزش می‌شود. در ضمن توجه به تغذیه سالم به ویژه رژیم غذایی شامل: سبزیجات، میوه جات و لبنیات تازه فراوان و پرهیز از مصرف مواد الکلی و مصرف خودسرانه هر گونه دارو توصیه می‌شود.

دارو درمانی، توان بخشی و روش های آرام سازی (تن آرامی یا ریلکسیشن ) و هیپنوتراپی ( هیپنوتیزم درمانی )  است که می تواند به بیمار در کنترل این حملات کمک فراوانی کند. نکات دیگری که می تواند آرامش بیشتری به فرد دچار حمله دهد شامل این موارد است: اطمینان دادن به بیمار مبنی بر اینکه این علایم مربوط به یک بیماری شناخته شده است و باعث مرگ نخواهد شد، تشویق بیمار به تنفس آرام و عمیق در مواقع تنگی نفس، اجتناب از مصرف کافئین و نیکوتین.در دارو درمانی دوره درمان پس از بهبود اولیه که حدود یک ماه طول میکشد، در حدود ۸ تا ۱۲ ماه است  اما خبر خوب اینکه پانیک به هیپنوتیزم درمانی عالی جواب می دهد بخصوص وقتی با هیپنوآنالیز و جلسات شناخت درمانی همراه باشد ،  دوره درمان را بسیار کوتاه می نماید .

برخی از داروهای مورد استفاده در بیماران پانیک

 بنزودیازپینها :
شایعترین داروهای ضد اضطراب را این گروه به خود اختصاص می دهد ، اینها با خاموش کردن سیستم اعلام خطر در مغز ، عمل میکنند ، عیب اصلی و مهم اینها ، ایجاد عادت وحتی اعتیاد است ، همچنین در برخی موارد با مواد الکلی تداخل اثر بسیار خطرناک و کشنده ای خواهند داشت . به همین خاطر معمولا بصورت کوتاه مدت استفاده می شوند

داروهای مسدود کننده بتا :
این داروها که معروفترینشان پروپرانولول یا ایندرال است ، میتوانند اثرات جانبی اضطراب مثل لرزش دستها ، طپش قلب ، تعریق و… را مهار کنند .بهمین خاطر معمولا یکساعت قبل از قرار گرفتن در شرایط استرس زا ( مثل سخنرانی ، مجامع عمومی ، امتحان ، و… ) با مقادیر تعیین شده توسط پزشک ، مصرف میشوند و گاهی با صلاحدید پزشک بصورت مرتب و  منظم تجویز می شوند.
نکته مهمی که درمورد این داروها باید به آن توجه داشته باشیم ، منع مصرف آن در مبتلایان به آسم است.
بوسپیرون یا بوسپار یکی از داروهای ضد اضطراب جدید است که اثرات آرامبخشی و اعتیادآور ندارد اما تاثیرآن  کمتر از بنزودیازپین هاست .

 داروهای ضد افسردگی :

این داروها نیز نقش ضد اضطرابی خوبی دارند. برخی داروهای این گروه با مهار برداشت مجدد سروتونین عمل می کنند  . داروهای فوق خصوصا در بیمارانی که بیش از حد به فکر فرو می روند ،  بسیار ارزشمند خواهند بود. تفکر بیش از حد نیز مثل سردردهای شدید است ، بدین معنی که برطرف شدن آن به فرد احساس آرامش و شادابی  خواهد داد. درحقیقت این احساس به فرد دست خواهد داد که شخص دیگری شده است ، البته در حقیقت این شخص خود اوست اما در لباسی سالم و شاداب.داروهای مهار کننده با جذب سروتونین در حملات پانیک بسیار مناسبند.داروهای مهار کننده مونو آمینو اکسیداز :
داروهای این گروه مثل ناردیل نیاز به تغییر رژیم غذائی دارند ، به همین خاطر چندان پرطرفدار نیستند اما در مواردی خاص ، ارزشمندند.

یکی از مشکلات شایع در اختلال یا بیماری پانیک، خود درمانی یا استفاده از داروهای آرام‌بخشی است که باعث نوعی وابستگی بیش از اندازه به این داروها می‌شود. بهترین رویکرد در فرد مبتلا به این حملات مراجعه به یک پزشک عمومی است که پس از انجام بررسیهای اولیه اقدامات ابتدایی درمانی شروع می‌شود همچنین اعتماد به این بررسیها و پیگیری درمانی نزد یک پزشک واحد بسیار مهم است و بیمار را از سر درگمی و صرف هزینه‌های بی مورد و گزاف حفظ می‌کند.

 دکتر محمد جواد حریری ، پزشک و هیپنوتراپیست ( هیپنوتیزم درمان گر )  هیپنوتیزم  بیداربالینی ایران

۲۹۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. لیلی می‌گه:

  سلام.سالهای سال است از بی خوابی شبانه رنج میبرم.داروها هم تأثیر نداشته.با هیپنو مشکلم بطور واقعی قابل حل است؟لطفأ پاسخم رابدهید خیلی سخته.
  متشکرم.

 2. محمد مرادی می‌گه:

  سلام آقای دکتر، واقعا خسته نباشید
  بنده ۶ ماه پیش دچار یک اشتباه شدم و تو یه محیط واقعا ترسناک شیشه مصرف کردم و ساعت سه شب یهو بدنم واکنش نشون داد از جمله: تمام بدنم یخ کرد، قلبم دچار طپش فراوان و همچنین سوزش شدید شد، یه ترس شدید تمام وجودمو فرا گرفت دیگه داشتم میمردم که منو بسرعت به بیمارستان منتقل کردن و دکترها سریع بهم سرم تزریق کردن و همچنین تزریق آمپول، تقریبا از اون حالت در اومدم ولی تقریبا ۵۰ درصد از حسی که اون شب بعد از مصرف اون ماده بهم دست داد رو الان طی این مدت تو وجودم داشتم
  که مجبور شدم به روانپزشک مراجعه کنم دکتر برام قرص والپروات سدیم و الانزاپین نوشت بعد از گذشت دو ماه به یک روانپزشک دیگر مراجعه کردم و ایشون هم والپروات ،کلونازپام، ترانکوپین ۱۰۰ و گابا پنتین برام تجویز کرد و الان سه ماهه که این قرص ها رو مصرف می کنم ولی خوب نشدم و حتما قصد دارم پیش شما واسه هیپنوتیزم درمانی بیام
  دو تا سوال از شما دکتر حریری عزیز دارم
  اول اینکه مریضیه من مثل بقیه دوستان پانیکه ولی قرصهایی که روانپزشکها به من میدن اصلا شبیه بقیه دوستان نیست چرا؟؟؟؟
  دوم اینکه من تا قبل از این مریضی بصورت حرفه ای ورزش بدنسازی کار میکردم ولی الان نتنها اصلا نمیتونم کوچکترین حرکت بدنسازی رو انجام بدم چون دچار حمله میشم بلکه نمیتونم کوچکترین فعالیت جسمی رو داشته باشم چرا؟؟؟؟
  ازتون ممنون میشم هر چه سریعتر به دیدگاه بنده توجه فرمایید تا بتونم با هماهنگیه قبلی از شهرستان به تهران بیام.

  • سلام محمد مرادی عزیز.
   لازم است برای هیپنوتیزم مراجعه نفرمایید چون امکان زیاد دارد که مشکل شما را بدتر کند. متاسفانه روانگردانها تاثیرات بسیار مخربی بر روان افراد میگذارند. شما از طریق دارودرمانی ادامه بدهید. موفق باشید.

 3. مه سیما می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید.من حدود ۳ ساله پانیک دارم تحت نظر دکتر بودم انواع قرص ها از جمله ذولپیدم.پروپرانول.سیتالوپرام و…. مصرف کردم اما خیلی چاق شدم و بیماریم خوب نشد دکتر بستریم میخواست بکنه که قرصارو کنار گذاشتم ولی چند وقتی هست دوباره این بیماری داره آزارم میده.و این که من خیلی وابسته میشم به حیوون و انسان جدایی از اونا برام خیلی سخته اگه امکان داره یه راهکاری برام بذارین یا آدرس مطب بدین برسم خدمتتون خیلی دارم آزار میبینم.متشکرم

  • سلام مه سیما جان.
   تمام درمانها حضوری هستند و شما قطعا به درمان حضوری احتیاج دارید. تکنیکهایی برای درمان پانیک در ۸ جلسه دارم که البته بدون دارو است. نوع وابستگی ها هم باید بررسی شود تا راهکار مناسب آن اتخاذ شود. با وجودیکه آدرس و کروکی و تلفن در سایت هست میتوانید با مدیر دفتر من خانم صادقی به شماره ۰۹۱۲۳۹۸۹۵۸۷ و ۰۹۱۲۳۲۲۵۸۶۳ تماس بگیرید . موفق باشید.

 4. ستاره می‌گه:

  سلام
  من به مدت دو سال دچار این حملات می شوم. در ابتدا طبق تجویز پزشک داروی سیروکسات استفاده می کردم ولی بعد از حدود ۷ ماه با وجود مصرف دارو دوباره دچار حملات می شدم. بعد دارو را با کم کردن دوز ان قطع کردم. ایا درمان به جز دارویی با توجه به عوارض فراوان ان وجود دارد؟ و ایا دارویی جایگزین سیروکسات وجود دارد که بتوان در بارداری نیز استفاده کرد

  • سلام ستاره جان.
   هیپنوتیزم درمانی جزء درمانهای بدون دارو است. و با تکنیکهایی که بکار میبرم خوشبختانه پانیک با ۸ جلسه درمان میشود. اگر در ماههای بالای بارداری نیستید میتوانید از روش من استفاده کنید. چون در ماههای بالای بارداری نشستن به مدت طولانی در یک وضعیت برایتان سخت است و گاهی هم ناممکن است . موفق باشید.

 5. حمید می‌گه:

  سلام جناب دکتر حریری بنده ۳۲ سال سن دارم و در سن ۲۵ سالگی با این حمله مواجه شدم و علیرغم اینکه گفته میشه حملات پانیک کوتاه مدت هستن بنده چند روز متوالی این حالاتو داشتم و تهوع و استفراغ شدید به همراه تمامی حالات دیگه که لرزش و تنفس سریع احساس خفگی که بیمارستان بستری شدم و بعد از دو روز با تشخیص غلط اقدام به جراحی و تخلیه کیسه صفرا کردن تا اینکه ترخیص شدم و بعد از دو روز مجددا اون حالات سراغم اومدن و به صورت مکرر به اورژانس مراجعه میکردم و داروها و آمپولهای آرام بخش تزریق میکردن تا اینکه به دکتر روانپزشک مراجعه کردم و تا سال۹۲ با داروهایی از قبیل ماپروتیلین ،الانزاپین،پروپرانولول حالم خوب بود که اخیرا حالاتم برگشته و در یک ماه گذشته ۸ بار به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کردم آیا واقعا این بیماری ریشه کن میشه یا باید تا آخر عمر دارو مصرف کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

دیدگاه خود را به ما بگویید.